FK Bokens Höstyra 2003sö 2003-09-21 13:23
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2003

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (7)       3090 m                      

    1          Claes Claesson            21    13 Malmö OK                     46:50 G        
    2          Uno Åshage                23     7 Halmstad OK                  48:06 G        
    3          Nils Carlsson             22    13 FK Snapphanarna              48:50 G        
    4          Carl Berthag              20     7 Halmstad Garnisons IF        54:39 S        
    5          Artur Pettersson          20    13 Frosta OK                    54:53 S        
    6          Åke Åkesson               20    13 Helsingborgs SOK           1:08:51 B        
    7          Nils Sjöholm              20    13 Helsingborgs SOK           1:15:08          



H75  (13)      3090 m                      

    1          Stig-Allan Jönsson        28     7 Halmstad Garnisons IF        29:42 G        
    2          Nisse Bohman              27    13 OK Kompassen                 33:04 S        
    3          Yngve Jönsson             27    13 OK Silva                     35:46 S        
    4          Rune Isaksson             25    13 Helsingborgs SOK             36:37 S        
    5          Åke Dahlström             28    13 FK Snapphanarna              37:23 S        
    6          Knut Nilsson              27    13 OK Kompassen                 38:19 S        
    7          Hans Lindin               25    13 Malmö OK                     39:57 S        
    8          Sven Granstedt            26    13 Pan-Kristianstad             41:11 S        
    9          Nils Andersson            28    13 OK Kompassen                 44:28 B        
   10          Kurt Pålsson              25    13 Helsingborgs SOK             44:54 B        
   11          Nils Persson              24    13 Tockarps IK                  46:30          
   12          Bertil Nilsson            27    13 OK Tyringe                   47:25          
   13          Ragnar Bengtsson          28    13 FK Snapphanarna              53:52          



H70  (17)      4090 m                      

    1          Leif Claesson             33    13 Tormestorps IF               41:55 G        
    2          Rolf Gustavsson           29     7 Halmstad OK                  44:12 G        
    3          Per Fresk                 33    13 Frosta OK                    46:51 G        
    4          Stig Sjöholm              29    13 Ringsjö OK                   50:13 S        
    5          Lars Magnusson            32    13 Hässleholms OK               50:22 S        
    6          Hans Holmqvist            32    13 Örkelljunga FK               52:17 S        
    7          Ahti Pärssinen            33    13 OK Silva                     57:31 S        
    8          Nils Rågstedt             30    13 IS Kullen                    58:22 S        
    9          Åke Strand                33    13 Örkelljunga FK               58:23 S        
   10          Lennart Nilsson           30    13 OK Kompassen                 58:49 S        
   11          Leo Åkesson               31    13 Härlövs IF                 1:00:06 B        
   12          Curt Hjalmarsson          31    13 Hässleholms OK             1:00:47 B        
   13          Arne Andersson            31    13 Eslövs FK                  1:01:36 B        
   14          Egon Persson              30    13 OK Kompassen               1:06:11          
   15          Ove Nordahl               29    13 Simrishamns OK             1:10:00          
   16          Ingvar Lennerstedt              13 Lunds OK                   1:15:24          

               Owe Åkesson               32    13 Härlövs IF                  Felst.          



H65  (26)      4090 m                      

    1          Ernie Broström            38     7 Halmstad OK                  42:45 G        
    2          Bo Bengtsson              35    13 Hässleholms OK               43:49 G        
    3          Bror Elofsson             38    13 Frosta OK                    45:58 G        
    4          Kjell Johansson           35    13 Tormestorps IF               46:18 G        
    5          Klas Tykesson             34    13 Rävetofta OK                 46:22 G        
    6          Arne Gustavsson           38    13 Malmö OK                     46:42 G        
    7          Bengt I Nilsson           38    13 Frosta OK                    49:29 S        
    8          Krister Paulsson          38    13 OK Kompassen                 50:28 S        
    9          Nils-Gustav Svensson      37    13 OK Kompassen                 50:29 S        
   10          Gunnar Friberg            38    13 OK Kompassen                 50:51 S        
   11          Nils Henmyr               34     1 OK Vilse 87                  52:44 S        
   12          Burne Nilsson             37    13 OK Torfinn                   53:23 S        
   13          Ivar Nilsson              37    13 Hässleholms OK               55:42 S        
   14          Sedney Hugosson           36    13 Lunds OK                     55:45 S        
   15          Börje Nilsson             36    13 Hässleholms OK               56:37 S        
   16          Kjell Olofsson            38    13 Eslövs FK                    56:39 S        
   17          Lennart Johansson         37    13 Hässleholms OK               57:02 S        
   18          Sune Nilsson              35     7 Laholms IF                   59:41 S        
   19          Torbjörn Wingqvist        38    13 Ringsjö OK                 1:00:29 S        
   20          Curt Andersson            34    13 FK Snapphanarna            1:00:38 S        
   21          Einar Sjöström            36    13 Rävetofta OK               1:00:40 S        
   22          Göran Holmberg            37    14 Markaryds FK               1:04:33 B        
   23          Olle Söderberg            38     7 Halmstad OK                1:05:20          
   24          Åke Hogedal               35     6 Kungälvs OK                1:06:43          
   25          Jan-Eric Nelking          35    13 FK Åsen                    1:06:50          

               Stig Johansson            35     7 Halmstad OK                 Felst.          



H60  (21)      4470 m                      

    1          Gunnar Sandström          40    13 Pan-Kristianstad             42:46 G        
    2          Lars Lindén               42    13 OK Gynge                     44:42 G        
    3          Öyvind Jensen             42    13 Hässleholms OK               44:50 G        
    4          Inge Nilsson              39    13 Tockarps IK                  46:56 G        
    5          Bertil Olofsson           41    13 Andrarums IF                 47:56 G        
    6          Börje Magnusson           42    13 Hästveda OK                  48:34 S        
    7          Sven-Erik Forsell         43    13 Lunds OK                     49:09 S        
    8          Lars-Erik Persson         40    13 OK Kontinent                 49:49 S        
    9          Nils Johannesson          43    13 Helsingborgs SOK             50:13 S        
   10          Jan Johansson             41    13 Andrarums IF                 51:32 S        
   11          Allan Sunnergren          40    13 Hjärnarps GH OL              52:58 S        
   12          Bo Svensson               40    13 Tockarps IK                  53:54 S        
   13          Nils-Åke Nilsson          40    13 Härlövs IF                   54:14 S        
   14          Sven Falkman              42    13 Örkelljunga FK               54:50 S        
   15          Erling Larsson            42    13 Hässleholms OK               55:52 S        
   16          Christer Ljungquist             13 Lunds OK                     58:02 S        
   17          Lennart Nilsson           41    13 Malmö OK                   1:02:02 B        
   18          Håkan Brost               40    13 Malmö OK                   1:10:35          
   19          Bengt Johansson           43    13 OK Silva                   1:11:23          
   20          Allan Hammar              40    13 OK Kompassen               1:14:16          

               Tom Lindberg              43    13 Lunds OK                    Felst.          



H55  (40)      4990 m                      

    1          Agne Bengtsson            48    13 OK Kompassen                 37:38 G        
    2          Bill Schölin              48    13 Örkelljunga FK               42:38 S        
    3          Åke Persson               48    13 Hjärnarps GH OL              46:13 S        
    4          Lars Persson              48    13 OK Kompassen                 46:54 S        
    5          Benkt Anderson            44    13 Lunds OK                     47:27 S        
    6          Bengt Bengtsson           47    13 Tormestorps IF               48:08 S        
    7          Eric Tenland              47    13 Andrarums IF                 48:10 S        
    8          Åke Olsson                44    13 Hässleholms OK               48:15 S        
    9          Börje Åkesson                   13 Frosta OK                    48:39 S        
   10          Håkan C Nilsson           47    13 Malmö OK                     48:41 S        
   11          Ulf Jönsson               45     7 Laholms IF                   49:12 S        
   12          Bengt Andersson           44    13 Tormestorps IF               50:20 S        
   13          Gert Olsson               48    13 OK Silva                     51:07 S        
   14          Tommy Peterson                  13 Helsingborgs SOK             51:36 S        
   15          Per-Olof Fernberg         45    13 IS Skanne                    51:46 S        
   16          Sven Ruther               44    14 OK Älme                      52:00 S        
   17          Peeter-Jan Kask                 13 Lunds OK                     52:17 S        
   18          Jan Larsson               45    13 Ringsjö OK                   53:18 S        
   19          Ingolf Bengtsson          48     7 Halmstad OK                  54:33 B        
   20          Ingvar Schön                    13 Andrarums IF                 54:38 B        
   21          Bo BÜlow                  45    13 Malmö OK                     54:51 B        
   22          Bengt Ståhl               47    13 Hjärnarps GH OL              54:58 B        
   23          Christer Grönblad         44    13 Härlövs IF                   55:43 B        
   24          Jan Persson               47    13 Ystads OK                    55:55 B        
   25          Christer Jönsson          46    13 Lunds OK                     56:23 B        
   26          Lars Henriksson           44    14 OK Älme                      57:08          
   27          John Ohlandersson         44    13 Örkelljunga FK               57:56          
   28          Lennart Martinsson        48    13 OK Tyringe                   59:23          
   29          Nils-Erik Bondesson       48    13 Frosta OK                  1:01:51          
   30          Macke Selander            45    13 Helsingborgs SOK           1:02:20          
   31          Mats Håkansson            48    13 Malmö OK                   1:02:26          
   32          Lennart Svensson          45    13 Rävetofta OK               1:03:59          
   33          Roland Nilsson            48    13 OK Kompassen               1:04:37          
   34          Bengt-Åke Nilsson         44    13 OK Torfinn                 1:05:13          
   35          Bengt Bergman             44    13 Lunds OK                   1:11:24          
   36          Lennart Thelandersson     47    13 Eslövs FK                  1:20:08          
   37          Dag Lewis-Jonsson         48    13 Helsingborgs SOK           1:21:24          

