Sommaryran 1on 2007-08-08 20:20
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2007

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (5)       2100 m                      

    1          Rune Isaksson             25    13 Helsingborgs SOK             33:32 S        
    2          Curth Svensson            27    13 Ringsjö OK                   36:06 S        
    3          Nisse Bohman              27    13 OK Kompassen                 36:18 S        
    4          Kurt Pålsson              25    13 Helsingborgs SOK             43:38 S        
    5          Gösta Cederberg           27    13 Malmö OK                     55:41          



H75  (5)       2740 m                      

    1          Nils Rågstedt             30    13 IS Kullen                    38:25 S        
    2          Åke Dahlström             28    13 FK Snapphanarna              40:31 S        
    3          Stig Sjöholm              29    13 Ringsjö OK                   43:26 S        
    4          Lars Magnusson            32    13 Hässleholms OK               46:04 S        

               Hans Holmqvist            32    13 Örkelljunga FK            ej start          



H70  (8)       2800 m                      

    1          Peo Bengtsson             33    13 OK Pan-Kristianstad          34:10 S        
    2          Klas Tykesson             34    13 Rävetofta OK                 37:14 S        
    3          Karl-Erik Persson         35    13 OK Kompassen                 42:47 S        
    4          Jan-Eric Nelking          35    13 FK Åsen                      42:58 S        
    5          Bo Ullman                 36    13 OK Pan-Kristianstad          43:24 S        
    6          Ingvar Lennerstedt        33    13 Lunds OK                     55:42          

               Bo Bengtsson              35    13 Hässleholms OK            Ej godk.          
               Åke Strand                33    13 Örkelljunga FK            ej start          



H65  (14)      2800 m                      

    1          Göran Andersson           42     1 Stigmännen Karlshamns OK     26:37 S        
    2          Kjell Månsson             42     1 Ronneby OK                   30:29 S        
    3          Raimo Salminen            41    14 Växjö OK                     33:40 S        
    4          Erling Larsson            42    13 Hässleholms OK               34:22 S        
    5          Bertil Ottosson           42    13 FK Göingarna                 35:55 S        
    6          Roland Edvinsson          40    13 FK Göingarna                 37:21 S        
    7          Nils-Åke Nilsson          40    13 Härlövs IF                   37:45 S        
    8          Lars Lindén               42       OK Gynge                     42:58          
    9          Anders Carlsson           39    13 Ringsjö OK                   43:54          
   10          Paul Schannong            39    13 Malmö OK                     46:23          
   11          Gunnar Friberg            38    13 OK Kompassen                 48:10          
   12          Bengt Åberg               38    13 Frosta OK                    59:57          

               Allan Hammar              40    13 OK Kompassen              Ej godk.          
               Leif Strömqvist           42    15 Snättringe SK             ej start          



H60  (13)      2740 m                      

    1          Håkan Nilsson             47    13 Malmö OK                     24:28 S        
    2          Waste Byström             43    14 OK Virdarna                  25:49 S        
    3          Göran Bengtsson           44    13 Tockarps IK                  27:48 S        
    4          Kent Johansson            44    13 Örkelljunga FK               28:42 S        
    5          Benkt Anderson            44    13 Lunds OK                     30:12 S        
    6          Ola Nordtorp              43    13 Helsingborgs SOK             30:16 S        
    7          Anders Wetterling         47     1 Stigmännen Karlshamns OK     33:18 S        
    8          Karl Bertil Kjellsson     46    13 Rävetofta OK                 34:25 S        
    9          Christer Grönblad         44    13 Härlövs IF                   34:49 S        
   10          Jan Persson               47    13 Ystads OK                    35:01 B        
   11          Björn Nordström           43    13 Hässleholms OK               37:09 B        
   12          Bo BÜlow                  45    13 Malmö OK                     46:42          

               Sven-Erik Forsell         43    13 Lunds OK                  ej start          



H55  (14)      3570 m                      

    1          Agne Bengtsson            48    13 OK Kompassen                 29:01 S        
    2          Göran Johnsson            50    13 Ringsjö OK                   33:21 S        
    3          Gert Olsson               48       OK Silva                     37:18 S        
    4          Bengt Aspvall             52     1 Ronneby OK                   37:23 S        
    5          Åke Persson               48    13 Hjärnarps GH OL              37:39 S        
    6          Olle Bohman               52    13 Hjärnarps GH OL              41:33 S        
    7          Lars Gunnar Bengtsson     48     1 Stigmännen Karlshamns OK     41:37 S        
    8          Sven Erik Frick           49    13 FK Göingarna                 42:34 B        
    9          Göran Larsson I           48    13 OK Kompassen                 43:39 B        
   10          Kjell Olofsson            38    13 Eslövs FK                    47:24          
   11          Lars Persson              48    13 OK Kompassen                 47:51          
   12          Nils-Erik Bondesson       48    13 Frosta OK                  1:04:16          

