Höstyranlö 2006-11-18 12:41
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2005

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



Damer 10  (3)  2000 m                      

    1          Ida Johansson                   13 Hjärnarps GH OL              33:23          
    2          Matilda Arborelius              13 IS Kullen                    40:45          
    3          Frida Jönsson                   13 OK Kompassen                 57:55          



Damer 12  (7)  2600 m                      

    1          Kajsa Hedin                     13 Hjärnarps GH OL              31:05          
    2          Josefin Carlsson                13 OK Tyringe                   32:13          
    3          Karin Bredfeldt                    Lunds OK                     33:04          
    4          Moa Olsson                      13 OK Kompassen                 34:06          
    5          Emelia Pålsson                  13 Hjärnarps GH OL              35:25          
    6          Elsa Palmkvist                     Lunds OK                     39:57          
    7          Anna Bengtsson            96    13 IS Kullen                  1:13:48          



Damer14  (13)  2460 m                      

    1          Anna Åhlin                93    13 Helsingborgs SOK             23:58          
    2          Frida Hedin                     13 Hjärnarps GH OL              24:25          
    3          Stina Berg                      13 IS Kullen                    26:46          
    4          Elida Ottmer                    13 Tormestorps IF               26:52          
    5          Matilda Stensson                13 IS Kullen                    28:00          
    6          Julia Dahl                94    13 IS Kullen                    33:33          
    7          Stina Olandersson               13 OK Tyringe                   34:15          
    8          Tove Ståhl                      13 IS Kullen                    35:12          
    9          Emma Månsson                    13 Örkelljunga FK               36:37          
   10          Maja Arborelius                 13 IS Kullen                    43:07          

               Emelie Sandberg                 13 OK Kontinent              ej start          
               Sofia Bergman                      OK Älme                   ej start          
               Sissela Ekdshl                  13 Rävetofta OK              ej start          



Damer 16  (7)  3060 m                      

    1          Elin Månsson                     7 OK Löftan                    25:05          
    2          Malin Jensen                    13 OK Kontinent                 26:39          
    3          Frida Hildingsson         90       Lunds OK                     36:31          
    4          Anna Sjöström                   13 OK Kompassen                 36:42          

               Amanda Leo                      14 OK Stigen                 Ej godk.          
               Anna Bredfeldt                     Lunds OK                  ej start          
               Sanna Linsefors                    Lunds OK                  ej start          



Damer 18  (4)  3360 m                      

    1          Stina Jeppsson                     Lunds OK                     32:24 S        
    2          Helene Nyberg                   13 OK Kontinent                 33:41 S        
    3          Emelie Olsson                   13 OK Kompassen                 35:17 S        
    4          Jannie Hagård                   13 Rävetofta OK                 36:42 S        



Damer 21  (12) 3750 m                      

    1          Linnéa Johnsson                  7 OK Nackhe                    28:35 S        
    2          Elisabeth Hansson               15 IFK Lidingös Skid o OK       29:56 S        
    3          Jenny Martinsson                   OK Tranan                    33:24 S        
    4          Ann Nilsson                        Markaryds FK                 33:27 S        
    5          Camilla Brorsson                13 Tockarps IK                  34:42 S        
    6          Therese Nyström                 23 OK Denseln                   37:14 S        
    7          Anna Olsson                        Lunds OK                     37:18 S        
    8          Camilla Bohman            83    20 IF Hagen                     38:38 S        
    9          Annika Frantz                    1 Stigmännen Karlshamns OK     40:50 S        
   10          Anne Marie Thommesen               Ballerup OK                  46:44          
   11          Emma Bengtsson                  13 FK Snapphanarna              49:57          

               Christna Olsson                 13 OK Silva                  Ej godk.          



