Dag-DM för Skåne to 2004-09-02 09:14
Resultat skapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2004

   Pl Namn                         Klubb                           Tid 



      H80  (9)                     3 060 m                

    1 Gunnar Carlsson              OK Gynge                      43:57 
    2 Claes Claesson               Malmö OK                      49:00 
    3 Nils Carlsson                FK Snapphanarna               49:06 
    4 Sture Swensson               Tockarps IK                   52:28 
    5 Nils Lundin                  Andrarums IF                  56:13 
    6 Nils Persson                 Tockarps IK                 1:01:20 
    7 Åke Åkesson                  Helsingborgs SOK            1:12:28 
    8 Nils Sjöholm                 Helsingborgs SOK            1:24:23 
    9 Vitalis Andersson            Helsingborgs SOK            1:27:17 


      H75  (16)                    3 500 m                 

    1 Arne Nordahl                 Örkelljunga FK                40:35 
    2 Stig Sjöholm                 Ringsjö OK                    45:38 
    3 Nils Andersson               OK Kompassen                  50:26 
    4 Bertil Nilsson               OK Tyringe                    50:32 
    5 Åke Dahlström                FK Snapphanarna               50:39 
    6 Curth Svensson               Ringsjö OK                    52:28 
    7 Sven Snogerup                Lunds OK                      52:34 
    8 Sven Granstedt               Pan-Kristianstad              52:39 
    9 Kurt Pålsson                 Helsingborgs SOK              53:11 
   10 Rune Isaksson                Helsingborgs SOK              59:58 
   11 Knut Nilsson                 OK Kompassen                1:04:31 
   12 Ove Nordahl                  Simrishamns OK              1:09:39 
   13 Torsten Hermodsson           Malmö OK                    1:11:30
 
      Rolf Folkesson               FK Göingarna            Felstämplat 
      Yngve Jönsson                OK Silva                Felstämplat 
      Ragnar Bengtsson             FK Snapphanarna            Ej start 


      H70  (20)                    4 030 m   

    1 Ahti Pärssinen               OK Silva                      37:33 
    2 Peo Bengtsson                Pan-Kristianstad              40:35 
    3 Leif Claesson                Tormestorps IF                41:59 
    4 Per Fresk                    Frosta OK                     44:38 
    5 Ingvar Pettersson            Hässleholms OK                45:43 
    6 Klas Tykesson                Rävetofta OK                  46:55 
    7 Leo Åkesson                  Härlövs IF                    47:57 
    8 Stig Seger                   Hjärnarps GH OL               50:22 
    9 Lennart Nilsson              OK Kompassen                  51:23 
   10 Owe Åkesson                  Härlövs IF                    52:18 
   11 Kjell Björup                 Lunds OK                      52:29 
   12 Arne Andersson               Eslövs FK                     55:06 
   13 Nils Rågstedt                IS Kullen                     55:44 
   14 Östen Claesson               Lunds OK                      56:56 
   15 Egon Persson                 OK Kompassen                  59:01 
   16 Hans Holmqvist               Örkelljunga FK              1:04:24 
   17 Nils-Åke Nilsson             Andrarums IF                1:06:53 
   18 Sven Persson                 Andrarums IF                1:07:23 
   19 Lars Magnusson               Hässleholms OK              1:09:30 
   20 Bengt Edvardsson             OK Torfinn                  1:10:34 


      H65  (26)                    4 410 m               

    1 Lennart Johansson            Hässleholms OK                39:33 
    2 Ingemar Svensson             Lunds OK                      41:21 
    3 Inge Nilsson                 Tockarps IK                   42:36 
    4 Krister Paulsson             OK Kompassen                  44:31 
    5 Arne Gustavsson              Malmö OK                      46:27 
    6 Bror Elofsson                Frosta OK                     46:41 
    7 Börje Nilsson                Hässleholms OK                47:04 
    8 Eric Svärdh                  FK Åsen                       47:31 
    9 Bengt I Nilsson              Frosta OK                     47:55 
   10 Burne Nilsson                OK Torfinn                    48:00 
   11 Bengt Modig                  OK Tuvan                      52:05 
   12 Ivar Nilsson                 Hässleholms OK                52:42 
   13 Bertil Lööf                  Pan-Kristianstad              52:44 
   14 Bo Bengtsson                 Hässleholms OK                54:40 
   15 Stig Lindskog                Lunds OK                      56:47 
   16 Bengt Olofsson               Hjärnarps GH OL               57:11 
   17 Kjell Olofsson               Eslövs FK                     57:13 
   18 Gunnar Friberg               OK Kompassen                1:00:01 
   19 Jan-Eric Nelking             FK Åsen                     1:00:10 
   20 Sedney Hugosson              Lunds OK                    1:00:23 
   21 Janne Ljungberg              Malmö OK                    1:03:06 
   22 Torbjörn Wingqvist           Ringsjö OK                  1:03:33 
   23 Bengt Åberg                  Frosta OK                   1:05:05 
   24 Einar Sjöström               Rävetofta OK                1:18:54 

      Bengt Ahlstedt               FK Åsen                    Ej start 
      Karl-Erik Persson            OK Kompassen               Ej start 


      H60  (36)                    4 930 m                 

    1 Roland Offrell               Frosta OK                     42:50 
    2 Bo Olofsson                  Hästveda OK                   45:27 
    3 Bo Svensson                  Tockarps IK                   46:27 
    4 Bertil Ericsson              Ringsjö OK                    46:44 
    5 John Ohlandersson            Örkelljunga FK                46:57 
    6 Stig Larsson                 Rävetofta OK                  49:50 
    7 Gunnar Sandström             Pan-Kristianstad              51:24 
    8 Peeter-Jaan Kask             Lunds OK                      51:51 
    9 Hubert Hugosson              OK Gynge                      53:23 
   10 Björn Nordström              Hässleholms OK                53:25 
   11 Allan Sunnergren             Hjärnarps GH OL               53:29 
   12 Gert Olsson                  Malmö OK                      54:58 
   13 Lars Lindén                  OK Gynge                      55:01 
   14 Gunnar Persson DY            Tormestorps IF                55:31 
   15 Cak Nilsson                  Hässleholms OK                55:41 
   16 Öyvind Jensen                Hässleholms OK                58:00 
   17 Mats Rosén                   Hästveda OK                   58:38 
   18 Nils-Åke Nilsson             Härlövs IF                  1:00:04 
   19 Erling Larsson               Hässleholms OK              1:00:35 
   20 Bengt-Åke Nilsson            OK Torfinn                  1:01:47 
   21 Bo Svensson                  Härlövs IF                  1:03:35 
   22 Sven Falkman                 Örkelljunga FK              1:03:53 
   23 Sven-Erik Forsell            Lunds OK                    1:04:31 
   24 Christer Grönblad            Härlövs IF                  1:04:42 
   25 Håkan Brost                  Malmö OK                    1:04:57 
   26 Lars-Erik Persson            OK Kontinent                1:06:03 
   27 Sven Thelandersson           Lunds OK                    1:06:08 
   28 Nils Mårtensson              Andrarums IF                1:11:43 
   29 Bo-Göran Persson             OK Torfinn                  1:12:31 
   30 Christer Ljungquist          Lunds OK                    1:15:00 
   31 Roland Akselsson             Lunds OK                    1:21:26 
   32 Bertil Ahlberg               OK Gynge                    1:24:17 
   33 Ebbe Pehrsson                OK Silva                    1:30:59 
   34 Allan Hammar                 OK Kompassen                1:33:26 

      Tom Lindberg                 Lunds OK                Felstämplat 
      Bengt Bergman                Lunds OK                   Ej start