               Ingvar Persson            45    13 FK Åsen                   ej start          
               Leif Sandgren             47    13 Frosta OK                 ej start          
               Göran Larsson I           48    13 OK Kompassen              ej start          



H55 MOTION  (4 4160 m                      

    1          Leif Sandström            46     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:05:39 S        
    2          Stig Nydahl               46     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:13:38 S        
    3          Erland Andersson          48     7 Halmstad OK                1:23:26 B        
    4          Lennart Hultgren          44    13 OK Origo                   1:30:10 B        



H50  (18)      5450 m                      

    1          Bengt Palm                52     1 OK Vilse 87                  43:21 G        
    2          Sven-Inge Svensson        53    13 Ringsjö OK                   44:24 G        
    3          Kenneth Lövdahl           49    14 OK Älme                      47:17 G        
    4          Göran Johnsson            50    13 Ringsjö OK                   50:52 S        
    5          Lars Lindborg             50    13 Tormestorps IF               52:39 S        
    6          Bo-Anders Nilsson         50    13 Lunds OK                     54:04 S        
    7          Anders Wallner            53    13 Lunds OK                     57:01 S        
    8          Sven-Erik Mellby          51    13 Eslövs FK                    59:27 S        
    9          Bo Johansson              50     1 OK Vilse 87                1:01:45 S        
   10          Stefan Nilsson            53    13 Andrarums IF               1:03:48 B        
   11          Sven-Eric Ericson         50    13 Helsingborgs SOK           1:04:23 B        
   12          Tommy Bengtsson           52    13 Hässleholms OK             1:06:39          
   13          Johan Söderholm           52    13 OK Kompassen               1:07:28          
   14          Rolf Gustafsson           49    13 Helsingborgs SOK           1:11:22          
   15          Kent Nilsson              53    13 Andrarums IF               1:28:38          
   16          Sven-Erik Persson         49    13 Frosta OK                  1:29:16          
   17          Uno Lundkvist                   13 Malmö OK                   1:51:20          

               Christer Ekdahl           53    13 OK Origo                  ej start          



H45  (24)      6000 m                      

    1          Bengt Larsson             56    13 FK Göingarna                 44:34 G        
    2          Ingmar Ekelöv             56    13 Ringsjö OK                   47:51 G        
    3          Björn Karlsson            55     7 Halmstad OK                  49:43 G        
    4          Karl-Gunnar Olsson        55    13 Lunds OK                     53:13 S        
    5          Lars-Göran Nyberg         56    13 FK Åsen                      54:11 S        
    6          Lars Gunnarsson           56    13 Ringsjö OK                   55:15 S        
    7          Torgny Ottosson           54    13 OK Torfinn                   55:24 S        
    8          Lennart Ahlbäck           56    13 OK Tyringe                   55:42 S        
    9          Stellan Martinsson        55    13 OK Tyringe                   56:06 S        
   10          Arne Andersson            54    13 OK Torfinn                   56:11 S        
   11          Harry Hattara             54    15 Täby OK                      56:20 S        
   12          Sten Segerslätt           57    13 Rävetofta OK                 57:22 S        
   13          Ingrid Svantesdotter-La   56    13 FK Göingarna                 58:19 S        
   14          Peter Lincoln             55    13 FK Snapphanarna              58:49 S        
   15          Anders Freij              55    13 Lunds OK                   1:03:35 B        
   16          Holger Sigbo              55    13 OK Kompassen               1:06:22 B        
   17          Per-Åke Andersson         56    13 Lunds OK                   1:06:38 B        
   18          Rolf Ohrlander            54    13 Pan-Kristianstad           1:07:27 B        
   19          Bo Fält                   54    13 OK Kompassen               1:12:26          
   20          Erling Johansson          56    13 Hjärnarps GH OL            1:14:20          
   21          Lennart Bengtsson         55    13 Rävetofta OK               1:23:51          

               Ingemar Petersson         57     7 Halmstad OK                 Felst.          
               Per Linse                 55    13 Lunds OK                    Felst.          
               Bo Ek                     56    13 Lunds OK                  ej start          



H45 MOTION  (6 5340 m                      

    1          Bengt Hansson             51    13 Andrarums IF                 59:35 S        
    2          Jan-Erik Nilsson          49    13 Ystads OK                  1:14:28 B        
    3          Sven Erik Persson         52    13 Ystads OK                  1:16:19 B        
    4          Gösta Svensson            48    13 Rävetofta OK               1:20:29 B        
    5          Mats Nyberg               58    13 Ystads OK                  1:27:19 B        
    6          Eric Hammarbro            54    13 Lunds OK                   2:03:28          



H40  (23)      6410 m                      

    1          Sven Giselsson            62     1 Ronneby OK                   50:34 G        
    2          Bengt-Åke Berndtsson      62    13 Ringsjö OK                   52:03 G        
    3          Hans-Åke Lundqvist        60    13 OK Gynge                     53:45 G        
    4          Mats Svensson             62    13 Hjärnarps GH OL              55:30 G        
    5          Lars Petrisson            60    13 Hjärnarps GH OL              55:47 G        
    6          Staffan Käll                    14 OK Älme                      56:45 G        
    7          Håkan Jönsson             61    13 OK Kontinent                 56:50 G        
    8          Bengt Olsson              63    13 Eslövs FK                  1:01:50 S        
    9          Reino Örn                 60    14 Markaryds FK               1:02:08 S        
   10          Alf Westesson             57    13 OK Kontinent               1:05:13 S        
   11          Bo Arne Ståhl             60    13 IS Kullen                  1:07:47 S        
   12          Tom Arnshed               61    13 OK Kontinent               1:09:13 S        
   13          Leif Carlsson             58    13 OK Kontinent               1:10:36 S        
   14          Håkan Nyberg              59    13 OK Kontinent               1:13:08 B        
   15          Mats Hildingsson          63    13 Lunds OK                   1:15:06 B        
   16          Lars Brodin               59    13 OK Kontinent               1:16:55 B        
   17          Anders Nilsson            60    13 Helsingborgs SOK           1:19:14          
   18          Stefan Dahl               63    13 IS Kullen                  1:28:14          

               Håkan Johansson           60    13 Helsingborgs SOK            Felst.          
               Pål Bengtsson             62    13 IS Kullen                   Felst.          
               Anders Lindskov           60    13 FK Göingarna              ej start          
               Kent Johansson            62    13 OK Torfinn                ej start          
               Tor Marntell              59    10 Sundsvalls OK             ej start          



H35  (7)       6990 m                      

    1          Mats Nilsson              64    13 Helsingborgs SOK             48:58 G        
    2          Niklas Edvardsson         67    13 Hästveda OK                1:02:56 S        
    3          Svante Lennerstedt              13 Lunds OK                   1:09:38 B        
    4          Peder Nilsson             65    13 OK Torfinn                 1:14:49          
    5          Jerker Nilsson            68    14 OK Älme                    1:15:31          
    6          Mårten Persson            66    13 OK Kontinent               1:16:02          

               Geir Törnqvist            66    13 Hässleholms OK            ej start          



H35 MOTION  (4 6380 m                      

    1          Roger Olsson              65    13 Andrarums IF               1:09:51 S        
    2          Stefan Norrestam          59    13 Helsingborgs SOK           1:22:09 S        
    3          Magnus Jensen             65    13 OK Kontinent               1:26:24 B        
    4          Anders Berg               62    13 IS Kullen                  1:41:10 B        