Damer 35  (6)  3360 m                      

    1          Lotta Lidman Almqvist           13 Rävetofta OK                 35:45 S        
    2          Susanne W Karlsson              13 Härlövs IF                   36:59 S        
    3          Liselott Johansson               7 OK Löftan                    39:22 S        
    4          Åsa Hedin                       13 Hjärnarps GH OL              41:03 S        
    5          Helena Åhlin                    13 Helsingborgs SOK             49:25 S        
    6          Birgitta Olsson                 13 OK Kompassen               1:12:48          



Damer 35 Motio 2660 m                      

    1          Kristina Persson                13 Härlövs IF                   58:34 S        



Damer 40  (8)  3060 m                      

    1          Ingrid Jensen                   13 OK Kontinent                 31:27 S        
    2          Karin Ståhl                     13 IS Kullen                    36:57 S        
    3          Anette Bonde                       Ballerup OK                  38:42 S        
    4          Ing-Britt Swedenborg               Lunds OK                     38:44 S        
    5          Britt-Marie Stensson            13 IS Kullen                    41:39 S        
    6          Marita Philipsson                  Markaryds FK                 44:00 S        
    7          Anita Olsson                    13 OK Silva                   1:10:43          

               Gunilla Sandberg                13 OK Kontinent              ej start          



Damer 45  (7)  2660 m                      

    1          Lollo Nyberg                    13 OK Kontinent                 28:15 S        
    2          Elisabet Månsson                 7 OK Löftan                    29:25 S        
    3          Kati Németh               61     1 Stigmännen Karlshamns OK     29:38 S        
    4          Ann-Kristin Sjöström            13 OK Kompassen                 33:25 S        
    5          Tina Hagård                     13 Rävetofta OK                 34:40 S        

               Christina Segerslätt            13 Rävetofta OK              ej start          
               Barbro Norrestam                13 Helsingborgs SOK          ej start          



Damer 45 Motio 2460 m                      

    1          Karin Brundell-Freij               Lunds OK                     55:39 S        



Damer 50  (2)  2460 m                      

    1          Lisbeth Dahl              56    13 Helsingborgs SOK             28:43 S        
    2          Ann-Britt Winnberg        54     7 IK Trenne Ullared            39:42 S        



Damer 55  (5)  2250 m                      

    1          Inger Glans                        OK Torfinn                   29:13 S        
    2          Sonja Hammar                    13 OK Kompassen                 30:20 S        
    3          Karin Larsson                   13 OK Kompassen                 31:34 S        
    4          Berit Schannong           48       Malmö OK                     34:47 S        
    5          Britt Bülow               47       Malmö OK                     42:04 B        



Damer 60  (9)  2250 m                      

    1          Britt Forsell Pirozzi     45       Lunds OK                     26:14 S        
    2          Torill Svendsen           44       Lunds OK                     27:16 S        
    3          Margareta Larsson                  OK Njudung                   28:24 S        
    4          Berit Byström                   14 OK Virdarna                  31:42 S        
    5          Solbritt Gustavsson             14 OK Virdarna                  32:18 S        
    6          Gull Svensson                   13 Tockarps IK                  32:49 S        
    7          Karin Bengtsson                 13 OK Kompassen                 36:25 S        
    8          Barbro Cassing                   1 Ronneby OK                   37:16 S        
    9          Gunnel Nilsson                     Malmö OK                     43:45          



Damer 65  (2)  2250 m                      

    1          Ingalill Wikingsson              1 Stigmännen Karlshamns OK     28:50 S        
    2          Gunni Ekberg                     7 Ätrans IF                    32:47 S        



Damer 75  (2)  2160 m                      

    1          Marianne Ericsson               13 Tockarps IK                  34:46 S        
    2          Aster Olsson                       Sk Graal                   1:01:06          



Herrar 10  (5) 2000 m                      

    1          Oscar Philipsson                   Markaryds FK                 30:04          
    2          Oscar Marntell                     Markaryds FK                 30:17          
    3          Jakob Höst                      13 Hjärnarps GH OL              34:49          
    4          Daniel Nilsson Kempff              Hässleholms OK               35:50          
    5          Ludvig Persson                     Markaryds FK                 38:35          