      H55  (34)                    5 410 m                 

    1 Leif Sandgren                Frosta OK                     39:05 
    2 Agne Bengtsson               OK Kompassen                  42:37 
    3 Knut Masseck                 Ringsjö OK                    48:29 
    4 Gert Olsson                  OK Silva                      49:06 
    5 Håkan C Nilsson              Malmö OK                      49:45 
    6 Eric Tenland                 Andrarums IF                  49:49 
    7 Per-Olof Fernberg            IS Skanne                     50:45 
    8 Janne Lindholm               Frosta OK                     51:01 
    9 Leif Karlsson                Frosta OK                     54:20 
   10 Åke Olsson                   Hässleholms OK                54:27 
   11 Roy Owesson                  Helsingborgs SOK              55:00 
   12 Christer Jönsson             Lunds OK                      55:31 
   13 Ingvar Schön                 Andrarums IF                  56:23 
   14 Jan Hansson                  Lunds OK                      58:19 
   15 Lennart Martinsson           OK Tyringe                  1:00:36 
   15 Jan Flansbjer                Ringsjö OK                  1:00:36 
   17 Lars Persson                 OK Kompassen                1:01:24 
   18 Bo BÜlow                     Malmö OK                    1:03:07 
   19 Mats Håkansson               Malmö OK                    1:03:11 
   20 Tor-Eve Bengtsson            Helsingborgs SOK            1:05:29 
   21 Göran Larsson I              OK Kompassen                1:05:47 
   22 Sven-Erik Persson            Frosta OK                   1:05:50 
   23 Börje Åkesson                Frosta OK                   1:06:02 
   24 Lennart Svensson             Rävetofta OK                1:06:15 
   25 Nils-Erik Bondesson          Frosta OK                   1:06:43 
   26 Roland Nilsson               OK Kompassen                1:09:07 
   27 Bengt Ståhl                  Hjärnarps GH OL             1:11:11 
   28 Kaare Hansson                Malmö OK                    1:12:02 
   29 Claes-Göran Green            Lunds OK                    1:27:46 

      Mats Svensson                Pan-Kristianstad        Felstämplat 
      Leif Olofsson                OK Kompassen            Felstämplat 
      Bengt Bengtsson              Tormestorps IF          Felstämplat 
      Olle Nyström                 IS Kullen                  Ej start 
      Kenth Sundgren               OK Silva                   Ej start 


      H50  (27)                    5 890 m    

    1 Ken Ragnarsson               OK Kompassen                  42:29 
    2 Svend-Erik Mathiassen        Lunds OK                      44:04 
    3 Bengt-Göran Månsson          Pan-Kristianstad              44:12 
    4 Per-Arne Evaldsson           OK Gynge                      49:19 
    5 Yngve Ernstsson              FK Göingarna                  51:34 
    6 Olle Bohman                  Hjärnarps GH OL               53:08 
    7 Bertil Månsson               Örkelljunga FK                53:20 
    8 Stefan Nilsson               Andrarums IF                  53:32 
    9 Gert Olsson                  Tockarps IK                   53:53 
   10 Göran Johansson              Ringsjö OK                    54:24 
   11 Jan Olof Ferm                FK Göingarna                  56:29 
   12 Christer Ljungdahl           Hjärnarps GH OL               56:34 
   13 Sven-Eric Ericson            Helsingborgs SOK              57:16 
   14 Arne Andersson               OK Torfinn                    57:47 
   15 Rolf Ohrlander               Pan-Kristianstad              58:54 
   16 Hans Larsson                 Hässleholms OK                58:57 
   17 Gert Nilsson                 Lunds OK                      59:45 
   18 Per Jensen                   Malmö OK                    1:04:54 
   19 Mikael Nissen                Pan-Kristianstad            1:06:48 
   20 Bo Fält                      OK Kompassen                1:13:07 
   21 Lars Johansson               Malmö OK                    1:13:33 
   22 Tommy Bengtsson              Hässleholms OK              1:14:14 
   23 Hans-Bertil Persson          OK Kompassen                1:18:49 
   24 Uno Lundkvist                Malmö OK                    1:36:04 

      Sven-Inge Svensson           Ringsjö OK              Felstämplat 
      Lars Lindborg                Tormestorps IF          Felstämplat 
      Bo-Anders Nilsson            Lunds OK                   Ej start 


      H45  (26)                    6 350 m   

    1 Mats Brorsson                Tockarps IK                   44:56 
    2 Bengt Larsson                FK Göingarna                  45:40 
    3 Fredrik Hjort                Helsingborgs SOK              46:32 
    4 Gert Nielsen                 Lunds OK                      51:29 
    5 Anders Bengtsson             OK Tyringe                    53:26 
    6 Karl-Gunnar Olsson           Lunds OK                      53:46 
    7 Jan Karlsson                 Hässleholms OK                53:47 
    8 Lars-Göran Nyberg            FK Åsen                       54:07 
    9 Mikael Svensson              Pan-Kristianstad              55:59 
   10 Sten Segerslätt              Rävetofta OK                  57:09 
   11 Ingmar Ekelöv                Ringsjö OK                    57:23 
   12 Thomas Almqvist              Helsingborgs SOK              59:14 
   13 Alf Westesson                OK Kontinent                  59:29 
   14 Leif Carlsson                OK Kontinent                1:02:08 
   15 Anders Freij                 Lunds OK                    1:03:13 
   16 Stellan Martinsson           OK Tyringe                  1:03:43 
   17 Peter Lincoln                FK Snapphanarna             1:03:54 
   18 Gunnar Swärd                 Hässleholms OK              1:14:43 
   19 Peter Kjeldsen               OK Kontinent                1:15:44 
   20 Bo Ek                        Lunds OK                    1:20:50 
   21 Håkan Nyberg                 OK Kontinent                1:22:52 
   22 Erling Johansson             Hjärnarps GH OL             1:36:56 

      Thomas Nilsson               FK Göingarna               Ej start 
      Stefan Norrestam             Helsingborgs SOK           Ej start 
      Lars Brodin                  OK Kontinent               Ej start
      Dan Sjöholm                  Ringsjö OK                 Ej start 

   
      H40  (23)                    6 770 m     

    1 Peter Hedberg                Lunds OK                      47:48 
    2 Henrik Larsson               FK Göingarna                  48:04 
    3 Mats Nilsson                 Helsingborgs SOK              48:24 
    4 Zoltan Fazakas               Pan-Kristianstad              48:41 
    5 Lennart Carlsen              Helsingborgs SOK              49:38 
    6 Thomas Johansson             Örkelljunga FK                51:41 
    7 Michael Andersson            Lunds OK                      54:24 
    8 Stefan Pålsson               Tockarps IK                   54:33 
    9 Bengt Olsson                 Eslövs FK                     57:50 
   10 Hans-Åke Lundqvist           OK Gynge                      59:01 
   11 Stefan Johansson             FK Åsen                     1:00:17 
   12 Michael Christoferson        Tormestorps IF              1:02:00 
   13 Lars Petrisson               Hjärnarps GH OL             1:02:05 
   14 Anders Persson               Tockarps IK                 1:03:58 
   15 Håkan Jönsson                OK Kontinent                1:06:56 
   16 Per Andén                    Hässleholms OK              1:09:29 
   17 Lars Ohlsson                 FK Göingarna                1:09:38 
   18 Hans-Inge Reimers            Hästveda OK                 1:12:52 
   19 Pål Bengtsson                IS Kullen                   1:13:47 
   20 Anders Berg                  IS Kullen                   1:17:59 
   21 Tom Arnshed                  OK Kontinent                1:18:57 
   22 Stefan Dahl                  IS Kullen                   1:19:29 

      Mats Bredfelt                Lunds OK                   Ej start 


      H35  (16)                    8 590 m   

    1 Patrik Rosén                 Hästveda OK                   59:52 
    2 Magnus Larsson               FK Göingarna                1:00:39 
    3 Thomas Westlund              Pan-Kristianstad            1:00:59 
    4 Per-Åke Nilsson              Härlövs IF                  1:05:06 
    5 Kristian Bengtsson           FK Åsen                     1:06:35 
    6 Niklas Edvardsson            Hästveda OK                 1:08:44 
    7 Thord Andersson              Andrarums IF                1:13:07 
    8 Per-Olof Andersson           OK Tyringe                  1:13:37 
    9 Mikael Gustavsson            OK Gynge                    1:21:25 
   10 Krister Nilsson              OK Kompassen                1:23:07 
   11 Niklas Nilsson               Härlövs IF                  1:24:15 
   12 Magnus Oscarsson             FK Göingarna                1:26:24 
   13 Bengt Johnson                Rävetofta OK                1:32:20 
   14 Peter Andersson              OK Gynge                    1:35:18 
   15 Per Andersson                OK Gynge                    1:37:21 
   16 Peder Nilsson                OK Torfinn                  1:39:09 