H21  (36)      8040 m                      

    1   (0543) Jonathan Gunnarsson       82    13 Ringsjö OK                   53:19 G        
    2          Patrik Gunnarsson         76    21 Västerås SOK                 58:32 G        
    3          Roine Schölin             74    13 Örkelljunga FK               59:56 G        
    4          Anders Jönsson            76    13 OK Torfinn                 1:00:11 S        
    5   (8301) Erik Bengtsson            72    13 FK Åsen                    1:00:12 S        
    6          Per Erik Jönsson          79    13 OK Torfinn                 1:00:36 S        
    7   (0653) Rasmus Grönlund           78    13 Helsingborgs SOK           1:01:05 S        
    8          Mats Bredfelt             63    13 Lunds OK                   1:01:07 S        
    9          Ulf Jungstrand                   1 OK Skogsfalken             1:02:21 S        
   10   (0593) Mikael Persson            78    13 Härlövs IF                 1:02:23 S        
   11   (0921) Andreas Eriksson          79    13 Lunds OK                   1:03:24 S        
   12          Pär Fridsell              70    13 Eslövs FK                  1:03:35 S        
   13   (1070) Olof Bengtsson            84    13 FK Åsen                    1:03:52 S        
   14   (0825) Peter Hedberg             62    13 Lunds OK                   1:04:45 S        
   15   (0939) Magnus Svensson           84    13 Hjärnarps GH OL            1:05:07 S        
   16          Thomas Nilsson            71    13 Eslövs FK                  1:05:30 S        
   17          Fredrik Hjort             57    13 Helsingborgs SOK           1:06:11 S        
   18          Björn Lindkvist           75    13 Malmö OK                   1:06:21 S        
   19          Björn Axelsson            80    20 OK Räven                   1:06:46 S        
   20   (0910) Henrik Bengtsson                 7 Falkenbergs OK             1:07:00 S        
   21   (1523) Fredrik Persson           71    13 Helsingborgs SOK           1:09:18 S        
   22   (1252) Olof Ottosson             80    13 Pan-Kristianstad           1:11:33 S        
   23          Mats Persson              70    13 Malmö OK                   1:13:44 S        
   24          Per Wikström              69    13 Hästveda OK                1:15:26 S        
   25          Erik Backlund             73    13 Helsingborgs SOK           1:17:32 B        
   26          Håkan Persson             69     7 Laholms IF                 1:19:14 B        
   27          Mikael Carlsvärd          74    13 IS Kullen                  1:20:39 B        
   28          Fredrik Lundquist         77    13 Frosta OK                  1:28:01          
   29          Martin Kriblad            77    13 Hjärnarps GH OL            1:37:04          

        (1013) Magnus Jonasson           73    13 Malmö OK                    Felst.          
               Zoltan Fazakas            63    13 Pan-Kristianstad            Felst.          
        (1062) Matts Tenland             82    13 Andrarums IF              ej start          
               Magnus Emilsson           76    13 FK Åsen                   ej start          
               David Olofsson            78     7 Halmstad OK               ej start          
               Per Olson                 72    13 Ystads OK                 ej start          
        (0203) Thomas Westlund                 13 Pan-Kristianstad          ej start          



H18  (4)       6410 m                      

    1   (1019) Glenn Persson             85    13 Ystads OK                    51:22 G        
    2   (1000) Magnus Jönsson            86    13 OK Kontinent                 54:02 G        
    3   (1289) Carl-Johan Svensson       86    13 Ringsjö OK                   59:18 S        

               Dennis Hansson            88     1 OK Skogsfalken            ej start          



H16  (19)      5340 m                      

    1   (0769) Ola Nyberg                87    13 Pan-Kristianstad             34:12          
    2          Mattias Killander         87    13 Hästveda OK                  36:16          
    3          Robin Westesson           88    13 OK Kontinent                 40:53          
    4          Eddie Persson             87    13 Ystads OK                    43:42          
    5          Patrik Lindeberg          88    13 Ringsjö OK                   43:53          
    6          Fredrik Jönsson           88    13 OK Kontinent                 45:10          
    7          André Kingstedt           87    13 Hässleholms OK               46:29          
    8          Patrik Carlsson           87    13 OK Kontinent                 51:31          
    9          Emil Svensson             88    13 Hjärnarps GH OL              51:50          
   10          Christopher Bennäs        88    13 OK Torfinn                   54:59          
   11          Samuel Yngve                    13 OK Kontinent                 57:56          
   12          Fredrik Hällefors         87    13 Hässleholms OK               58:29          
   13          Thomas Solding            88    13 OK Torfinn                   59:27          
   14          Harald Freij              88    13 Lunds OK                   1:02:12          
   15          Christoffer Thell         87    13 Andrarums IF               1:06:16          
   16          Jens Hagedorn-Johansson   88    13 Hjärnarps GH OL            1:10:43          

               Erik Karlsson             87    13 Hässleholms OK              Felst.          
               Sebastian Jogby           88    13 Pan-Kristianstad          ej start          
               Fredrik Nilsson           87    13 OK Torfinn                ej start          



H14  (36)      4160 m                      

    1          Daniel Örn                89    14 Markaryds FK                 31:58          
    2          Simon Christoferson       90    13 Tormestorps IF               32:27          
    3          Richard Sjöholm           90    13 Ringsjö OK                   33:21          
    4          Marcus Andersson          89    13 Andrarums IF                 34:40          
    5          Felix Carlsson            90    13 Hässleholms OK               35:19          
    6          Emil Westesson            90    13 OK Kontinent                 35:25          
    7          Karl Roos                 89    13 Helsingborgs SOK             36:11          
    8          Victor Jensen             90    13 OK Kontinent                 36:55          
    9          Martin Lindeberg          90    13 Ringsjö OK                   37:18          
   10          Dick Olsson               89    13 Ringsjö OK                   42:46          
   11          Henrik Ahlbäck            90    13 OK Tyringe                   43:11          
   12          Rasmus Elmelid            90    13 Ringsjö OK                   43:23          
   13          Kristof Remes             89    13 OK Silva                     44:17          
   14          Björn Öhrstrand           89    13 Ystads OK                    44:19          
   15          Albert Johansson          89    13 Lunds OK                     45:23          
   16          Albin Lagerqvist          90    13 Ystads OK                    45:57          
   17          Daniel Nilsson            90    13 Andrarums IF                 47:00          
   18          Johannes Nyberg           89    13 FK Åsen                      47:54          
   19          Johan Persson                   13 OK Silva                     48:04          
   20          Dan Kjeldsen              89    13 OK Kontinent                 48:27          
   21          Kristian Svensson         89    13 Rävetofta OK                 49:23          
   22          Filip Reimers             90    13 Hästveda OK                  49:56          
   23          Alexander Jogby           90    13 Pan-Kristianstad             50:30          
   24          Alexander Svensson        89    13 Ringsjö OK                   55:35          
   25          Artur Salomonsson         90    13 Ringsjö OK                   57:57          
   26          Emil Johansson            90    13 Helsingborgs SOK           1:02:54          
   27          Linus Arvidsson           89    13 Ringsjö OK                 1:03:33          
   28          Daniel Carlsson           90    13 OK Tyringe                 1:08:49          
   29          Fredrik Olsson            90    13 Eslövs FK                  1:14:09          
   30          Christoffer Algotsson           13 Malmö OK                   1:33:38          

               Viktor Stensson           90    13 IS Kullen                   Felst.          
               Simon Månsson             90    13 Örkelljunga FK              Felst.          
               Michael Lincoln           89    13 FK Snapphanarna           ej start          
               Johan Larsson             90    13 Hässleholms OK            ej start          
               Filip Hällefors           89    13 Hässleholms OK            ej start          
               Johan Lundqvist           89    13 OK Gynge                  ej start          



H12  (23)      2970 m                      

    1          Andreas Westlund          92    13 Hässleholms OK               20:54          
    2          David Norrestam           91    13 Helsingborgs SOK             22:47          
    3          Johan Ekelöv              92    13 Ringsjö OK                   22:55          
    4          Johan Kristensson         91    13 OK Torfinn                   23:25          
    5          Johan Wihlborg            91     1 OK Vilse 87                  23:51          
    6          Tobias Andersson          91    13 Örkelljunga FK               25:07          
    7          Tobias Grybb              92    13 Tormestorps IF               25:28          
    8          Kasper Carlsson           92    13 Hässleholms OK               25:56          
    9          Linus Ljungdahl                 13 Hjärnarps GH OL              26:23          
   10          Fredrik Nilsson           92    13 Örkelljunga FK               27:14          
   11          Sebastian Wetterström     92    13 Tormestorps IF               29:43          
   12          David Hammarbro           91    13 Malmö OK                     29:56          
   13          Jesper Ståhl              91    13 IS Kullen                    30:00          
   14          Jakob Segerslätt          91    13 Rävetofta OK                 31:27          
   15          Robert Wetterlöf          91    13 OK Tyringe                   32:36          
   16          Hampus Mauritzon          91    13 Örkelljunga FK               32:45          
   17          Sture Jeppsson                  13 Lunds OK                     35:44          
   18          Gunnar Rolander           91    13 Pan-Kristianstad             39:09          
   19          Tobias Bjelk              91    13 Hästveda OK                  39:24          
   20          Fredrik Sjöstrand         92    13 Örkelljunga FK               42:51          