               Bengt Hansson             51    13 Andrarums IF              ej start          
               Rolf Karlsson             51     8 Rehns BK                  ej start          



H50  (15)      3450 m                      

    1          Sven-Inge Svensson        53    13 Ringsjö OK                   27:50 S        
    2          Stellan Martinsson        55    13 OK Tyringe                   30:17 S        
    3          Sten Segerslätt           57    13 Rävetofta OK                 31:34 S        
    4          Ingmar Ekelöv             56    13 Ringsjö OK                   32:21 S        
    5          Eric Tenland              47     1 Stigmännen Karlshamns OK     34:33 S        
    6          Christer Fransson         57    23 Motala AIF OL                34:42 S        
    7          Peter Lincoln             55    13 FK Snapphanarna              35:03 S        
    8          Per Svensson              54     1 Ronneby OK                   35:36 S        
    9          Holger Sigbo              55    13 OK Kompassen                 37:39 S        
   10          Lars-Göran Nyberg         56    13 FK Åsen                      39:24 S        
   11          Lennart Borgkvist         54    13 IS Kullen                    40:46 B        
   12          Stefan Brink              56    14 Markaryds FK                 40:58 B        
   13          Hans-Erik Persson         53    15 Sundbybergs IK               53:07          

               Thomas Nilsson            55    13 FK Göingarna              Ej godk.          
               Roland Dahlman            53    13 Malmö OK                  ej start          



H45  (7)       4070 m                      

    1          Staffan Käll              60    14 OK Älme                      37:18 S        
    2          Jan Åke Johansson         61    13 Simrishamns OK               40:22 S        
    3          Stefan Norrestam          59    13 Helsingborgs SOK             50:09 S        
    4          Reino Örn                 60    14 Markaryds FK                 51:33 S        
    5          Pål Bengtsson             62    13 IS Kullen                    53:57 S        
    6          Gert Pettersson           61    13 Lunds OK                     54:43 B        
    7          Dieter Eckhoff            56    13 Helsingborgs SOK             56:27 B        



H40  (17)      4000 m                      

    1          Ulf Johansson             66     7 Halmstad OK                  29:39 S        
    2          Per-Olof Andersson        65    13 OK Tyringe                   30:00 S        
    3          Tore Tjernlund            58     1 OK Vilse 87                  32:42 S        
    4          Anders Svensson           64     7 Laholms IF OK                33:00 S        
    5          Morten Neregaard                   Tisvilde Hegn OK             37:07 S        
    6          Björn Svensson            67    13 Helsingborgs SOK             37:22 S        
    7          Niklas Edvardsson         67    13 Hästveda OK                  39:29 S        
    8          Martin Ekdala             67     6 Kungälvs OK                  42:41 B        
    9          Lars Hallabro             63    13 Hässleholms OK               44:41 B        
   10          Henrik Eliasson           66    13 Hässleholms OK               46:19          
   11          Tomas Nilsson             64    13 Hässleholms OK               48:11          
   12          Jerry Nilsson                    7 Laholms IF OK                55:49          
   13          Palle Schrewelius         63    13 FK Snapphanarna              56:47          
   14          Peter Nilsson             65    13 Hässleholms OK             1:02:03          
   15          Magnus Nilsson            65    13 Härlövs IF                 1:23:42          

               Bengt Olsson              63    13 Eslövs FK                 ej start          
               Jonas Åhlin               63    13 Helsingborgs SOK          ej start          