      H21  (17)                    13 760 m  

    1 Johan Modig                  Pan-Kristianstad            1:20:25 
    2 Jacob Svensson               Pan-Kristianstad            1:29:42 
    3 Andreas Ferm                 FK Göingarna                1:30:45 
    4 Fredrik Persson              Pan-Kristianstad            1:36:59 
    5 Jesper Håkansson             Härlövs IF                  1:38:21 
    6 Jonas Bengtsson              Härlövs IF                  1:40:38 
    7 Gustaf Wennerberg            OK Klyftamo                 1:43:05 
    8 Fredrik Persson              Helsingborgs SOK            1:46:22 
    9 Andreas Eriksson             Lunds OK                    1:51:53 
   10 Per Erik Jönsson             OK Torfinn                  1:53:17 
   11 Richard Johansson            Härlövs IF                  1:56:43 
   12 Rasmus Grönlund              Helsingborgs SOK            1:57:05 
   13 Anders Selin                 FK Göingarna                2:01:10 
   14 Björn Lindkvist              Malmö OK                    2:02:49 
   15 Jens Sörvik                  Lunds OK                    2:24:05 

      David Pettersson             Lunds OK                Felstämplat 
      Ulf Åkesson                  Härlövs IF                 Ej start 


      H20  (3)                     10 120 m   

    1 Erik Lundh                   Pan-Kristianstad            1:16:51 
    2 Glenn Persson                Ystads OK                   1:24:18 
    3 Fredrik Svensson             OK Torfinn                  1:25:02 


      H18  (14)                    7 850 m   

    1 Ola Nyberg                   Pan-Kristianstad              51:03 
    2 Mikael Kristensson           OK Torfinn                    54:27 
    3 Markus Svensson              Pan-Kristianstad              54:49 
    4 Joel Bergqvist               Ringsjö OK                    56:30 
    5 Mattias Killander            Hästveda OK                 1:00:39 
    6 Fredrik Nilsson              OK Torfinn                  1:08:54 
    7 André Kingstedt              Hässleholms OK              1:11:43 
    8 Eddie Persson                Ystads OK                   1:19:55 
    9 Henrik Lundqvist             OK Gynge                    1:20:32 
   10 Magnus Johnsson              FK Göingarna                1:21:09 
   11 Erik Karlsson                Hässleholms OK              1:23:15 
   12 Johan Glantz                 Andrarums IF                1:27:52 
   13 Anders Lundin                FK Göingarna                1:31:48 

      Magnus Jönsson               OK Kontinent            Felstämplat 


      H16  (28)                    5 480 m   

    1 Sebastian Ljungdahl          Hjärnarps GH OL               39:46 
    2 Robin Westesson              OK Kontinent                  39:58 
    3 Johannes Nyberg              FK Åsen                       40:14 
    4 Linus Bohman                 Hjärnarps GH OL               40:30 
    5 Johan Lundqvist              OK Gynge                      42:30 
    6 Sebastian Jogby              Pan-Kristianstad              44:24 
    7 Marcus Andersson             Pan-Kristianstad              46:49 
    8 Patrik Lindeberg             Ringsjö OK                    47:38 
    9 Michael Lincoln              FK Snapphanarna               50:15 
   10 Björn Öhrstrand              Ystads OK                     51:02 
   11 Magnus Håkansson             Helsingborgs SOK              51:41 
   12 Emil Svensson                Hjärnarps GH OL               52:51 
   13 Kristian Svensson            Rävetofta OK                  53:06 
   14 Albert Johansson             Lunds OK                      53:55 
   15 Jens Hagedorn-Johansson      Hjärnarps GH OL               55:03 
   16 Fredrik Jönsson              OK Kontinent                  57:04 
   17 Kristof Remes                OK Silva                    1:03:54 
   18 Sam Eriksson                 Andrarums IF                1:04:08 
   19 Harald Freij                 Lunds OK                    1:05:39 
   20 Thomas Solding               OK Torfinn                  1:05:41 
   21 Christopher Bennäs           OK Torfinn                  1:05:48 
   22 Filip Hällefors              Hässleholms OK              1:08:00 
   23 Marcus Trulsson              Härlövs IF                  1:12:08 
   24 Fredrik Olsson               FK Snapphanarna             1:19:45 
   25 Linus Arvidsson              Ringsjö OK                  1:50:48 
   26 Björn Lövdahl                Hässleholms OK              1:52:45 

      Andreas Olsson               OK Silva                Felstämplat
      Dan Kjeldsen                 OK Kontinent               Ej start


      H14  (33)                    4 180 m    

    1 Richard Sjöholm              Ringsjö OK                    29:06 
    2 Simon Christoferson          Tormestorps IF                30:10 
    3 Felix Carlsson               Hässleholms OK                30:34 
    4 Emil Westesson               OK Kontinent                  33:04 
    5 Alexander Jogby              Pan-Kristianstad              33:22 
    6 Henrik Ahlbäck               OK Torfinn                    34:36 
    7 Martin Lindeberg             Ringsjö OK                    34:45 
    8 Johan Larsson                Hässleholms OK                36:37 
    9 Niklas Olofsson              Helsingborgs SOK              37:40 
   10 Daniel Nilsson               Andrarums IF                  39:02 
   11 Tobias Bjelk                 Hästveda OK                   40:06 
   12 Filip Reimers                Hästveda OK                   40:49 
   13 David Norrestam              Helsingborgs SOK              42:54 
   14 Rasmus Elmelid               Ringsjö OK                    43:53 
   15 Niklas Olsson                Rävetofta OK                  46:06 
   16 Hampus Mauritzon             Örkelljunga FK                48:43 
   17 Daniel Johansson             FK Åsen                       49:22 
   18 Jakob Segerslätt             Rävetofta OK                  54:30 
   19 Jesper Ståhl                 IS Kullen                     54:35 
   20 Carl Ohrlander               Pan-Kristianstad              56:21 
   21 Emil Johansson               Helsingborgs SOK              57:40 
   22 Simon Månsson                Örkelljunga FK              1:00:30 
   23 Pontus Renmarker             OK Kontinent                1:01:54 
   24 Gustav Lindqvist             OK Kontinent                1:08:19 
   25 Emil Liedholm                OK Tyringe                  1:11:15 
   26 Gunnar Rolander              Pan-Kristianstad            1:17:11 

      Ted Nilsson                  Pan-Kristianstad        Felstämplat
      Robert Wetterlöf             OK Tyringe              Felstämplat
      Fredrik Olsson               Eslövs FK                  Ej start 
      Filip Pileboda               FK Åsen                    Ej start 
      Pierre Tornered              Hässleholms OK             Ej start 
      Viktor Stensson              IS Kullen                  Ej start 
      Johan Kristensson            OK Torfinn                 Ej start 


      H12  (25)                    3 140 m   

    1 Andreas Westlund             Hässleholms OK                20:29 
    2 Johan Ekelöv                 Ringsjö OK                    22:53 
    3 Linus Ljungdahl              Hjärnarps GH OL               23:53 
    4 Kasper Carlsson              Hässleholms OK                25:12 
    5 Gustav Oxenstierna           Ringsjö OK                    26:30 
    6 Sture Jeppsson               Lunds OK                      28:06 
    7 Hugo Mattson                 Rävetofta OK                  28:10 
    8 Rasmus Karlsson              Härlövs IF                    29:08 
    9 Oskar Andersson              OK Gynge                      29:42 
   10 Sebastian Wetterström        Tormestorps IF                29:46 
   11 Hampus Andersson             OK Tyringe                    30:08 
   12 Fredrik Nilsson              Örkelljunga FK                30:21 
   13 Anton Oddmo                  Härlövs IF                    31:37 
   14 Hampus Törnqvist             Hässleholms OK                35:21 
   15 Carl Swedenborg              Lunds OK                      35:52 
   16 Philip Pålsson               Tockarps IK                   40:40 
   17 Rasmus Johansson             Örkelljunga FK                40:42 
   18 Carl Gullberg                Hästveda OK                   49:26 
   19 Martin Persson               OK Kontinent                  51:58 
   20 Martin Bengtsson             IS Kullen                     55:16 
   21 Christoffer Nilsson          Tormestorps IF                56:15 
   22 Felix Nordh                  OK Tyringe                  1:02:55 