               Daniel Johansson          91    13 FK Åsen                   ej start          
               Anthony Backenhof         91    13 Hästveda OK               ej start          
               Niklas Olsson             91    13 Rävetofta OK              ej start          



H10  (17)      2460 m                      

    1          Anton Philipsson          93    14 Markaryds FK                 20:00          
    2          Hampus Andersson          93    13 OK Tyringe                   21:08          
    3          Emil Westlund             94    13 Hässleholms OK               22:05          
    4          Rasmus Karlsson           93    13 Härlövs IF                   22:44          
    5          Patrick Brorsson          94    13 Tockarps IK                  22:57          
    6          Anton Månsson             95    13 Örkelljunga FK               25:43          
    7          Fredrik Berndtsson        93    13 Ringsjö OK                   25:57          
    8          Martin Persson            93    13 OK Kontinent                 27:00          
    9          Rasmus Johansson          93    13 Örkelljunga FK               28:16          
   10          Felix Larsson             93    13 FK Göingarna                 28:26          
   11          Jonas Johnsson            93    13 Hästveda OK                  28:57          
   12          Simon Olsson              93    13 Ringsjö OK                   29:53          
   13          Hampus Törnqvist          93    13 Hässleholms OK               31:22          
   14          Hjalmar Freij             95    13 Lunds OK                     33:42          
   15          Sebastian Ståhl           93    13 IS Kullen                    36:23          
   16          Carl Swedenborg           93    13 Lunds OK                     47:15          

               Erik Bengtsson            94    13 IS Kullen                   Felst.          



D75  (2)       2590 m                      

    1          Anna Nilsson              25    13 OK Tyringe                   52:47 G        
    2          Anna Hermansson           24    13 Helsingborgs SOK             57:36 G        



D70  (8)       2590 m                      

    1          Clarie Ek                 32    13 Pan-Kristianstad             34:45 G        
    2          Gunvor Göransson          33     7 Laholms IF                   35:12 G        
    3          Marianne Ericsson         30     7 Laholms IF                   35:37 G        
    4          Solvey Bergdahl           30    13 Helsingborgs SOK             49:24 B        
    5          Elsa Olausson             29    13 OK Tuvan                     55:29          
    6          Maj-Britt Sjöholm         29    13 Ringsjö OK                   57:03          
    7          Ingrid Brorsson           29    13 Tockarps IK                  57:45          

               Inga-Lisa Hedström        30    13 Pan-Kristianstad            Felst.          



D65  (9)       3090 m                      

    1          Kerstin Granstedt         35    13 Pan-Kristianstad             34:40 G        
    2          Kerstin Henmyr            36     1 OK Vilse 87                  39:34 S        
    3          Elvy Holmqvist            35    13 Örkelljunga FK               42:53 S        
    4          Maj Carlsson              35    13 FK Snapphanarna              47:25 S        
    5          Berit Olofsson            37    13 Eslövs FK                    50:42 B        
    6          Henny Arwidsson           36    13 Malmö OK                   1:01:50          
    7          Barbro Hugosson           37    13 Lunds OK                   1:16:42          

               Gun Hansson               35    13 Andrarums IF                Felst.          
               Inga Andersson            37    13 Eslövs FK                   Felst.          



D60  (8)       3090 m                      

    1          Ann-Charlotte Jensen      42    13 Hässleholms OK               31:59 G        
    2          Helen Andertoft           42    14 Markaryds FK                 33:35 G        
    3          Elsa Svensson             40     1 OK Vilse 87                  36:00 G        
    4          Karin Jakobsson           43    13 Eslövs FK                    38:47 S        
    5          Inga-Britt Bengtsson      39    13 Pan-Kristianstad             38:57 S        
    6          Gunilla Grönblad          42    13 Härlövs IF                   48:15          
    7          Anita Nilsson             39    13 OK Torfinn                   52:11          
    8          Lilian Härwell            43    13 Eslövs FK                    57:12          



D55  (20)      3490 m                      

    1          Maj-Britt Byström         48    13 Rävetofta OK                 39:09 G        
    2          Ulla Håkansson            46    13 OK Gynge                     41:48 G        
    3          Gull Svensson             44    13 Tockarps IK                  43:57 G        
    4          Torill Svendsen           44    13 Lunds OK                     47:09 S        
    5          Margareta Sjöberg         48    13 Lunds OK                     49:06 S        
    6          Siw Nilsson               45    13 OK Kompassen                 51:27 S        
    7          Anna-Lisa Hansson         47    13 Pan-Kristianstad             51:39 S        
    8          Karin Persson             48    13 OK Tyringe                   52:04 S        
    9          Britt Forsell Pirozzi     45    13 Lunds OK                     53:02 S        
   10          Kerstin Nilsson           44    13 Tormestorps IF               56:19 B        
   11          Bodil Ruther              46    14 OK Älme                      56:24 B        
   12          Britt BÜlow               47    13 Malmö OK                     56:57 B        
   13          Britt Åkesson             47    13 Hässleholms OK               57:46 B        
   14          Astrid Johannesson        45    13 Helsingborgs SOK             59:03 B        
   15          Karin Bengtsson           46    13 OK Kompassen               1:02:54          
   16          Marita Pusa               44    13 Malmö OK                   1:05:32          
   17          Ingrid Andersson          44    13 Tormestorps IF             1:08:42          
   18          Gunnel Nilsson            44    13 Malmö OK                   1:09:43          
   19          Kristina Landgren         48    13 Malmö OK                   1:12:55          
   20          Eivor Nydahl              48     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:45:55          



D55 MOTION  (3 3090 m                      

    1          Gunilla Lagerlöf          43     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:06:12 S        
    2          Mona Gustafsson           42    14 Markaryds FK               1:10:02 S        
    3          Ulla-Britt Persson        43    13 OK Kontinent               1:24:51 B        



D50  (10)      3490 m                      

    1          Gudrun Nilsson            52    13 Lunds OK                     37:36 G        
    2          Britt-Marie Magnusson     49     7 Laholms IF                   38:19 G        
    3          Barbro Martinsson         49    13 OK Tyringe                   42:49 S        
    4          Ulla Karlsson             53    13 Tormestorps IF               43:19 S        
    5          Inger Glans               49    13 OK Tyringe                   44:40 S        
    6          Eva Tullberg              51    13 IS Kullen                    46:00 S        
    7          Eva Bergstrand            53     1 OK Vilse 87                  47:35 S        
    8          Sonja Hammar              49    13 OK Kompassen                 50:43 S        
    9          Åsa Ståhl                 50    13 Hjärnarps GH OL              55:47 B        

               Karin Larsson             50    13 OK Kompassen              ej start          



D45  (11)      4090 m                      

    1          Lena Karlsson             58     7 Halmstad OK                  42:14 G        
    2          Ina Lindeberg             55    13 Ringsjö OK                   44:22 G        
    3          Lotta Linsefors           56    13 Lunds OK                     46:12 G        
    4          Ingrid Lövdahl            56    14 OK Älme                      46:24 G        
    5          Ingrid Nyberg             56    13 FK Åsen                      51:48 S        
    6          Gunilla Svensson          54    13 Ringsjö OK                   57:32 S        
    7          Stina Gunnarsson          54    13 Härlövs IF                   59:27 S        
    8          Elsie Bengtsson           55    13 Rävetofta OK               1:07:33          
    9          Ingrid Bengtsson          58    13 Tormestorps IF             1:13:46          
   10          Katarina Bengtsson        54     7 Halmstad OK                1:21:53          
   11          Birgitta Persson          54    13 Hässleholms OK             1:22:35          



D45 MOTION  (7 3580 m                      

    1          Ann-Marie Nilsson         54    13 Ystads OK                    59:48 S        
    2          Berit Algotsson                 13 Malmö OK                   1:05:36 S        
    3          Kerstin Nilsson           58    13 Malmö OK                   1:06:41 S        
    4          Lisbeth Nilsson           53    13 Ystads OK                  1:09:38 S        
    5          Vanja Jinnemo             56    13 Hjärnarps GH OL            1:18:11 B        
    6          Karin Brundell-Freij      55    13 Lunds OK                   1:28:53 B        

               Gun-Marie Hultgren        54    13 OK Origo                    Felst.          