Herrar 12  (10 2600 m                      

    1          Anton Persson                      Markaryds FK                 24:23          
    2          Joakim Sjöberg                  13 Helsingborgs SOK             29:04          
    3          Patrik Brorsson           94    13 Tockarps IK                  30:15          
    4          Harald Ottmer                   13 Tormestorps IF               32:39          
    5          Anton Månsson                   13 Örkelljunga FK               32:43          
    6          Jonatan Höst                    13 Hjärnarps GH OL              33:15          
    7          Robin Karlsson                  13 Härlövs IF                   34:13          
    8          Simon Marntell                     Markaryds FK                 35:41          
    9          Hjalmar Freij                      Lunds OK                     37:16          
   10          Johan Brink               95       Markaryds FK                 53:41          



Herrar 14  (13 3060 m                      

    1          Mattias Engström                13 Hjärnarps GH OL              28:27          
    2          Anton Philipsson                   Markaryds FK                 29:57          
    2          Andreas Westerlund                 Hässleholms OK               29:57          
    4          Anton Oddmo                     13 Härlövs IF                   30:05          
    5          David Arborelius                13 IS Kullen                    33:02          
    6          Carl-Johan Bergman                 OK Älme                      34:08          
    7          Johannes Bergman                   OK Älme                      36:24          
    8          Henning Ottmer                  13 Tormestorps IF               36:26          
    9          Erik Bengtsson                  13 IS Kullen                    45:45          
   10          Niclas Dehlin                   13 Härlövs IF                   48:54          
   11          Carl Swedenborg                    Lunds OK                     50:36          
   12          Marcus Nilsson Kempff              Hässleholms OK               51:52          

               Rasmus Karlsson                 13 Härlövs IF                ej start          



Herrar 16  (16 3850 m                      

    1          Pontus Pettersson                  Lessebo OK                   26:24          
    2          Oscar Carlsson                  14 OK Stigen                    27:18          
    3          Johan Antonsson                  7 OK Löftan                    28:07          
    4          Victor Jensen                   13 OK Kontinent                 28:12          
    5          Samuel Örn                         Markaryds FK                 29:05          
    6          Fredrik Nilsson                 13 Örkelljunga FK               31:22          
    7          Robert Wetterlöf                13 OK Tyringe                   33:03          
    8          Martin Bengtsson                13 IS Kullen                    33:46          
    9          Johannes Stenhaug               13 OK Kompassen                 34:38          
   10          Sture Jeppsson                     Lunds OK                     37:05          
   11          Martin Dehlin                   13 Härlövs IF                   39:25          
   12          Andreas Haraldsson              13 OK Kompassen                 39:44          
   13          Joakim Skäppegård                  FK Åsen                      40:37          
   14          Johan Philipsson                   Markaryds FK                 44:18          
   15          Viktor Johansson                13 Simrishamns OK               48:53          

               Jonathan Möller           92    13 IS Kullen                 ej start          



Herrar 18  (6) 3750 m                      

    1          Robin Westesson                 13 OK Kontinent                 26:51 S        
    2          Emil Westesson                  13 OK Kontinent                 27:30 S        
    3          Johan Wihlborg                     OK Vilse 87                  28:29 S        
    4          Anders Rosén                     1 Stigmännen Karlshamns OK     34:16 S        
    5          Simon Månsson                   13 Örkelljunga FK               38:26 B        
    6          Marcus Karlsson                    Simlångsdalen IF             45:00          



Herrar 21  (19 4680 m                      

    1          Anders Kleist                   23 OK Denseln                   26:36 S        
    2          Magnus Johansson                 7 OK Löftan                    27:15 S        
    3          Erik Ivarsson Sandberg          23 OK Denseln                   28:08 S        
    4          Jonatan Gunnarsson                 Ringsjö OK                   28:17 S        
    5          Rickard Ekman                      OK Roslagen                  28:35 S        
    6          Greger Berglund                    IFK Lidingö SOK              28:54 S        
    7          Thomas Westlund                 13 OK Pan-Kristianstad          30:03 S        
    8          Richard Sjöholm                 13 OK Pan-Kristianstad          30:18 S        
    9          Niklas Nilsson                  13 Härlövs IF                   30:19 S        
   10          Niclas Westerberg               20 IF Hagen                     32:26 S        
   11          Andreas Eriksson                   Lunds OK                     32:49 S        
   12          Fajer Wennerberg                20 OK Klyftamo                  33:25 S        
   13          Rasmus Grönlund                    Lunds OK                     35:14 S        
   14          Andreas Lundblad                 7 OK Nackhe                    36:03 S        
   15          Andreas Ivarsson                14 Vaggeryds SOK                38:39 B        
   16          Erik Johansson                  23 OK Denseln                   40:12 B        
   17          Bo Hoffman Jörgensen             6 Göteborg-Majorna OK          42:16          
   18          Måns Winnem                      8 Hudiksvalls IF               50:33          