      André Nilsson                FK Åsen                    Ej start 
      Jonas Johnsson               Hästveda OK                Ej start 
      Ted Larsen                   Rävetofta OK               Ej start 


      H10  (22)                    2 450 m   

    1 Emil Westlund                Hässleholms OK                19:02 
    2 Patrik Brorsson              Tockarps IK                   19:17 
    3 Simon Lundqvist              OK Gynge                      21:41 
    4 Robin Larsson                FK Göingarna                  22:27 
    5 Jakob Bengtsson              OK Tyringe                    24:36 
    6 Morgan Olsson                Andrarums IF                  24:37 
    7 Erik Bengtsson               IS Kullen                     25:00 
    8 Rasmus Svantesson            Hjärnarps GH OL               26:56 
    9 Hampus Larsson               FK Göingarna                  26:59 
   10 Mattis Ernstsson             FK Göingarna                  27:42 
   11 Marcus Nilsson Kempf         Hässleholms OK                33:12 
   12 David Frisell                Helsingborgs SOK              33:14 
   13 Daniel Nilsson               Tormestorps IF                34:04 
   14 Filip Svensson               OK Kompassen                  34:56 
   15 Harald Ottmer                Tormestorps IF                35:58 
   16 Henning Ottmer               Tormestorps IF                37:08 
   17 Robin Karlsson               Härlövs IF                    37:43 
   18 Hjalmar Freij                Lunds OK                      37:46 
   19 Anton Månsson                Örkelljunga FK                39:51 
   20 Linus Welander               Örkelljunga FK                41:52 
   21 Filip Nyberg                 Ystads OK                     46:51 

      Anton Larsson                FK Göingarna               Ej start 


      D75  (10)                    2 550 m   

    1 Edith Borg                   Helsingborgs SOK              52:17 
    2 Lena Nordahl                 Örkelljunga FK                52:34 
    3 Gunborg Carlsson             OK Gynge                      54:35 
    4 Anna Hermansson              Helsingborgs SOK              55:53 
    5 Anna Nilsson                 OK Tyringe                    57:46 
    6 Ingrid Brorsson              Tockarps IK                 1:08:06 
    7 Maj-Britt Sjöholm            Ringsjö OK                  1:08:57 
    8 Elsa Olausson                OK Tuvan                    1:09:57 
      Ulla Hjalmarsson             Hässleholms OK          Felstämplat
      Ulla-Stina Selmèn            FK Snapphanarna         Felstämplat


      D70  (4)                     2 610 m    

    1 Marianne Ericsson            Tockarps IK                   42:33 
    2 Inga-Lisa Hedström           Pan-Kristianstad              45:38 
    3 Solvey Bergdahl              Helsingborgs SOK            1:13:27 

      Clarie Ek                    Pan-Kristianstad           Ej start 


      D65  (7)                     2 940 m    

    1 Kerstin Granstedt            Pan-Kristianstad              34:14 
    2 Inga-Britt Bengtsson         Pan-Kristianstad              36:23 
    3 Gun Hansson                  Andrarums IF                  44:11 
    4 Elvy Holmqvist               Örkelljunga FK                46:33 
    5 Maj Carlsson                 FK Snapphanarna               50:26 
    6 Barbro Hugosson              Lunds OK                      55:20 
    7 Inga Andersson               Eslövs FK                     56:57 


      D60  (11)                    3 060 m   

    1 Torill Svendsen              Lunds OK                      31:52 
    2 Gull Svensson                Tockarps IK                   34:16 
    3 Ann-Charlotte Jensen         Hässleholms OK                36:48 
    4 Gudrun Olofsson              Hjärnarps GH OL               41:45 
    5 Birgit Olsson                Malmö OK                      43:35 
    6 Karin Jakobsson              Eslövs FK                     43:58 
    7 Gunilla Grönblad             Härlövs IF                    44:12 
    8 Lena Pehrsson                OK Silva                      47:45 
    9 Eva Åberg                    Frosta OK                     54:04 
   10 Kerstin Nilsson              Tormestorps IF                58:03 

      Ulla-Britt Persson           OK Kontinent            Felstämplat 


      D55  (19)                    3 500 m    

    1 Gunilla Svensson             Pan-Kristianstad              35:07 
    2 Inger Glans                  OK Torfinn                    36:39 
    3 Barbro Martinsson            OK Tyringe                    42:55 
    4 Britt Forsell Pirozzi        Lunds OK                      43:07 
    5 Karin Persson                OK Tyringe                    43:10 
    6 Maj-Britt Byström            Rävetofta OK                  44:28 
    7 Ulla-Britt Flansbjer         Ringsjö OK                    46:33 
    8 Siw Nilsson                  OK Kompassen                  49:41 
    9 Karin Modig                  Frosta OK                     49:43 
   10 Sonja Hammar                 OK Kompassen                  50:12 
   11 Kristina Landgren            Malmö OK                      53:08 
   12 Astrid Johannesson           Helsingborgs SOK              54:19 
   13 Margareta Sjöberg            Lunds OK                      54:48 
   14 Britt Bülow                  Malmö OK                      55:36 
   15 Anna-Lisa Hansson            Pan-Kristianstad              56:37 
   16 Berit Schannong              Malmö OK                      58:36 
   17 Kristin Lindberg             Lunds OK                      58:39 
   18 Kerstin Larsson              Pan-Kristianstad              59:54 
   19 Karin Bengtsson              OK Kompassen                1:13:10 


      D50  (15)                    3 720 m    

    1 Christine Edenbrandt         Lunds OK                      34:37 
    2 Eva Tykesson                 Rävetofta OK                  34:51 
    3 Bodil Hermansson             OK Gynge                      35:01 
    4 Ulla Engelby                 Pan-Kristianstad              42:25 
    5 Ulla Karlsson                Tormestorps IF                45:00 
    6 Lena Norrman                 IS Kullen                     46:21 
    7 Christina Nilsson            Andrarums IF                  47:24 
    8 Eva Tullberg                 IS Kullen                     49:00 
    9 Karin Nilsson                Lunds OK                      49:09 
   10 Karin Larsson                OK Kompassen                  53:32 
   11 Åsa Ståhl                    Hjärnarps GH OL               57:29 
   12 Ann-Marie Persson            OK Torfinn                  1:01:48 
   13 Kristina Hjelm               Lunds OK                    1:12:01 

      Ann-Christine Moberg         Andrarums IF            Felstämplat 
      Gudrun Nilsson               Lunds OK                   Ej start 


      D45  (19)                    4 030 m  

    1 Ingela Ekelöv                Ringsjö OK                    30:31 
    2 Eva Folkesson Lööf           Pan-Kristianstad              32:40 
    3 Ina Lindeberg                Ringsjö OK                    33:17 
    4 Anna Thorell-Jönsson         OK Kontinent                  37:20 
    5 Kerstin Persson              FK Göingarna                  39:00 
    6 Ingrid Svantesdotter-Larsson FK Göingarna                  40:08 
    7 Lotta Linsefors              Lunds OK                      41:09 
    8 Christina Olsson             OK Silva                      42:09 
    9 Lisbeth Dahl                 Helsingborgs SOK              44:21 
   10 Åsa Svensson                 Pan-Kristianstad              47:47 
   11 Britt Svensson               Hjärnarps GH OL               49:55 
   12 Kerstin Olsson               FK Snapphanarna               53:06 
   13 Inger Frick-Norling          FK Göingarna                  55:39 
   14 Lena Tebring                 OK Kompassen                  56:02 
   15 Elsie Bengtsson              Rävetofta OK                1:00:38 
   16 Maj Öhrstrand                Ystads OK                   1:01:41 
   17 Ingegerd Persson             Ystads OK                   1:01:58 

      Eva Rolander                 Pan-Kristianstad        Felstämplat 
      Ewa Roos                     Helsingborgs SOK           Ej start 