D40  (16)      4090 m                      

    1          Lena Larsson              60     6 Göteborg-Majorna OK          38:32 G        
    2          Anna Thorell-Jönsson      59    13 OK Kontinent                 41:22 G        
    3          Britt-Marie Bengtsson     62    13 Pan-Kristianstad             42:21 G        
    4          Ewa Roos                  59    13 Helsingborgs SOK             42:44 G        
    5          Agneta Erfors             59    13 OK Torfinn                   42:52 G        
    6          Karin Ståhl               63    13 IS Kullen                    44:49 S        
    7          Marita Philipsson         63    14 Markaryds FK                 51:07 S        
    8          Ann-Kristin Sjöström      61    13 OK Kompassen                 52:31 S        
    9          Monica Johansson          60    13 Hjärnarps GH OL              52:49 S        
   10          Eva Assarsson             59    13 Lunds OK                     54:19 S        
   11          Christina Segerslätt      59    13 Rävetofta OK                 56:35 B        
   12          Ing-Britt Swedenborg      63    13 Lunds OK                     57:30 B        
   13          Lotta Hansson             61    13 OK Kontinent                 59:45          
   14          Lollo Nyberg              61    13 OK Kontinent               1:01:26          
   15          Britt Svensson            59    13 Hjärnarps GH OL            1:03:06          
   16          Britt-Marie Stensson      63    13 IS Kullen                  1:07:32          



D35  (6)       4470 m                      

    1          Annika Engel              66    13 Hässleholms OK               42:15 G        
    2          Carina Törnqvist          65    13 Hässleholms OK               44:12 G        
    3          Ingrid Johansson          64     7 Laholms IF                   44:14 G        
    4          Ingrid Jensen             66    13 OK Kontinent                 48:45 S        
    5          Lena Wikénius             66    13 Malmö OK                   1:09:29          
    6          Anna-Karin Kjeldsen       64    13 OK Kontinent               1:10:28          



D35 MOTION  (4 4160 m                      

    1          Christina Svensson        64    13 Hjärnarps GH OL              55:51 S        
    2          Barbro Norrestam          61    13 Helsingborgs SOK             59:02 S        
    3          Ann Arnshed               64    13 OK Kontinent               1:11:27 B        
    4          Carina Samuelsson         65    13 OK Tyringe                 1:11:30 B        



D21  (20)      4990 m                      

    1          Ann Nilsson               60    14 Markaryds FK                 41:27 G        
    2          Eva Dahl                  71    15 Sundbybergs IK               44:19 G        
    3          Camilla Ernstsson         67    13 OK Torfinn                   44:35 G        
    4          Eva Tykesson              53    13 Rävetofta OK                 45:21 G        
    5          Linda Ranbro              76    13 Malmö OK                     46:03 G        
    6          Marie Nilsson             80    13 Lunds OK                     46:08 G        
    7          Erika Eriksson            73    18 OK Tyr                       50:04 S        
    8          Marie Adolfsson           67    13 Örkelljunga FK               50:36 S        
    9          Oriana Pfister            71    13 Pan-Kristianstad             50:56 S        
   10          Christina Olsson          58    13 OK Silva                     52:35 S        
   11          Frida Karlsson            81    13 Tormestorps IF               55:11 S        
   12          Sara Giselsson            70     1 Ronneby OK                   55:22 S        
   13          Anna Held                 78    13 Pan-Kristianstad             56:17 S        
   14          Kristina Sten             73    13 Eslövs FK                    57:32 S        
   15   (0770) Christine Rolander        84    13 Pan-Kristianstad           1:04:29          
   16          Linda Gustafsson          80    13 Frosta OK                  1:20:45          

               Carolina Nilsson          80    13 OK Kompassen                Felst.          
               Karolina Persson          79    13 OK Torfinn                  Felst.          
               Sofie Petersson                 13 Helsingborgs SOK            Felst.          
        (0663) Marie Fransson            77    13 Lunds OK                  ej start          



D21 MOTION  (1 4200 m                      

    1          Anna-Lena Johansson       69    13 Örkelljunga FK             1:10:24 S        



D20  (3)       4470 m                      

    1          Eleonore Andersson        83    13 Hässleholms OK               53:53 G        
    2   (0819) Anna Assarsson            84    13 Lunds OK                     58:57 G        
    3          Hanna Mellby              83    13 Eslövs FK                  1:04:30 S        



D18  (7)       4470 m                      

    1   (0598) Andrea Erfors             85    13 OK Torfinn                   44:41 G        
    2   (0744) Anna Nilsson              86    13 FK Snapphanarna              45:47 G        
    3   (0596) Ida Karlsson              85    13 Hässleholms OK               46:47 G        
    4   (0623) Pia-Maria Bondesson       85    13 Frosta OK                    47:12 G        
    5   (0757) Madeline Olsson           86    13 Ringsjö OK                   50:57 S        
    6   (0803) Marie Svensson            86    13 Rävetofta OK                 54:35 S        

        (0468) Sofia Killander           85    13 Hästveda OK               ej start          



D16  (25)      4200 m                      

    1          Emelie Bengtsson          87    13 Tormestorps IF               38:33          
    2          Agnes Söderlund           88    13 Tormestorps IF               38:42          
    3          Malin Lagerqvist          87    13 Ystads OK                    39:22          
    4          Emmie Christoferson       88    13 Tormestorps IF               42:19          
    5          Erica Ek                  88    13 Lunds OK                     44:09          
    6          Maria Jönsson             87    13 OK Kontinent                 47:05          
    7          Anna Brodin               88    13 OK Kontinent                 48:24          
    8          Marie Palmgren            88    13 Helsingborgs SOK             49:24          
    9          Marie Jinnemo             87    13 Hjärnarps GH OL              49:49          
   10          Josefin Ahlbäck           89    13 OK Tyringe                   50:12          
   11          Elin Thorén               87    13 Andrarums IF                 54:43          
   12          Linda Linsefors           87    13 Lunds OK                     54:51          
   13          Agnes Lindskov            87    13 FK Göingarna                 56:02          
   14          Malin Arnshed             88    13 OK Kontinent                 56:42          
   15          Sandra Bauman             88    13 Helsingborgs SOK             56:44          
   16          Louise Rolander           87    13 Pan-Kristianstad             56:59          
   17          Emma Nilsson              87    13 Andrarums IF                 59:24          
   18          Erica Svensson            88    13 OK Torfinn                 1:02:43          
   19          Sara Norrestam            88    13 Helsingborgs SOK           1:03:50          
   20          Sara Larsson              88    13 Hässleholms OK             1:07:09          
   21          Madeleine Svensson        88    13 Hästveda OK                1:16:31          
   22          Beatrice Lundkviist             13 Malmö OK                   1:26:01          

               Malin Riis                87    13 Örkelljunga FK              Felst.          
               Louise Borg               88    13 FK Åsen                   ej start          
               Carolina Rasmusson              13 Hjärnarps GH OL           ej start          



D14  (29)      3580 m                      

    1          Linda Nilsson             89    13 Andrarums IF                 34:46          
    2          Matilda Olsson            89    13 Ringsjö OK                   35:48          
    3          Helene Nyberg             89    13 OK Kontinent                 36:32          
    4          Angelika Larsson          89    13 Örkelljunga FK               36:36          
    5          Jenny Björk               90    13 Örkelljunga FK               37:37          
    6          Mathilda Jägryd           89    13 Lunds OK                     38:37          
    7          Mitchelle Nilsson         90    13 OK Kompassen                 39:53          
    8          Josefine Nilsson          90    13 Helsingborgs SOK             40:50          
    9          Elin Svensson             90    13 Hjärnarps GH OL              42:54          
   10          Matilda Jönsson           90    13 Örkelljunga FK               43:55          
   11          Sandra Nilsson            89    13 FK Åsen                      44:37          
   12          Caroline Ivarsson         89    13 Lunds OK                     45:56          
   13          Anna Olsson               89    13 OK Tyringe                   46:26          
   14          Emelie Olsson             90    13 OK Kompassen                 48:45          
   15          Julia Hagedorn-Johanson   90    13 Hjärnarps GH OL              49:43          
   16          Elin Nilsson              89    13 Andrarums IF                 50:36          
   17          Lina Grybb                90    13 Tormestorps IF               50:58          
   18          Annika Paulsson           89    13 Ringsjö OK                   51:16          
   19          Anniken Björkstrand       89    13 Ystads OK                    51:25          
   20          Helena Brodin             90    13 OK Kontinent                 51:50          
   21          Malin Nyberg              90    13 Pan-Kristianstad             51:53          
   22          Elin Arnshed              90    13 OK Kontinent                 53:52          
   23          Frida Hildingsson         90    13 Lunds OK                     54:07          
   24          Sara Thorén               89    13 Andrarums IF                 54:17          
   25          Amanda Nyberg             89    13 Ystads OK                    54:30          
   26          Louise Fridholm           89    13 Ringsjö OK                 1:04:34          
   27          Caroline Johansson        89    13 Tormestorps IF             1:15:10          