               Magnus Hansson                   7 OK Löftan                 ej start          



Herrar 35  (8) 4310 m                      

    1          Magnus Carlsson                 14 OK Stigen                    29:45 S        
    2          Bengt Olsson                    13 Eslövs FK                    32:37 S        
    3          Per Fridsell                    13 Eslövs FK                    33:43 S        
    4          Niklas Edvardsson               13 Hästveda OK                  33:47 S        
    5          Magnus Backan                   13 Eslövs FK                    36:56 S        
    6          Jonas Höst                      13 Hjärnarps GH OL              45:41          
    7          Niklas Ingvarsson                1 Stigmännen Karlshamns OK     53:52          

               Bo-Arne Olsson                  13 Eslövs FK                 Ej godk.          



Herrar 35 Moti 3360 m                      

               Patrik Persson                  13 Härlövs IF                Ej godk.          



Herrar 40  (9) 3750 m                      

    1          Joel Rydström                      FK Finn                      25:56 S        
    2          Mats Bredfelt                      Lunds OK                     28:43 S        
    3          Jörgen Hallén                      Trollhättan SOK              31:36 S        
    4          Hans Hedin                      13 Hjärnarps GH OL              32:12 S        
    5          Hans Kööler                        Trollhättan SOK              33:53 S        
    6          Arne Andersson                     OK Torfinn                   34:20 S        
    7          Pål Bengtsson             62    13 IS Kullen                    38:58 B        
    8          Anders Berg               62    13 IS Kullen                    38:59 B        
    9          Magnus Jensen                   13 OK Kontinent                 52:12          



Herrar 45  (18 3850 m                      

    1          Ulf Jungstrand                   1 OK Skogsfalken               25:24 S        
    2          Arne Karlsson                   15 Tumba-Mälarhöjden OK         27:39 S        
    3          Ingemar Petersson         57     7 Halmstads OK                 28:21 S        
    4          Jörgen Skaarup                     Ballerup OK                  31:38 S        
    5          Alf Westesson                   13 OK Kontinent                 32:12 S        
    6          Ingemar Månsson                  1 Ronneby OK                   34:30 S        
    7          Reino Örn                          Markaryds FK                 34:50 S        
    8          Thomas Persson                  13 OK Kontinent                 35:27 S        
    9          Bo Pettersson                      Lessebo OK                   35:35 S        
   10          Mats Skäppegård                    FK Åsen                      35:39 S        
   11          Håkan Nyberg                    13 OK Kontinent                 36:35 S        
   12          Sven Olsson                     13 OK Silva                     36:45 S        
   13          Hans-Inge Hansson                  OK Vilse 87                  37:53 B        
   14          Rikard Swedenborg                  Lunds OK                     48:37          
   15          Tomas Gustavsson                14 Vaggeryds SOK                55:17          
   16          Lennart Stensson                13 IS Kullen                    57:58          

               Gregers Jörgensen                  Ballerup OK               Ej godk.          
               Tor Marntell                    10 Sundsvalls OK             ej start          



Herrar 45 Moti 3060 m                      

    1          Stefan Brink              56       Markaryds FK                 56:00 S        



Herrar 50  (11 3360 m                      

    1          Bengt Palm                         OK Vilse 87                  28:05 S        
    2          Ulf Palmér                      20 Ulricehamns OK               28:49 S        
    3          Bertil Månsson                  13 Örkelljunga FK               30:18 S        
    4          Agne Karlsson                      Simlångsdalen IF             32:39 S        
    5          Peter Lincoln             55    13 FK Snapphanarna              32:58 S        
    6          Thomas Nilsson            55       FK Göingarna                 34:35 S        
    7          Thomas Almqvist                 13 Rävetofta OK                 35:22 S        
    8          Anders Freij                       Lunds OK                     37:15 S        
    9          Bo Månsson                       7 OK Löftan                    48:26          