      D40  (23)                    4 410 m    

    1 Lotta Gertsson               Helsingborgs SOK              39:22 
    2 Ingela Andersson             Lunds OK                      44:40 
    3 Britt-Marie Bengtsson        Pan-Kristianstad              44:43 
    4 Christel Olsson              FK Åsen                       44:54 
    5 Karin Ståhl                  IS Kullen                     48:51 
    6 Lena Olsson                  Rävetofta OK                  49:56 
    7 Kati Németh                  Andrarums IF                  52:46 
    8 Monica Johansson             Hjärnarps GH OL               53:25 
    9 Kerstin Olsson               Eslövs FK                     55:01 
   10 Katarina Stejre              Malmö OK                      55:29 
   11 Ann-Kristin Sjöström         OK Kompassen                  57:58 
   12 Ing-Britt Swedenborg         Lunds OK                      58:59 
   13 Wiveka Ernstsson             FK Göingarna                1:00:10 
   14 Gudrun Nilsson               Andrarums IF                1:03:01 
   15 Aina Jeppsson                Lunds OK                    1:03:38 
   16 Barbro Norrestam             Helsingborgs SOK            1:09:32 
   17 Britt-Marie Stensson         IS Kullen                   1:09:56 
   18 Lotta Hansson                OK Kontinent                1:11:33 
   19 Yvonne Andersson             Hässleholms OK              1:14:36 
   20 Annika Mårtensson            Lunds OK                    1:25:24 

      Ann Arnshed                  OK Kontinent               Ej start
      Ann-Louise Ehn               OK Kontinent               Ej start
      Caroline Brodin              OK Kontinent               Ej start 


      D35  (7)                     5 410 m   

    1 Carina Gustavsson            OK Gynge                      47:53 
    2 Carina Törnqvist             Hässleholms OK                51:33 
    3 Marie Adolfsson              Örkelljunga FK                54:12 
    4 Ingela Thoresson             Andrarums IF                  56:39 
    5 Lena Wikénius                Malmö OK                    1:12:55 
    6 Helena Åhlin                 Helsingborgs SOK            1:17:18 
      Carina Samuelsson            OK Tyringe                 Ej start 


      D21  (19)                    7 320 m    

    1 Sara Linse                   Lunds OK                      55:01 
    2 Pia Ekroth                   Pan-Kristianstad              59:17 
    3 Anna-Karin Bondesson         Pan-Kristianstad              59:30 
    4 Sofie Petersson              Helsingborgs SOK            1:01:36 
    5 Eva Persson                  OK Torfinn                  1:03:47 
    6 Camilla Brorsson             Tockarps IK                 1:06:42 
    7 Anna Olsson                  Lunds OK                    1:07:04 
    8 Camilla Selin                FK Göingarna                1:07:39 
    9 Marie Svensson               Pan-Kristianstad            1:08:45 
   10 Linda Ranbro                 Malmö OK                    1:09:33 
   11 Sara Svensson                Pan-Kristianstad            1:10:06 
   12 Sara Wallin                  Helsingborgs SOK            1:10:41 
   13 Marie Fransson               Lunds OK                    1:12:17 
   14 Eva Dahl                     Helsingborgs SOK            1:16:55 
   15 Åsa Hagnestål                Malmö OK                    1:17:56 
   16 Ida Thuresson                Pan-Kristianstad            1:22:35 
   17 Anneli Wihlborg              OK Gynge                    1:24:35 

      Oriana Pfister               Pan-Kristianstad           Ej start 
      Eva-Lotta Bengtsson          Rävetofta OK               Ej start 


      D20  (8)                     6 400 m    

    1 Anna Edenbrandt              Lunds OK                      51:54 
    2 Charlotta Nilsson            FK Göingarna                  57:33 
    3 Sofia Killander              Hästveda OK                 1:01:12 
    4 Kersti Lassing               Frosta OK                   1:12:56 
    5 Ida Karlsson                 Hässleholms OK              1:13:40 
    6 Pia-Maria Bondesson          Frosta OK                   1:17:15 
    7 Sabina Olsson                OK Silva                    1:32:09 
    8 Christine Rolander           Pan-Kristianstad            1:44:11 


      D18  (17)                    5 380 m    

    1 Anna (Humlaröd) Persson      FK Göingarna                  43:20 
    2 Malin Lagerqvist             Ystads OK                     56:44 
    3 Malin Riis                   Örkelljunga FK                56:53 
    4 Emelie Bengtsson             Tormestorps IF                57:20 
    5 Anna Nilsson                 FK Snapphanarna               57:34 
    6 Ebba Thuresson               Pan-Kristianstad              57:44 
    7 Anja Nylander                Härlövs IF                  1:03:25 
    8 Cecilia Olsson               Rävetofta OK                1:03:47 
    9 Emelie Andersson             Hässleholms OK              1:05:27 
   10 Marie Svensson               Rävetofta OK                1:11:06 
   11 Marie Jinnemo                Hjärnarps GH OL             1:14:55 
   12 Maria Jönsson                OK Kontinent                1:19:38 
   13 Louise Rolander              Pan-Kristianstad            1:19:39 

      Linda Linsefors              Lunds OK                Felstämplat 
      Karna Thorsson               Malmö OK                   Ej start 
      Maria Edenbrandt             Malmö OK                   Ej start
      Ylwa Holmqvist               Malmö OK                   Ej start 


      D16  (26)                    4 220 m    

    1 Matilda Olsson               Ringsjö OK                    38:17 
    2 Angelika Larsson             Örkelljunga FK                38:52 
    3 Josefine Ahlbäck             OK Torfinn                    39:07 
    4 Erica Ek                     Lunds OK                      39:36 
    5 Agnes Söderlund              Tormestorps IF                39:39 
    6 Louise Fridholm              Ringsjö OK                    41:58 
    7 Helene Nyberg                OK Kontinent                  42:37 
    8 Anna Olsson                  OK Tyringe                    43:29 
    9 Emmie Christoferson          Tormestorps IF                44:11 
   10 Linda Nilsson                Andrarums IF                  45:39 
   11 Anna Brodin                  OK Kontinent                  46:20 
   12 Marie Palmgren               Helsingborgs SOK              47:10 
   13 Elin Nilsson                 Andrarums IF                  48:51 
   14 Pernilla Olsson              Rävetofta OK                  49:45 
   15 Annika Paulsson              Ringsjö OK                    54:21 
   16 Malin Arnshed                OK Kontinent                  54:30 
   17 Louise Borg                  FK Åsen                       56:39 
   18 Anniken Björkstrand          Ystads OK                     58:34 
   19 Sara Norrestam               Helsingborgs SOK              58:46 
   20 Caroline Ivarsson            Lunds OK                      58:50 
   21 Erica Svensson               OK Torfinn                  1:01:50 
   22 Marielle Nilsson             Andrarums IF                1:09:15 
   23 Sandra Nilsson               FK Åsen                     1:12:23 
   24 Sandra Bauman                Helsingborgs SOK            1:14:34 
   25 Sara Thorén                  Andrarums IF                1:22:20 
   26 Amanda Nyberg                Ystads OK                   1:25:10 


      D14  (27)                    3 710 m     

    1 Jenny Björk                  Örkelljunga FK                31:34 
    2 Josefine Nilsson             Helsingborgs SOK              31:58 
    3 Maja Söderlund               Tormestorps IF                34:03 
    4 Elin Svensson                Hjärnarps GH OL               36:53 
    5 Anna Lööf                    Pan-Kristianstad              37:38 
    6 Maja Nilsson                 Helsingborgs SOK              37:46 
    7 Julia Hagedorn-Johanson      Hjärnarps GH OL               37:57 
    8 Viktoria Ernstsson           FK Göingarna                  38:24 
    9 Emelie Olsson                OK Kompassen                  39:22 
   10 Ann-Sofie Larsson            Örkelljunga FK                41:02 
   11 Emma Börjesson               FK Åsen                       43:29 
   12 Helena Brodin                OK Kontinent                  44:10 
   13 Elin Arnshed                 OK Kontinent                  44:16 
   14 Frida Hildingsson            Lunds OK                      46:09 
   15 Matilda Jönsson              Örkelljunga FK                47:29 
   16 Malin Nyberg                 Pan-Kristianstad              48:33 
   17 Sanna Linsefors              Lunds OK                      52:01 
   18 Stina Jeppsson               Lunds OK                      53:05 
   19 Sofia Svensson               OK Torfinn                    56:34 
   20 Evelina Bengtsson            OK Tyringe                    57:09 
   21 Malin Törnqvist              Hässleholms OK              1:03:42 
   22 Linda Persson                Ystads OK                   1:06:18 
   23 Ida Kjeldsen                 OK Kontinent                1:15:09 