H35  (1)       4320 m                      

    1          Bo-Arne Olsson            71    13 Eslövs FK                    41:06 S        



H21  (47)      4980 m                      

    1          Jakob Lööf                85    13 OK Pan-Kristianstad          34:16 S        
    2          Jonathan Gunnarsson       82    13 OK Pan-Kristianstad          34:40 S        
    3          Thomas Johannesson        67     1 Ronneby OK                   35:55 S        
    4          Erik Modig                83    13 OK Pan-Kristianstad          36:31 S        
    5          Andreas Ferm              78     1 OK Skogsfalken               36:58 S        
    6          Jesper Håkansson          76    13 FK Göingarna                 37:15 S        
    7          Magnus Granqvist          72    13 FK Göingarna                 37:16 S        
    7          Rickard Ekman             69    17 OK Roslagen                  37:16 S        
    9          Peder Kock                81     8 Rehns BK                     37:23 S        
   10          Magnus Larsson            67    13 FK Göingarna                 38:09 S        
   11          Mats Nilsson              64    13 Helsingborgs SOK             38:21 S        
   12          Linus Larsson             85    13 FK Göingarna                 38:22 S        
   13          Magnus Svensson           84    13 Hjärnarps GH OL              38:41 S        
   14          Thomas Westlund           66    13 OK Pan-Kristianstad          38:43 S        
   15          Richard Sjöholm           90    13 OK Pan-Kristianstad          38:45 S        
   16          Anders Svensson           72    13 Lunds OK                     39:00 S        
   17          Martin Lindeberg          90    13 Ringsjö OK                   39:16 S        
   18          Stefan Pålsson            64    13 Tockarps IK                  40:11 S        
   19          Henrik Larsson            64    13 FK Göingarna                 40:23 S        
   20          Johan Irwe                85    13 OK Pan-Kristianstad          40:27 S        
   21          Rasmus Elmelid            90    13 Ringsjö OK                   41:06 S        
   22          Rasmus Grönlund           78    13 Lunds OK                     42:14 S        
   23          Ulf Jungstrand            60     1 OK Skogsfalken               43:18 S        
   24          Jan Nilsson               59    13 OK Pan-Kristianstad          43:45 S        
   25          Andreas Eriksson          79    13 Lunds OK                     43:58 S        
   26          Viktor Stensson           90    13 Helsingborgs SOK             45:18 S        
   27          Pär Fridsell              70    13 Eslövs FK                    46:33 S        
   28          Mats Ranbro               70    13 Helsingborgs SOK             46:48 S        
   29          Magnus Jonasson           73    13 Malmö OK                     47:36 S        
   30          Björn Heinemann                    SV Robotron Dresden          48:30 S        
   31          Mattias Eriksson          79    13 Lunds OK                     48:43 S        
   32          Mats Windstedt            61    16 Södertälje-Nykvarn OF        48:44 S        
   33          Per-Åke Nilsson           65    13 Härlövs IF                   49:07 B        
   34          Fredrik Hjort             56    13 Helsingborgs SOK             49:29 B        
   35          Bengt-Göran Månsson       51    13 OK Pan-Kristianstad          49:47 B        
   36          Jonny Selander            72    13 OK Tyringe                   50:08 B        
   37          David Olofsson            78     7 Halmstad OK                  51:42 B        
   38          Felix Alnervik            81    13 IS Kullen                    51:53 B        
   39          Bill Schölin              48    13 Tockarps IK                  58:34          

               Anton Marmelid            89    13 Helsingborgs SOK          Ej godk.          
               Mikael Persson            78    13 Härlövs IF                Ej godk.          
               Erik Bengtsson            72    13 FK Åsen                   ej start          
               Niklas Olofsson           90    13 Helsingborgs SOK          ej start          
               Daniel Örn                89    14 IK Hakarpspojkarna        ej start          
               Anders Kleist             80    23 OK Denseln                ej start          
               Ulf Palmér                56    20 Ulricehamns OK            ej start          
               Simon Svensson            83    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          



H18  (2)       4000 m                      

    1          Johan Philipsson          90    14 Markaryds FK                 41:03 S        
    2          Björn Karlsson            90     8 Rehns BK                     45:00 S        



H16  (9)       4070 m                      

    1          Samuel Örn                91    14 Markaryds FK                 37:29          
    2          Sture Jeppsson            92    13 Lunds OK                     41:50          
    3          Jakob Segerslätt          91    13 Rävetofta OK                 45:29          
    4          Carl-Johan Bergman        92    14 OK Älme                      46:26          
    5          Jonathan Möller           92    13 IS Kullen                    46:27          
    6          Martin Dehlin             91    13 Härlövs IF                   48:58          
    7          Viktor Johansson          92    13 Simrishamns OK               50:30          
    8          Andreas Eckhoff           92    13 Helsingborgs SOK             58:30          
    9          Arvid Lindqvist-Käll      92    14 OK Älme                    1:01:31          



H14  (10)      3580 m                      

    1          Philip Pålsson            93    13 Tockarps IK                  27:30          
    2          Hampus Andersson          93    13 OK Tyringe                   33:59          
    3          Anton Persson             94    14 Markaryds FK                 38:07          
    4          Simon Engel               94    13 Hässleholms OK               40:56          
    5          Niklas Schrewelius        94    13 FK Snapphanarna              51:32          
    6          Anton Philipsson          93    14 Markaryds FK                 53:17          
    7          Fredrik Sambergs          93    13 IS Kullen                    58:02          