               Marielle Nilsson          89    13 Andrarums IF              ej start          
               Emma Winkvist             89    13 Hässleholms OK            ej start          



D12  (28)      2970 m                      

    1          Isabelle Christoferson    92    13 Tormestorps IF               23:54          
    2          Maja Söderlund            91    13 Tormestorps IF               25:07          
    3          Frida Nilsson             91    13 Pan-Kristianstad             25:30          
    4          Jonna Johansson           92    13 Örkelljunga FK               25:41          
    5          Malin Jensen              92    13 OK Kontinent                 26:16          
    6          Emma Börjesson                  13 FK Åsen                      29:01          
    7          Ann-Sofie Larsson         91    13 Örkelljunga FK               29:49          
    8          Victoria Fridholm         92    13 Ringsjö OK                   30:18          
    9          Ronja Arvidsson           91    13 Ringsjö OK                   31:06          
   10          Camilla Nilsson           92    13 OK Torfinn                   31:23          
   11          Johanna Christoferson     92    13 Tormestorps IF               32:42          
   12          Emma Sigbo                91    13 OK Kompassen                 34:11          
   13          Anna Berg                 91    13 IS Kullen                    34:46          
   14          Sofia Björk               92    13 Örkelljunga FK               34:57          
   15          Malin Törnqvist           91    13 Hässleholms OK               35:26          
   16          Sanna Linsefors           91    13 Lunds OK                     35:43          
   17          Emma Norrestam            92    13 Helsingborgs SOK             38:47          
   18          Emma Månsson              92    13 Örkelljunga FK               38:50          
   19          Emelie Johnson                  13 FK Åsen                      39:38          
   20          Anna Sjöström             91    13 OK Kompassen                 40:03          
   21          Julia Svensson            92    13 OK Torfinn                   47:27          
   22          Erika Ohrlander           92    13 Pan-Kristianstad             48:27          
   23          Ida Kjeldsen              91    13 OK Kontinent               1:07:08          

               Maja Nilsson              91    13 Helsingborgs SOK            Felst.          
               Emma Nilsson              91    13 Helsingborgs SOK            Felst.          
               Evelina Bengtsson         91    13 OK Tyringe                ej start          
               Linda Persson             91    13 Ystads OK                 ej start          
               Johanna Rasmusson               13 Hjärnarps GH OL           ej start          



D10  (26)      2460 m                      

    1          Stina Berg                93    13 IS Kullen                    22:26          
    2          Madelen Nilsson           93    13 OK Kompassen                 23:09          
    3          Ebba Roos                 93    13 Helsingborgs SOK             23:41          
    4          Jenny Olsson              93    13 Örkelljunga FK               24:27          
    5          Lisa Nyberg               94    13 FK Åsen                      25:18          
    6          Tove Ståhl                93    13 IS Kullen                    25:30          
    7          Matilda Stensson          93    13 IS Kullen                    26:08          
    8          Nicole Ljungdahl                13 Hjärnarps GH OL              26:54          
    9          Jessica Nilsson           95    13 OK Torfinn                   27:25          
   10          Moa Olsson                94    13 OK Kompassen                 27:28          
   11          Kajsa Wetterström         95    13 Tormestorps IF               30:31          
   12          Patricia Edgarsson        96    13 Andrarums IF                 32:20          
   13          Sofia Thorén              93    13 Andrarums IF                 34:11          
   14          Ida Arvidsson             93    13 Ringsjö OK                   34:36          
   15          Ronja Andersson           93    13 Ystads OK                    36:19          
   16          Märta-Stina Lindkvist-K         14 OK Älme                      38:18          
   17          Jessica Bjelk             94    13 Hästveda OK                  40:29          
   18          Emma Jägryd               94    13 Lunds OK                     41:02          
   19          Rebecka Svensson          93    13 Hästveda OK                  42:10          
   20          Agnes Olsson              93    13 Lunds OK                     42:28          
   21          Annette Larsson           93    13 Örkelljunga FK               42:57          
   22          Lizette Andersson         94    13 Ystads OK                    43:52          
   23          Elida Ottmer              93    13 Tormestorps IF               44:30          

               Hanna Persson             93    13 OK Kontinent                Felst.          
               Filippa Bengtsson         94    13 OK Tyringe                ej start          
               Matilda Persson           94    13 Ystads OK                 ej start          



U4  (4)        3580 m                      

    1          Sanna Bengtsson           87    13 Tormestorps IF               50:36          
    2          My Hildingsson            88    13 Lunds OK                   1:14:04          

               Christian Ivarsson        90    13 Andrarums IF              ej start          
               Erik Lundh                87    13 OK Kontinent              ej start          



U3  (15)       2970 m                      

    1          Niklas Eckhoff            90    13 Helsingborgs SOK             31:57          
    2          Jimmie Johansson          88    13 Örkelljunga FK               33:03          
    3          Andreas Thell             92    13 Andrarums IF                 36:15          
    4          Jens Kristell             88    13 Andrarums IF                 36:35          
    5          Dennis Skoog              92    13 Örkelljunga FK               41:13          
    6          Sofia Åkesson                   13 Lunds OK                     45:34          
    7          Stina Jeppsson                  13 Lunds OK                     46:26          
    8          Emilia Ljungberg                13 Ystads OK                    47:30          
    9          Madeleine Erlandsson      90    13 Ringsjö OK                   49:15          
   10          Johan Philipsson          90    14 Markaryds FK                 52:36          
   11          Felix Nord                92    13 OK Tyringe                   57:34          
   12          Ida Frisell               91    13 Helsingborgs SOK           1:12:09          

               Malin Sjöstrand            0    13 Hästveda OK               ej start          
               Petra Karlsson            91    13 Örkelljunga FK            ej start          
               Carin Karlsson                  13 Hjärnarps GH OL           ej start          



U2  (18)       2460 m                      

    1          Amie Andersson            88    13 Pan-Kristianstad             25:21          
    2          Emil Nilsson              95    13 Helsingborgs SOK             26:06          
    3          Paul Barrborn             94    13 Andrarums IF                 28:41          
    4          Erik Hällefors            92    13 Hässleholms OK               30:42          
    5          Nikolina Gyllström        93    13 Hästveda OK                  31:14          
    5          Eddie Månsson                   13 Ringsjö OK                   31:14          
    7          Linus Welander            94    13 Örkelljunga FK               31:26          
    8          Pierre Palmzon                  13 Ringsjö OK                   31:33          
    9          Caroline Sjöstrand        95    13 Örkelljunga FK               31:52          
   10          Emelie Lennartsdotter     94    13 Hästveda OK                  32:17          
   11          Jesper Ljungberg                13 Ystads OK                    34:57          
   12          Gunilla Bernheim                13 Lunds OK                     35:05          
   13          Emmie Dahlgren                  13 Ystads OK                    36:14          
   14          Cassandra Gyllström       95    13 Hästveda OK                  39:16          
   15          Frida Nilsson             92    13 Tormestorps IF               40:03          
   16          Frida Nilsson                   13 Ystads OK                    43:27          
   17          Klara Nyberg              92    13 Ystads OK                    49:11          

               Jenni Robertsson          94    13 Örkelljunga FK              Felst.          



U1  (20)       2550 m                      

    1          Henning Ottmer            95    13 Tormestorps IF               25:39          
    2          Harald Ottmer             95    13 Tormestorps IF               27:52          
    3          Andrew Nilsson            92    13 Hästveda OK                  28:30          
    4          Ellen Reimer              94    13 Tormestorps IF               28:41          
    5          Jesper Kristiansson       92    13 Andrarums IF                 28:56          
    6          Emelie Nilsson            95    13 Örkelljunga FK               34:06          
    7          David Frisell             94    13 Helsingborgs SOK             35:48          
    8          Arvid Lindqvist-Käll            14 OK Älme                      37:18          
    9          Simon Engel               94    13 Hässleholms OK               37:28          
   10          Nilla Hallabro            93    13 Hässleholms OK               38:50          
   11          Björn Linse               91    13 Lunds OK                     40:06          
   12          Alex Olsson               97    13 Hästveda OK                  41:37          
   13          Jessica Andersson         93    13 Hästveda OK                  44:19          
   14          Simon Pettersson          91    13 Helsingborgs SOK             46:52          
   15          Johanna Olsson            95    13 Hästveda OK                  49:08          
   16          Love Nylund               97    13 Hästveda OK                  57:43          

               Karin Bredfelt            94    13 Lunds OK                    Felst.          
               Katarina Johansson        94    13 Örkelljunga FK              Felst.          
               Jenny Rosén               98    13 Hästveda OK               ej start          
               Louise Rosén              96    13 Hästveda OK               ej start          



INSKOLNING  (3 2340 m                      

               Jonatan Höst                    13 Hjärnarps GH OL              Godk.          
               Ina Persson               95    13 OK Kontinent                 Godk.          
               Anna Johansson            92     7 Laholms IF                   Godk.          