      Frida Nilsson                Pan-Kristianstad        Felstämplat 
      Ronja Arvidsson              Ringsjö OK              Felstämplat 
      Mitchelle Nilsson            OK Kompassen               Ej start 
      Lii Larsen                   Rävetofta OK               Ej start 


      D12  (32)                    3 050 m    

    1 Jonna Johansson              Örkelljunga FK                22:56 
    2 Isabelle Christoferson       Tormestorps IF                27:05 
    3 Malin Jensen                 OK Kontinent                  27:47 
    4 Victoria Fridholm            Ringsjö OK                    27:57 
    5 Anna Bredfelt                Lunds OK                      28:02 
    6 Sofia Björk                  Örkelljunga FK                29:55 
    7 Saga Jönsson                 Hässleholms OK                30:11 
    8 Jenny Olsson                 Örkelljunga FK                32:21 
    9 Anna Åhlin                   Helsingborgs SOK              32:46 
   10 Camilla Nilsson              OK Torfinn                    32:53 
   11 Stina Berg                   IS Kullen                     34:15 
   12 Madelen Nilsson              OK Kompassen                  35:16 
   13 Tove Ståhl                   IS Kullen                     35:32 
   14 Sara Svensson                Hässleholms OK                36:11 
   15 Ebba Roos                    Helsingborgs SOK              36:18 
   16 Emma Månsson                 Örkelljunga FK                36:49 
   17 Matilda Stensson             IS Kullen                     39:29 
   18 Emma Norrestam               Helsingborgs SOK              39:54 
   19 Erika Ohrlander              Pan-Kristianstad              40:09 
   20 Elida Ottmer                 Tormestorps IF                40:41 
   21 Erika Bjerstedt              Härlövs IF                    45:02 
   22 Hanna Forsén                 Hässleholms OK                48:25 
   23 Linnea Forsen                Hässleholms OK                50:32 
   24 Kajsa Renmarker              OK Kontinent                  52:36 
   25 Sissela Ekdahl               Rävetofta OK                1:01:12 
   26 Agnes Olsson                 Lunds OK                    1:02:30 
   27 Rebecka Svensson             Hästveda OK                 1:06:30 
   28 Ronja Andersson              Ystads OK                   1:16:38 

      Ida Arvidsson                Ringsjö OK              Felstämplat 
      Ebba Hjort                   Helsingborgs SOK           Ej start
      Matilda Liljenberg           OK Kontinent               Ej start
      Johanna Christoferson        Tormestorps IF             Ej start 


      D10  (19)                    2 530 m   

    1 Nicole Ljungdahl             Hjärnarps GH OL               20:11 
    2 Emelie Lennartsdotter        Hästveda OK                   21:20 
    3 Frida Hedin                  Hjärnarps GH OL               21:39 
    4 Lisa Nyberg                  FK Åsen                       21:41 
    5 Jessica Nilsson              OK Torfinn                    23:33 
    6 Filippa Bengtsson            OK Tyringe                    25:02 
    7 Kajsa Hedin                  Hjärnarps GH OL               25:06 
    8 Elin Nilsson                 Hässleholms OK                25:40 
    9 Moa Olsson                   OK Kompassen                  27:05 
   10 Julia Dahl                   IS Kullen                     27:23 
   11 Jessica Bjelk                Hästveda OK                   27:30 
   12 Kajsa Wetterström            Tormestorps IF                31:23 
   13 Emelie Nilsson               Örkelljunga FK                32:00 
   14 Patricia Edgarsson           Andrarums IF                  35:36 
   15 Pim Hedberg                  Lunds OK                      36:31 
   16 Matilda Persson              Ystads OK                     39:39 
   17 Viktoria Persson             Andrarums IF                  39:52 

      Karin Bredfelt               Lunds OK                Felstämplat 
      Emma Andersson               OK Gynge                   Ej start 


      Pre-O  (11)                     1 940 m  

    1 Bertil Olofsson              Andrarums IF            10 P   0:25 
    2 Ivan Persson                 Malmö OK                10 P   0:27 
    3 Inga Gunnarsson              Pan-Kristianstad        10 P   0:58 
    4 Roland Ekelöf                Stigmännen Karlshamns OK 8 P   0:33 
    5 Gunnar Ljung                 OK Gipen                 7 P   0:34 
    6 Bengt-Göran Bengtsson        Härlövs IF               7 P   2:40 
    7 Inge E Petersson             Ronneby OK               6 P   1:13 
    8 Elisabet Petersson           Ronneby OK               4 P   1:25 
    9 Jan Torstensson              Härlövs IF               4 P   2:28 
   10 Åke Feldt                    Pan-Kristianstad         4 P   2:30 
   11 Johan Persson                Pan-Kristianstad         3 P   2:23 


      H55 Motion  (1)              4 440 m   

    1 Gösta Svensson               Rävetofta OK                1:03:13 


      H45 Motion  (3)              5 020 m    

    1 Lars-Göran Killander         Hästveda OK                   58:18 
    2 Sven Erik Persson            Ystads OK                   1:17:10 
    3 Lars-Göran Frisell           Helsingborgs SOK            1:18:07 


      H35 Motion  (4)              6 710 m   

    1 Mårten Persson               OK Kontinent                1:06:47 
    2 Magnus Jensen                OK Kontinent                1:09:12 
    3 Jonas Åhlin                  Helsingborgs SOK            1:10:44 
    4 Morgan Bjelk                 Hästveda OK                 1:11:03 


      H21 Motion  (2)              6 710 m     

    1 Patrik Gunnarsson            Västerås SOK                  45:55 
    2 Mikael Nilsson               OK Kontinent                  58:47 


      D45 Motion  (5)              3 710 m   

    1 Margareta Svensson           Härlövs IF                    49:31 
    2 Ingrid Bengtsson             Tormestorps IF                55:55 
    3 Vanja Jinnemo                Hjärnarps GH OL             1:10:16 
    4 Karin Brundell-Freij         Lunds OK                    1:14:54 
    5 Anne-Marie Frisell           Helsingborgs SOK            1:15:07 


      D21 Motion  (2)              4 440 m   

    1 Eleonore Andersson           Hässleholms OK                56:35 
    2 Lisa Nilsson                 OK Torfinn                  1:41:05 


      U4H  (2)                     3 710 m   

    1 Jimmie Johansson             Örkelljunga FK              1:01:19 
    2 Jens Kristell                Andrarums IF                1:14:15 


      U4D  (1)                     3 710 m   

    1 My Hildingsson               Lunds OK                    1:06:50 


      U3H  (6)                     3 100 m           

    1 Andreas Pålsson              Tockarps IK                   30:11 
    2 Johannes Henriksson          Helsingborgs SOK              40:15 
    3 Martin Nilsson               OK Origo                      47:39 
    4 Erik Hällefors               Hässleholms OK                47:42 
    5 Viggo Barnen                 Lunds OK                    1:02:00

      Anthony Backenhof            Hästveda OK                Ej start 


      U3D  (10)                    3 100 m       

    1 Johanna Schmidt              Andrarums IF                  34:31 
    2 Karin Åhlin                  Helsingborgs SOK              37:59 
    3 Johanna Jeppsson             Malmö OK                      39:55 
    4 Gunilla Bergenheim           Lunds OK                      40:21 
    5 Madeleine Svensson           Hästveda OK                   41:24 
    6 Sigrid Sourander             Lunds OK                      42:12 
    7 Ida Frisell                  Helsingborgs SOK              42:13 
    8 Matilda Johansson            Lunds OK                      46:18 
    9 Jenny Sandberg               OK Kontinent                  48:17 
   10 Klara Nyberg                 Ystads OK                   1:17:30 


      U2H  (10)                    2 560 m  

    1 Mathias Andersson            Andrarums IF                  21:21 
    2 Elias Henriksson             Helsingborgs SOK              25:59 
    3 Oscar Blomqvist              Andrarums IF                  33:39 
    4 Emil Edgarsson               Andrarums IF                  33:56 
    5 Gustaf Jansson               Andrarums IF                  34:09 
    6 Jacob Bratthall              OK Kontinent                  34:15 
    7 Jonathan Albinsson           Tormestorps IF                40:08 
    8 Karl Dannbring               Lunds OK                      41:03 
      Joel Einarsson               OK Torfinn              Felstämplat 
      Gabriel Jönsson              Ringsjö OK                 Ej start 