               Stefan Nilsson            53    13 Andrarums IF              ej start          
               Stefan Nilsson                  13 Andrarums IF              ej start          



Herrar 55  (8) 3060 m                      

    1          Agne Bengtsson                  13 OK Kompassen                 22:12 S        
    2          Håkan Winnberg            49     7 IK Trenne Ullared            25:14 S        
    3          Eric Tenland                     1 Stigmännen Karlshamns OK     28:33 S        
    4          Jürgen Ziesche                     LOK Berlin                   29:30 S        
    5          Gert Olsson                     13 OK Silva                     30:30 S        
    6          Nils-Erik Bondesson       48       Frosta OK                    37:47          
    7          Kaare Hansson                      Malmö OK                     43:49          
    8          Lennart Thelandersson           13 Eslövs FK                    46:27          



Herrar 55 Moti 2460 m                      

    1          Dag Lewis-Jonsson               13 Helsingborgs SOK             36:38 S        

               Michael Frenzel                    LOK Berlin                Ej godk.          



Herrar 60  (16 2660 m                      

    1          Stefan Larsson                     OK Njudung                   22:01 S        
    2          Åke Eckerbom                    14 IFK Sävsjö                   22:46 S        
    3          Kjell Månsson                    1 Ronneby OK                   24:14 S        
    4          Björn Linnersjö                  1 Ronneby OK                   24:28 S        
    5          John Olandersson                13 Örkelljunga FK               25:10 S        
    6          Roy Owesson               46    13 Helsingborgs SOK             26:08 S        
    7          Ola Nordtorp                    13 Helsingborgs SOK             26:16 S        
    8          Per-Olof Fernberg               13 IS Skanne                    26:46 S        
    9          Göran Andersson                  1 Stigmännen Karlshamns OK     26:50 S        
   10          Göran Bengtsson                  7 IK Trenne Ullared            26:55 S        
   11          Waste Byström                   14 OK Virdarna                  26:56 S        
   12          Öyvind Jensen                   13 Andrarums IF                 27:38 S        
   13          Tommy Hallmén                   16 Vingåkers OK                 29:22 S        
   14          Benkt Anderson            44       Lunds OK                     30:55 S        
   15          Bo BÜlow                  45       Malmö OK                     31:23 S        

               Sven-Erik Forsell         43       Lunds OK                  Ej godk.          



Herrar 65  (12 2660 m                      

    1          Kurt Larsson                     7 OK Nackhe                    26:52 S        
    2          Bo Wadensjö                        FK Finn                      27:31 S        
    3          Ernie Broström            38     7 Halmstads OK                 27:40 S        
    4          Göran Karlsson                  14 OK Bävern                    30:11 S        
    5          Raimo Salminen                     Växjö OK                     30:35 S        
    6          Rune Bengtsson                   1 Ronneby OK                   31:02 S        
    7          Sune Backan                     13 Eslövs FK                    31:27 S        
    8          Allan Sunnergren          40    13 Hjärnarps GH OL              33:58 S        
    9          Bengt Hansson                    7 OK Löftan                    36:00 S        
   10          Lennart Nilsson                    Malmö OK                     40:28 B        
   11          Allan Hammar                    13 OK Kompassen                 44:31          
   12          Paul Schannong                     Malmö OK                     45:03          



Herrar 70  (8) 2460 m                      

    1          Peo Bengtsson                   13 OK Pan-Kristianstad          24:46 S        
    2          Athi Pärssinen                  13 OK Silva                     25:23 S        
    3          Göte Nilsson                     1 Ronneby OK                   27:11 S        
    4          Hans Holmqvist                  13 Örkelljunga FK               30:30 S        
    5          Bengt Olofsson            36    13 Hjärnarps GH OL              30:59 S        
    6          Jan-Eric Nelking                   FK Åsen                      32:12 S        
    7          Karl-Erik Persson               13 OK Kompassen                 36:23 B        