Öppen 1  (13)  2460 m                      

    1          Martin Bengtsson                13 IS Kullen                    27:22 B        
    2          Albin Bernhardsson              13 Lunds OK                     28:18 B        
    3          Kerstin Glantz                  13 Andrarums IF                 31:14 B        
    4          Bo Glantz                       13 Andrarums IF                 31:18 B        
    5          Cajsa Nordh                     13 OK Tyringe                   39:56          
    6          Elin Nilsson                    13 Hässleholms OK               40:07          
    7          Else-Mari Nilsson               13 Helsingborgs SOK             41:57          
    8          Isabell Reimers                 13 Hästveda OK                  43:39          
    9          Sebastian Henningsson           13 Ringsjö OK                   44:17          
   10          Frida Nilsson                   13 Hästveda OK                  45:46          
   11          Lena Jönsson                     7 Laholms IF                   55:13          

               Inger Fridholm                  13 Ringsjö OK                  Felst.          
               Martin Frohm                    13 Helsingborgs SOK            Felst.          



Öppen 2  (18)  2970 m                      

    1          Hans Persson                    13 Andrarums IF                 24:31 B        
    2          Axel Karlsson                    7 Simlångsdalens IF            27:03 B        
    3          Adam Olsson                     13 Andrarums IF                 33:19          
    4          Stefan Nannason                  7 Simlångsdalens IF            35:37          
    5          Barbro Nilsson                  13 Andrarums IF                 41:00          
    6          Kerstin Martinsson              13 OK Tyringe                   42:06          
    7          Birgitta Nilsson                13 Andrarums IF                 43:16          
    8          Tomas Franke                    13 Lunds OK                     45:24          
    9          Sofie Haväng                    13 Malmö OK                     45:55          
   10          Filip Nyberg                    13 Ystads OK                    56:35          
   11          Maj Jönsson                     13 Helsingborgs SOK           1:01:32          
   12          Anja Hattara                    13 Malmö OK                   1:02:37          
   13          Marcus Gustafsson               13 Frosta OK                  1:03:41          
   14          Lena Bohman                     13 OK Kompassen               1:07:36          
   15          Robin Nilsson                   13 Frosta OK                  1:08:06          
   16          Julia Dahl                      13 IS Kullen                  1:13:11          

               Gunbritt Johansson              13 Andrarums IF                Felst.          
               Inga Jönsson                    13 Lunds OK                  ej start          



Öppen 3  (8)   4900 m                      

    1          Johan Glantz                    13 Andrarums IF                 55:35 B        
    2          Stella Käll                     14 OK Älme                      55:41 B        
    3          Angelica Engström               13 OK Silva                   1:16:43          
    4          Roland Nilsson                  13 OK Silva                   1:16:50          
    5          Mark Huisman                       Staffanstorp               1:25:26          

               Marcus Petrisson                13 Hjärnarps GH OL             Felst.          
               Una Larsson                     13 Lunds OK                    Felst.          
               Niklas Welander                 13 Örkelljunga FK              Felst.          



Öppen 4  (33)  3090 m                      

    1          Lena Irwe                       13 OK Kompassen                 37:16 B        
    2          Gudrun Nilsson                  13 Andrarums IF                 38:59 B        
    3          Ingrid Ahlbäck                  13 OK Tyringe                   39:53 B        
    4          Anders Nanneson                  7 Simlångsdalens IF            40:25 B        
    5          Aina Jeppson                    13 Lunds OK                     41:49 B        
    6          Anette Hammarbro                14 Nybro OK                     42:40 B        
    7          Olle Iremyr                     13 Örkelljunga FK               43:43 B        
    8          Ingrid Nilsson                  13 Örkelljunga FK               45:01 B        
    9          Jonas Ohlsson                   13 OK Kompassen                 48:46 B        
   10          Britt-Marie Bengtsson            7 Simlångsdalens IF            49:53 B        
   11          Karin Lindén                    13 OK Gynge                     51:28          
   12          Peter Andersson                 13 Ystads OK                    51:31          
   13          Peter Sjöblom                      046127574                    52:07          
   14          Astrid Pärssinen                13 OK Silva                     54:08          
   15          Annika Barrborn                 13 Andrarums IF                 55:28          
   16          Birgitta Nilsson                13 FK Snapphanarna              56:04          
   17          Agne Lindberg                   13 OK Kompassen                 58:21          
   18          Björn/Marcus                    13 FK Boken                     58:46          
   19          Birgitta Olsson                 13 OK Kompassen                 58:59          
   20          Ulla Folkesson                  13 FK Göingarna                 59:58          
   21          Märta Gustafsson                14 Markaryds FK               1:01:16          
   22          Maria Andersson                 13 Ystads OK                  1:01:36          
   23          Markus Karlsson                  7 Simlångsdalens IF          1:06:37          
   24          Ingrid Werlin                    7 Simlångsdalens IF          1:10:50          
   25          Gun-Britt Johansson             13 OK Gynge                   1:19:20          
   26          Helena Berg                     13 IS Kullen                  1:25:51          
   27          Annika Johansson          59    13 Helsingborgs SOK           1:25:53          
   28          Inger Nanneson                   7 Simlångsdalens IF          1:33:24          
   29          Inga Ljungquist                 13 Lunds OK                   1:47:53          

               Ulla Strand                     13 Örkelljunga FK              Felst.          
               Vitalis Andersson               13 Helsingborgs SOK            Felst.          
               Marianne Hellstrand             13 OK Tyringe                  Felst.          
               Catarina Malm                   14 Markaryds FK                Felst.          



Öppen 5  (18)  4160 m                      

    1          Gert Berggren                   14 Växjö Allmänna IS            49:15 B        
    2          Malin Peterson                     NTOA                         49:25 B        
    3          Emil Bendroth                   13 Rävetofta OK                 50:59 B        
    4          Mats Rosén                      13 Hästveda OK                  54:07 B        
    5          Jan Nilsson                     13 FK Snapphanarna              56:54 B        
    6          Annette Månsson                 13 Helsingborgs SOK             57:54 B        
    7          Sven-Erik Gunnarsson            13 Hästveda OK                  58:04 B        
    8          Claes-Peter Haväng              13 Malmö OK                     59:56 B        
    9          Karl-Erik Nilsson               13 Tormestorps IF             1:00:47 B        
   10          Siw Berggren                    14 Växjö Allmänna IS          1:04:34 B        
   11          Monica Kristensson              13 OK Torfinn                 1:06:17          
   12          Mia Nilsson                     13 Frosta OK                  1:08:25          

               Erik Ohlsson                    13 Eslövs FK                   Felst.          
               Gunnar Persson                  13 Tormestorps IF              Felst.          
               Hans Kulstad                       Malmö                       Felst.          
               Kim Kulstad                        Malmö                       Felst.          
               Henrik Sraffansson                 Malmö                       Felst.          
               Lovisa Persson                  13 FK Åsen                     Felst.          



Öppen 6  (11)  5340 m                      

    1          Kent Hansson                     7 Halmstad Garnisons IF        41:31 B        
    2          Magnus Nilsson                  13 Andrarums IF                 48:17 B        
    3          Hans-Inge Reimers               13 Hästveda OK                  51:48 B        
    4          Jörgen Karlsson                 13 Andrarums IF                 52:03 B        
    5          Leif Jönsson                       Helsingborg                  53:17 B        
    6          Harald Persson                  13 Andrarums IF                 53:38 B        
    7          Mats Svensson                   13 OK Torfinn                   54:18 B        
    8          Niklas Sigesgård                13 Ringsjö OK                 1:04:25          
    9          Morgan Bjelk                    13 Hästveda OK                1:08:02          
   10          Alexander Dobo                  13 FK Åsen                    1:35:02          

               Bertil Andersson                13 Rävetofta OK              j fullf.          