  
      U2D  (11)                    2 560 m   

    1 Ellen Reimer                 Tormestorps IF                25:26 
    2 Martina Johansson            FK Åsen                       30:59 
    3 Jessica Andersson            Hästveda OK                   33:58 
    4 Erika Larsson                Andrarums IF                  37:58 
    5 Martina Persson              Andrarums IF                  38:06 
    6 Anna Bengtsson               IS Kullen                     38:18 
    7 Elin Nilsson                 Helsingborgs SOK              38:37 
    8 Ina Persson                  OK Kontinent                  39:46 
    9 Elin Welander                Örkelljunga FK                40:15 
   10 Amanda Persson               Tockarps IK                   40:56 
   11 Fanny Ek                     Ringsjö OK                    43:56 


      U1H  (8)                     2 330 m       

    1 Björn Linse                  Lunds OK                      23:44 
    2 Tobias Andersson             OK Tyringe                    27:13 
    3 Holger Olsson                Andrarums IF                  29:41 
    4 Fredrik Larsson              Andrarums IF                  29:43 
    5 Jonatan Bratthall            OK Kontinent                  30:34 
    6 Karl-Johan Persson           Tormestorps IF                31:20 
    7 Daniel Nilsson Kempf         Hässleholms OK                31:22 
      Erik Hjort                   Helsingborgs SOK           Ej start 


      U1D  (9)                     2 330 m 

    1 Matilda Jeppsson             Malmö OK                      25:27 
    2 Åse Dannbring                Lunds OK                      30:52 
    3 Kristina Ingvarsson          Andrarums IF                  31:44 
    4 Cajsa Nordh                  OK Tyringe                    32:24 
    5 Julia Lundh                  Hästveda OK                   33:04 
    6 Pauline Ekdahl               Rävetofta OK                  34:00 
    7 Linda Nilsson                Andrarums IF                  37:46 
    8 Anna Lundqvist               OK Gynge                      38:21 
      Jenny Nilsson                Andrarums IF               Ej start 


      Inskolning  (3)               2 400 m        

      Josefine Nilsson             Tormestorps IF                Godkänd
      Nils-Joel Persson            Tormestorps IF                Godkänd
      Matilda Danielsson           OK Kontinent                  Godkänd 


      ÖPPEN 1  (9)                 2 560 m  

    1 Rickard Henriksson           Helsingborgs SOK              20:39 
    2 Martin Lysell                Tockarps IK                   26:30 
    3 Amanda Nilsson               Frosta OK                     32:22 
    4 Emilia Karlsson              OK Gynge                      33:43 
    5 Anika Jönsson                Ringsjö OK                    34:43 
    6 Oskar Jensen                 Malmö OK                      40:23 
    7 Agneta Ingvarsson            Andrarums IF                  47:53 
    8 Sandra Törnblad              Frosta OK                     51:21 
    9 Dennis Persson               Andrarums IF                1:00:54 


      ÖPPEN 2  (26)                3 100 m    

    1 Stefan Reimer                Tormestorps IF                25:44 
    2 Magnus Wallin                Andrarums IF                  27:12 
    3 Åsa Hedin                    Hjärnarps GH OL               31:57 
    4 Linda Ljungdahl              Hjärnarps GH OL               34:40 
    5 Marcus Bengtsson             OK Tyringe                    37:57 
    6 Daniel Karlsson              OK Gynge                      38:30 
    7 Chatarina Olsson             Pan-Kristianstad              39:03 
    8 Anna Berg                    IS Kullen                     39:10 
    9 Pernilla Sanne               IS Kullen                     39:11 
   10 Helena Berg                  IS Kullen                     40:11 
   11 Desirée Andersson            Andrarums IF                  42:51 
   12 Ingrid Lundblad              OK Origo                      43:02 
   13 Britt Snogerup               Lunds OK                      44:51 
   14 Nilla Wigren Johansson       Lunds OK                      49:35 
   15 Maria Christrup              Lunds OK                      50:00 
   16 Ingrid Nilsson               Örkelljunga FK                52:56 
   17 Gunilla Trulsson             Härlövs IF                    54:10 
   18 Bo Glantz                    Andrarums IF                  56:12 
   19 Kerstin Glantz               Andrarums IF                  56:39 
   20 Maj Jönsson                  Helsingborgs SOK              58:59 
   21 Maria Andersson              Ystads OK                   1:03:42 
   22 Ingrid Ellegebrandt          Hjärnarps GH OL             1:08:17 
   23 Solveig Olofsson             OK Kompassen                1:10:55 
   24 Alexandra Andersson          Frosta OK                   1:12:59 
   25 Robin Nilsson                Frosta OK                   1:14:16 

      Christina Larsson            Andrarums IF            Felstämplat 

 
      ÖPPEN3  (1)                  4 880 m   

    1 Lennart Alnervik             IS Kullen                   1:14:11 


      ÖPPEN 4  (32)                3 070 m    

    1 Anette Toresson              Andrarums IF                  40:53 
    2 Maria Sandberg               Andrarums IF                  42:05 
    3 Olle Iremyr                  Örkelljunga FK                42:39 
    4 Ingrid Albeck                OK Torfinn                    46:26 
    5 Anders Jeppsson              Malmö OK                      46:33 
    6 Anna Sjöström                OK Kompassen                  47:58 
    7 Emma Nilsson                 Andrarums IF                  50:00 
    8 Åke Strand                   Örkelljunga FK                50:20 
    9 Gunila Johansson             OK Kompassen                  51:16 
   10 Lennart Hultgren             OK Origo                      52:25 
   11 Gitte Oscarsson              FK Göingarna                  53:26 
   12 Laila Persson                IS Skanne                     53:49 
   13 Benny Nordh                  OK Tyringe                    53:54 
   14 Lena Nielsen                 Helsingborgs SOK              54:38 
   15 Kurt Franksson               Örkelljunga FK                55:01 
   16 Gunnar Gustafsson            Markaryds FK                  57:32 
   17 Brittmarie Johansson         Markaryds FK                  57:46 
   18 Berit Nilsson                Markaryds FK                  58:07 
   19 Astrid Pärssinen             OK Silva                    1:02:25 
   20 Lennart Stensson             IS Kullen                   1:05:19 
   21 Erik Persson                 FK Göingarna                1:06:19 
   22 Marianne Schmidt             Andrarums IF                1:10:00 
   23 Birgit Wahlström             Snättringe SK               1:11:04 
   24 Ingrid Olofsson              FK Snapphanarna             1:11:39 
   25 Mona Gustafsson              Markaryds FK                1:11:40 
   26 Marie Lund                   OK Gynge                    1:13:46 
   27 Marcus Gustafsson            Frosta OK                   1:26:09 
   28 Christer Larsson             Klubb saknas                1:27:18 
   29 Viggo Kristiansson           Tockarps IK                 1:28:36 
   30 Helle Ragnarsson             OK Kompassen                1:56:12 
   30 Ingrid Salomonsson           OK Kompassen                1:56:12 

      Ulla Strand                  Örkelljunga FK          Felstämplat 


      ÖPPEN 5  (22)                4 180 m    

    1 Matts Andersson              Hässleholms OK                42:54 
    2 Kent Nilsson                 Andrarums IF                  46:32 
    3 Susanne W Karlsson           Härlövs IF                    49:23 
    4 Diana Persson                Härlövs IF                    50:03 
    5 Roger Friberg                Örkelljunga FK                51:26 
    6 Emma Alnervik                IS Kullen                     53:32 
    7 Bo Wetterström               Tormestorps IF                53:42 
    8 Jan Nilsson                  FK Snapphanarna               55:17 
    9 Eva Assarsson                Lunds OK                      56:32 
   10 Ulf Danielsson               OK Kontinent                  58:50 
   11 Nils Persson                 IS Skanne                   1:00:36 
   12 Håkan Malmgren               Heleneholms IF              1:01:55 
   13 Sebastian Wahlström          Snättringe SK               1:01:57 
   14 Lenart Eklund                Örkelljunga FK              1:04:52 
   15 Kristinaq Johansson          OK Tuvan                    1:09:44 
   16 Börje Persson                OK Gynge                    1:18:29 
   17 Una Larsson                  Lunds OK                    1:20:50 
   18 Lilian Axelsson              OK Räven                    1:25:29 
   19 Anders Lindner               OK Räven                    1:40:19 
   20 Lenart Månsson               Ringsjö OK                  1:52:08 