               Nils Jansson                    18 Skattkärrs IF             ej start          



Herrar 75  (11 2250 m                      

    1          Stig-Allan Jönsson               7 Halmstad Garnisons IF        22:53 S        
    2          Egon Persson                    13 OK Kompassen                 27:28 S        
    3          Yngve Jönsson                   13 OK Silva                     27:43 S        
    4          Nils Rågstedt                   13 IS Kullen                    31:31 S        
    5          Karl-Åke Hansson                 7 Laholms IF OK                32:11 S        
    6          Stig Sjöholm                       Ringsjö OK                   33:31 B        
    7          Ove Nordahl                     13 Simrishamns OK               33:50 B        
    7          Helmer Ekberg                    7 Ätrans IF                    33:50 B        
    9          Nisse Bohman                    13 OK Kompassen                 36:25          
   10          Nils Andersson                  13 OK Kompassen                 46:46          

               Ragnar Bengtsson          28    13 FK Snapphanarna           Ej godk.          



Herrar 80  (3) 2250 m                      

    1          Rune Isaksson                   13 Helsingborgs SOK             28:48 S        
    2          Nils Persson                    13 Tockarps IK                  44:55          
    3          Yngve Olsson                       Sk Graal                   1:03:35          



INSKOLNING  (1 1900 m                      

               Elinor Dehlin                   13 Härlövs IF                   Godk.          



Ungdom 1  (2)  2500 m                      

    1          Sofie Persson                   13 Härlövs IF                   57:20          
    2          Madelene Andersson              13 Härlövs IF                 1:14:52          



Ungdom 3  (2)  2600 m                      

    1          Emil Nilsson                    13 Helsingborgs SOK             39:43          
    2          Axel Schultz                    13 Helsingborgs SOK             45:11          



Ungdom 4  (1)  2460 m                      

    1          Linus Welander                  13 Örkelljunga FK               36:47          



Öppen 1  (4)   2000 m                      

    1          Sam Ingvarsson                   1 Stigmännen Karlshamns OK     32:14 B        
    2          Ingegärd Kladensjö                 FK Finn                      49:10          
    3          Helene Haraldsson               13 OK Kompassen               1:00:34          

               Elin Wulff                         Team Bassholma            Ej godk.          



Öppen 2  (5)   3120 m                      

    1          Christer Svensson                1 Ronneby OK                   44:23 B        
    2          Helena Berg               64    13 IS Kullen                    57:33 B        
    3          Camilla Carlsson                13 Härlövs IF                 1:02:50          
    4          Marika Nilsson                     Båstads Gymnasium          1:07:33          

               Lotta Gyllensten                   Klubblös                  Ej godk.          



Öppen 4  (15)  3060 m                      

    1          Anna-Carin Olandesson           13 OK Tyringe                   34:22 B        
    2          Marcus Svensson                 13 FK Boken                     38:49 B        
    3          S-Å Andertoft                      Markaryds FK                 41:09 B        
    4          Eva Werner                      13 Hjärnarps GH OL              41:31 B        
    5          Anders Nilsson            61       Hässleholms OK               44:03 B        
    6          Anna-Lisa Hansson         47    13 OK Pan-Kristianstad          49:55          
    7          Maria Dehlin                    13 Härlövs IF                   52:03          
    8          Kristina Johansson              13 OK Tuvan                     57:23          
    9          Stig Svensson                   14 OK Virdarna                1:01:10          
   10          Ann-Marie Hansson         65    13 IS Kullen                  1:01:23          
   11          Karin Malmgren                  13 Örkelljunga FK             1:03:45          
   12          Laila Persson             42    13 IS Skanne                  1:08:59          
   13          Ingrid Elgebrant                13 Hjärnarps GH OL            1:12:45          
   14          Eric Elgebrant                  13 Hjärnarps GH OL            1:13:46          
   15          Anne-Marie Frisell              13 Helsingborgs SOK           1:26:50          