Öppen 7  (30)  3090 m                      

    1          Anders Carlsson                 13 Ringsjö OK                   32:19 B        
    2          Ingvar Persson                  13 OK Tyringe                   33:07 B        
    3          Björn Elfving                   19 Umeå OK                      33:46 B        
    4          Matts Andersson                 13 Hässleholms OK               37:53 B        
    5          Madeleine Gunnarsson            13 Eslövs FK                    39:21 B        
    6          Torsten Johansson               13 OK Kompassen                 41:35 B        
    7          Kjell Johansson                 13 IS Skanne                    42:13 B        
    8          Lars-Åke Stridh                 13 Hässleholms OK               42:19 B        
    9          Karin Nilsson                   13 Lunds OK                     42:25 B        
   10          Jan Eliasson                    13 OK Gynge                     43:04          
   11          Johanna Persson                 13 OK Kompassen                 44:03          
   12          Per Nilsson                     13 Örkelljunga FK               45:05          
   13          Lennart Magnusson                7 Laholms IF                   45:26          
   14          Rune Nilsson                    13 Frosta OK                    48:06          
   15          Inger Erlandsson                13 Ringsjö OK                   53:05          
   16          Ulf Nilsson                     13 Örkelljunga FK               56:01          
   17          Kristin Linderg                 13 Lunds OK                     57:01          
   18          Gunila Johansson                13 OK Kompassen                 57:05          
   19          Kurt Franksson                  13 Örkelljunga FK               57:15          
   20          Bengt Edvardsson                13 OK Torfinn                   57:52          
   21          Bertil Dahlgren                 13 Rävetofta OK               1:01:08          
   21          Lennart Persson                 13 OK Kompassen               1:01:08          
   23          Agneta bengtsson                13 Rävetofta OK               1:04:02          
   24          Sven-Erik Nilsson               13 OK Gynge                   1:07:11          
   25          Samuel Örn                      14 Markaryds FK               1:07:39          
   26          Kåre Boberg                     14 Vaggeryds SOK              1:17:18          
   27          Rolf Nilsson                    13 Frosta OK                  1:19:04          

               Yngve Jönsson                   13 Lunds OK                    Felst.          
               Rolf Folkesson                  13 FK Göingarna                Felst.          
               Lars Waern                      13 IS Kullen                 j fullf.          



Öppen 8  (42)  4990 m                      

    1          Björn Minor                     13 Lunds OK                     43:21 B        
    2          Agne Karlsson                    7 Simlångsdalens IF            43:53 B        
    3          Ulf Minor                       13 Lunds OK                     45:39 B        
    4          Simon Yngve                     13 OK Kontinent                 45:51 B        
    5          Per Gerdle                       7 Halmstad Garnisons IF        46:14 B        
    6          Stefan Nilsson                  13 Frosta OK                    47:44 B        
    7          Håkan Nordkvist                 13 Helsingborgs SOK             47:47 B        
    8          Camilla Brorsson                13 Tockarps IK                  48:53 B        
    9          Leif Karlsson                   13 Frosta OK                    49:54 B        
   10          Erland Martinsson               13 OK Tyringe                   50:06 B        
   11          Per Olsson                      13 Ystads OK                    51:23 B        
   12          Leif Malm                       14 Markaryds FK                 51:50 B        
   13          Per-Olof Nanneson                7 Simlångsdalens IF            52:23 B        
   14          Mats Gunnarsson                  7 Simlångsdalens IF            52:41 B        
   14          Per Andén                       13 Hässleholms OK               52:41 B        
   16          Pter Johansson                   7 Simlångsdalens IF            54:53 B        
   17          Kim Petersson                   13 Hästveda OK                  55:32 B        
   18          Jan Evert Ohlsson               13 Andrarums IF                 56:03 B        
   19          Ingvar Nilsson                  13 Tormestorps IF               56:23 B        
   20          Lotta Magnusson                  7 Laholms IF                   57:07 B        
   21          Lena Norrman                    13 IS Kullen                    57:35 B        
   22          Dan Irwe                        13 OK Kompassen                 58:45          
   22          Lunds OK Linsefors              13 Lunds OK                     58:45          
   24          Anders Johansson                13 Lunds OK                     59:04          
   25          Smén                            13 Andrarums IF                 59:11          
   26          Johansson                       13 Rävetofta OK                 59:16          
   27          Jessica Lage                    13 Helsingborgs SOK             59:25          
   28          Ingela Thoresson                13 Andrarums IF                 59:38          
   29          Lena Strand                     14 Markaryds FK               1:01:19          
   30          Mats Runesson                    7 OK Lindena                 1:03:29          
   31          Per Sten                        13 Eslövs FK                  1:03:30          
   32          Leif Johanesson                 14 Markaryds FK               1:03:53          
   33          Kjell Burman                    13 Tormestorps IF             1:05:26          
   34          Sven Thörnqvist                 13 Hästveda OK                1:06:20          
   35          Kenth Gunnarsson                 7 Laholms IF                 1:07:15          
   36          Anders Yngve                    13 OK Kontinent               1:10:28          
   37          Sten-Åke Kvist                  13 IS Kullen                  1:10:40          
   38          greger Sundgren                  7 Laholms IF                 1:12:36          
   39          Kenneth Werlin                   7 Simlångsdalens IF          1:13:42          
   40          Lasse Bengtsson                  7 Simlångsdalens IF          1:19:50          
   41          Stig Olsson                     13 Lunds OK                   1:21:45          

               Arne Persson                    13 OK Gynge                    Felst.          



Öppen 9  (12)  6990 m                      

    1          Joel Bergkvist                  13 Ringsjö OK                   56:04 B        
    2          Fredrik Svensson                13 Ringsjö OK                   56:20 B        
    3          Magnus Larsson                  13 Ringsjö OK                 1:02:20 B        
    4          Kristian Bengtsson              13 FK Åsen                    1:02:30 B        
    5          Stefan Jansson                  13 FK Åsen                    1:06:12 B        
    6          Tomas Nilsson                   13 Hässleholms OK             1:07:00 B        
    7          Tobias Backgård                 13 Lunds OK                   1:08:05 B        
    8          Thomas Persson                  13 OK Kontinent               1:08:32 B        
    9          Per Jensen                      13 Malmö OK                   1:12:07 B        
   10          Hans-Erik Karlsson              13 OK Torfinn                 1:13:36 B        
   11          Nils Wallentin-Tärk              7 Halmstad OK                1:13:43 B        
   12          Martin Jönsson                   9 Östersunds OK              1:23:32          



Öppen 10  (42) 2340 m                      

    1          Oscar Alvarsson                    Broby                        23:22 B        
    2          Joakim Möller                   13 Andrarums IF                 23:57 B        
    3          Christoffer Henningsson         13 Andrarums IF                 24:05 B        
    4          Herbert Nihlén                  13 Eslövs FK                    25:59 B        
    5          Larsson Cajsa                   13 Ringsjö OK                   29:43 B        
    6          Mattias Thell                   13 Andrarums IF                 29:46 B        
    7          Pontus Östberg                  13 FK Snapphanarna              33:34          
    8          Axel Matsson                    13 Hjärnarps GH OL              33:41          
    9          Anna Bengtsson                  13 IS Kullen                    35:18          
   10          Matilda Persson                 13 Hässleholms OK               36:02          
   11          Elin Welander             97    13 Örkelljunga FK               36:26          
   12          Viktora Persson                 13 Andrarums IF                 36:52          
   13          Viktor Hjalmarsson              13 Ringsjö OK                   37:09          
   14          Lovisa Arvidsson                13 Ringsjö OK                   37:14          
   15          Mimmi Stålhammar                13 Ystads OK                    37:51          
   16          Gustaf Jansson                  13 Andrarums IF                 38:03          
   17          Markus Nilsson-Kempff           13 Hässleholms OK               39:01          
   18          Emil Robertsson           95    13 Örkelljunga FK               39:37          
   19          Martin Ljunggren                13 Örkelljunga FK               40:31          
   20          Jesper Ljungren                 13 Örkelljunga FK               40:36          
   21          Amanda Nilsson                  13 Frosta OK                    41:15          
   22          Martina Persson                 13 Andrarums IF                 41:58          
   23          Daniel Nilsson-Kempff           13 Hässleholms OK               42:39          
   24          Emma Johannson                  13 Örkelljunga FK               43:19          
   25          Robin Persson                   13 FK Boken                     43:37          
   26          Nikolina Nordkvist              13 Helsingborgs SOK             43:43          
   27          Emilia Erntsson                 13 FK Göingarna                 44:20          
   28          Rebecka Wetterlöf               13 OK Tyringe                   44:22          
   29          Oscar Philipsson                14 Markaryds FK                 46:26          
   30          Dennis Persson                  13 Andrarums IF                 46:43          
   31          Tobias Andersson                13 OK Tyringe                   47:05          
   32          Filip Wetterlöf                 13 OK Tyringe                   48:09          
   33          Jesper Persson            95    13 Andrarums IF                 48:27          
   34          Oscar Olsson                    13 Eslövs FK                    48:50          
   35          Frida Månsson                   13 Helsingborgs SOK             48:58          
   36          Lovisa Olsson                   13 Eslövs FK                    51:27          
   37          Åse Dannbring                   13 Lunds OK                     54:21          
   38          Pim Hedberg                     13 Lunds OK                     54:22          
   39          Linus Hultner                   13 OK Gynge                     57:06          
   40          Henrik Hjalmarsson              13 Ringsjö OK                   59:46          
   41          Ebba Söderlund                  13 Tormestorps IF             1:00:04          

               Hampus Lindgren           96    13 Andrarums IF              ej start