      Rolf Nilsson                 Andrarums IF            Felstämplat 
      Niclas Axelsson              Klubb saknas            Felstämplat 


      ÖPPEN 6  (11)                4 180 m    

    1 Harald Persson               Andrarums IF                  48:48 
    2 Niklas Welander              Örkelljunga FK                49:56 
    3 Per-Åke Andersson            Lunds OK                      50:52 
    4 Enar Magnusson               IS Skanne                     57:13 
    5 Jörgen Karlsson              Andrarums IF                  59:14 
    6 Hans Persson                 Andrarums IF                1:03:06 
    7 Anette Nilsson               Helsingborgs SOK            1:08:03 
    8 Mats Hildingsson             Lunds OK                    1:13:04 
    9 Fredrik Berglund             Helsingborgs SOK            1:15:29 
   10 Olle Carlsson                OK Kompassen                1:20:28 
   11 Ingrid Salomonsson           OK Silva                    1:24:02 


      ÖPPEN 7  (28)                3 060 m    

    1 Björn Mauritsson             Örkelljunga FK                24:07 
    2 Mikael Carlsvärd             IS Kullen                     28:35 
    3 Jonas Libell                 Lunds OK                      29:44 
    4 Göran Edgarsson              Andrarums IF                  31:40 
    5 Tobias Nyberg                FK Åsen                       32:01 
    6 Sven-Erik Jönsson            OK Tyringe                    33:34 
    7 Tore Pettersson              OK Tyringe                    36:08 
    8 Staffan Kristiansson         Tockarps IK                   38:52 
    9 Peter Dannbring              Lunds OK                      40:40 
   10 Ambjörn Lassing              Frosta OK                     40:53 
   11 Eva-Lena Jakobsson           Eslövs FK                     41:15 
   12 Lars-Åke Stridh              Hässleholms OK                41:35 
   13 Ingvar Persson               OK Tyringe                    42:24 
   14 Siri Wahlström               Snättringe SK                 42:44 
   15 Anna Held                    Pan-Kristianstad              42:45 
   16 Per Nilsson                  Örkelljunga FK                47:04 
   17 Ingemar Johansson            Örkelljunga FK                47:20 
   18 Lars Wearn                   IS Kullen                     58:12 
   19 Karin Lindén                 IS Kullen                     58:23 
   20 Kjell Wilhelmsson            Andrarums IF                  58:41 
   21 Lennart Persson              OK Kompassen                  59:14 
   22 Sara Johansson               Rävetofta OK                1:01:38 
   23 Eva Karlsson                 OK Gynge                    1:02:38 
   24 Bertil Dahlgren              Rävetofta OK                1:11:28 
   25 Inga Jönsson                 Lunds OK                    1:11:43 
   26 Yngve Jönsson                Lunds OK                    1:11:45 
   27 Rolf Nilsson                 Frosta OK                   1:17:19 
   28 Eric Elgebrandt              Hjärnarps GH OL             1:25:47 


      ÖPPEN 8  (34)                5 080 m    

    1 Thomas Wallin                Helsingborgs SOK              41:24 
    2 Erik Alnervik                IS Kullen                     41:38 
    3 Ola Andertoft                Markaryds FK                  41:46 
    4 Matts Tenland                Andrarums IF                  41:52 
    5 Mikael Nilsson               OK Torfinn                    42:24 
    6 Jan Wahlström                Snättringe SK                 44:42 
    7 Lennart Albeck               OK Torfinn                    46:06 
    8 Dan Jensen                   Malmö OK                      46:25 
    9 Lars Edenbrandt              Lunds OK                      46:28 
   10 Videar Albinsson             Tormestorps IF                46:31 
   11 Göran Johansson              OK Tyringe                    48:21 
   12 Erik Backlund                Helsingborgs SOK              48:22 
   13 Benny Benroth                Rävetofta OK                  48:24 
   14 Willy Olsson                 Rävetofta OK                  48:42 
   15 Anders Åberg                 OK Torfinn                    49:29 
   16 Kim Petterson                Hästveda OK                   51:06 
   17 Linda Hultgren               Linköpings OK                 51:15 
   18 Josefin Ericson              Helsingborgs SOK              52:21 
   19 Conny Roslund                Hässleholms OK                53:22 
   20 Per Wikström                 Hästveda OK                   54:38 
   21 Tobias Lindsefors            Lunds OK                      56:58 
   22 Gunnar Magnusson             Lunds OK                      57:13 
   23 Ingvar Olofsson              FK Snapphanarna               58:19 
   24 Sven Olsson                  OK Silva                      59:34 
   25 Lena Strand                  Markaryds FK                1:00:54 
   26 Börje Magnusson              Hästveda OK                 1:01:54 
   27 Roland Hermansson            OK Gynge                    1:02:33 
   28 Sven Thörnkvist              Tormestorps IF              1:04:41 
   29 Leif Johannesson             Markaryds FK                1:05:13 
   30 Per Hernebrant               Malmö OK                    1:09:44 
   31 Dan Nilsson                  Rävetofta OK                1:11:02 
   32 Sarah MacPhee                Alleröd OK                  1:14:24 
   33 Claes Linsefors              Lunds OK                    1:38:48 

      Olle Lindeberg               Lunds OK                Felstämplat 


      ÖPPEN 9  (12)                7 520 m    

    1 Niclas Jönsson               KFUM Örebro OK                52:57 
    2 Erik Bengtsson               FK Åsen                       55:44 
    3 Björn Axelsson               OK Räven                      56:39 
    4 Henrik Svensson              OK Vilse 87                   59:36 
    5 Olof Bengtsson               FK Åsen                     1:02:46 
    6 Jonny Selander               OK Tyringe                  1:06:11 
    7 Bengt Nilsson                Hjärnarps GH OL             1:08:40 
    8 Roland Dahlman               Malmö OK                    1:17:49 
    9 Magnus Olsson                FK Snapphanarna             1:19:35 
   10 Jerker Nilsson               OK Älme                     1:23:54 
   11 Gert-Uno Larsson             OK Tuvan                    1:24:46 
   12 Bengt Salomonsson            OK Silva                    1:43:37 


      ÖPPEN 10  (26)               2 400 m   

    1 Kim Kristiansson             Tockarps IK                   25:06 
    2 Oliver Friberg               Örkelljunga FK                26:15 
    3 Gustaf Olsson                Frosta OK                     26:58 
    4 Gustav Eklund                Örkelljunga FK                27:05 
    5 Alvar Höglind                Ringsjö OK                    29:45 
    6 Robin Karlsson               Lunds OK                      31:22 
    7 Isabell Svensson             OK Kompassen                  31:39 
    8 Lovisa Arvidsson             Ringsjö OK                    31:49 
    9 Johannes Svensson            FK Boken                      35:55 
   10 Vidar Höglind                Ringsjö OK                    38:18 
   11 Amanda Backlund              Helsingborgs SOK              39:44 
   12 Emil Johansson               Rävetofta OK                  41:15 
   13 Erik Johansson               Rävetofta OK                  41:20 
   14 Julia Nilsson                Pan-Kristianstad              43:14 
   15 Johanna Törnblad             Frosta OK                     48:46 
   16 Elina Andersson              OK Tyringe                    52:59 
   17 Viktor Pott                  Lunds OK                      55:29 
   18 Oskar Pott                   Lunds OK                      55:36 
   19 Ludvig Danielsson            OK Kontinent                  58:10 
   20 Johannes Larsson             Klubb saknas                  59:09 
   21 Elsa Larsson                 Klubb saknas                  59:10 
   22 Jonna Jönsson                Ringsjö OK                  1:02:26 
   23 Mattis Larsson               Klubb saknas                1:03:43 
   24 Andreas Oscarsson            FK Göingarna                1:16:32 
      Jenny Kristiansson           Tockarps IK             Felstämplat 
      Gustav Eliasson              Hässleholms OK         Ej fullföljt