Öppen 5  (17)  4310 m                      

    1          Niklas Welander                 13 Örkelljunga FK               41:10 B        
    2          Johnny Johansson                13 Hjärnarps GH OL              44:20 B        
    3          Jerker Nilsson                     OK Älme                      49:40 B        
    4          Tobias Persson                     Team Bassholma               50:56 B        
    5          Maria Karlsson                     Klubblös                     54:00 B        
    6          Mats Hildingsson                13 IMP169 Lunds OK              54:01 B        
    7          Aina Jeppsson             60    13 IMP169 Lunds OK              55:34          
    8          Jonas Palmkvist                    Lunds OK                     55:56          
    9          L-G Frisell                     13 Helsingborgs SOK             57:36          
   10          Johnny Malmgren                 13 Hjärnarps GH OL              58:06          
   11          Nils Persson              40    13 IS Skanne                    58:20          
   12          Magnus Wändel                   13 IMP169 Lunds OK            1:03:52          
   13          Jenny Gustafsson                13 Helsingborgs SOK           1:08:40          
   14          Lena Irwe                       13 OK Kompassen               1:12:18          
   15          Patricia Brobeck                13 Helsingborgs SOK           1:23:19          

               Tommy Liedholm                  13 OK Tyringe                Ej godk.          
               Henrik Bengtsson                13 FK Snapphanarna           Ej godk.          



Öppen 7  (12)  3360 m                      

    1          Roger Friberg                   13 Örkelljunga FK               34:41 B        
    2          Jan-Åke Johansson               13 Simrishamns OK               38:32 B        
    3          Vivecka Lassing                    Frosta OK                    41:12 B        
    4          Göran Lassing                      Frosta OK                    45:17 B        
    5          Ambjörn Lassing                    Frosta OK                    48:06          
    6          Stefan Dahl               63    13 IS Kullen                    48:37          
    7          Barbro Martinsson               13 OK Tyringe                   50:18          
    8          Mikael Johansson                   OK Tranan                    55:25          
    9          Bengt Edvardsson          32       OK Torfinn                   58:40          
   10          Jesper Ståhl              91    13 IS Kullen                  1:01:15          
   11          Lennart Persson                 13 OK Kompassen               1:09:30          
   12          Lennart Månsson                    Ringsjö OK                 1:35:44          



Öppen 8  (16)  4680 m                      

    1          Magnus Tenghagen                13 Härlövs IF                   38:08 B        
    2          Stefan Johansson                   FK Åsen                      38:51 B        
    3          Daniel Johansson                   FK Åsen                      40:15 B        
    4          Nils-Erik Persson                7 Laholms IF OK                40:18 B        
    5          Mats Holm                          Växjö OK                     47:21 B        
    6          Dan Sjöholm                     13 OK Pan-Kristianstad          48:01 B        
    7          Bengt-G Frantz                   1 Stigmännen Karlshamns OK     52:24          
    8          Bo Arne Ståhl             60    13 IS Kullen                    52:47          
    9          Jörgen Luxhöj                      FIF Hilleröd                 54:39          
   10          Rolf Nilsson              55       Frosta OK                    57:22          
   11          Jens Arborelius                 13 IS Kullen                    59:29          
   12          Louise Phil                     13 OK Tyringe                 1:03:30          
   13          Stig Olsson                        Lunds OK                   1:12:19          
   14          Leif Skott                         OK Roslagen                1:23:24          
   15          Kirsten Uhrhöj                     Tisvilde Hegn              1:32:46          
   15          Ole Jensen                         Tisvilde Hegn              1:32:46          



Öppen 10  (5)  1900 m                      

    1          Erik Jönsson              99    13 OK Kompassen                 31:55 B        
    2          Erik Håkansson                  13 FK Boken                     33:16 B        
    3          Sebastian Håkansson             13 FK Boken                     33:26 B        
    4          Elin Asplund                    13 OK Kompassen               1:06:06          
    5          Moa Asplund                     13 OK Kompassen               1:06:12