               Niclas Dehlin             94    13 Härlövs IF                Ej godk.          
               Erik Bengtsson            94    13 IS Kullen                 ej start          
               Johannes Bergman          93    14 OK Älme                   ej start          



H12  (8)       2490 m                      

    1          Anton Larsson             96    13 FK Göingarna                 26:50          
    2          Axel Schulz               95    13 Helsingborgs SOK             28:33          
    3          Joakim Sjöberg            95    13 Helsingborgs SOK             28:47          
    4          Robin Larsson             95    13 FK Göingarna                 29:47          
    5          Simon Marntell            95    14 Markaryds FK                 30:14          
    6          Johan Brink               95    14 Markaryds FK                 36:17          
    7          Daniel Nilsson Kempff     96    13 Hässleholms OK               37:41          
    8          Gustav Eklund             96    13 Örkelljunga FK               38:07          



H10  (6)       2020 m                      

    1          Melker Larsson            98    13 FK Göingarna                 20:06          
    2          Henrik Johannesson        98     1 Ronneby OK                   20:12          
    3          Oscar Philipsson          97    14 Markaryds FK                 21:24          
    4          Hampus Larsson            97    13 FK Göingarna                 25:17          
    5          Adam Segerslätt           98    13 Rävetofta OK                 27:26          
    6          Hampus Schrewelius        97    13 FK Snapphanarna              32:06          



D75  (3)       2290 m                      

    1          Marianne Ericsson         30    13 Tockarps IK                  37:52 S        
    2          Clarie Ek                 32    13 OK Pan-Kristianstad          42:18 S        

               Inga-Lisa Hedström        30    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          



D65  (3)       2440 m                      

    1          Inga-Britt Bengtsson      39    13 OK Pan-Kristianstad          36:52 S        
    2          Gunilla Grönblad          42    13 Härlövs IF                   45:47 S        

               Ingalill Wikingsson       41     1 Stigmännen Karlshamns OK  ej start          



D60  (6)       2440 m                      

    1          Gull Svensson             44    13 Tockarps IK                  34:01 S        
    2          Berit Byström             43    14 OK Virdarna                  36:02 S        
    3          Karin Bengtsson           46    13 OK Kompassen                 41:20 S        
    4          Britt Bülow               47    13 Malmö OK                     42:53 S        
    5          Eva Åberg                 43    13 Frosta OK                    44:41 S        

               Britt Forsell Pirozzi     45    13 Lunds OK                  Ej godk.          



D55  (6)       2440 m                      

    1          Gunnel Månsson            51     1 OK Vilse 87                  28:22 S        
    2          Bigge Bengtsson           49     1 Stigmännen Karlshamns OK     29:50 S        
    3          Berit Schannong           48    13 Malmö OK                     36:23 S        
    4          Karin Persson             48    13 OK Tyringe                   36:30 S        
    5          Karin Larsson             50    13 OK Kompassen                 46:54          
    6          Lena Svensson             52    13 Tockarps IK                  48:05          



D50  (9)       2800 m                      

    1          Ingrid Svantesdotter-La   56    13 FK Göingarna                 35:47 S        
    2          Eva Tykesson              53    13 Rävetofta OK                 37:32 S        
    3          Inger Frick-Norling       57    13 FK Göingarna                 38:36 S        
    4          Stella Lindqvist-Käll     56    14 OK Älme                      41:39 S        
    5          Ulla Engelby              54    13 OK Pan-Kristianstad          41:50 S        
    6          Elisabet Norsell-Karlss   56     8 Rehns BK                     42:02 S        
    7          Ulla Karlsson             53    13 Tormestorps IF               51:53 B        
    8          Ingrid Borgkvist          56    13 IS Kullen                    54:51          

               Margareta Schölin         53    13 Tockarps IK               Ej godk.          



D45  (11)      2740 m                      

    1          Ingela Ekelöv             58    13 Ringsjö OK                   22:09 S        
    2          Ann Nilsson               60    14 Markaryds FK                 22:34 S        
    3          Ewa Roos                  59    13 Helsingborgs SOK             26:59 S        
    4          Christina Segerslätt      59    13 Rävetofta OK                 27:21 S        
    5          Kerstin Tjernlund         60     1 OK Vilse 87                  27:24 S        
    6          Tina Hagård               60    13 Rävetofta OK                 31:58 S        
    7          Christina Olsson          58       OK Silva                     32:24 S        
    8          Kati Németh               61     1 Stigmännen Karlshamns OK     33:08 B        
    9          Ingrid Roos               61    23 Motala AIF OL                39:04          
   10          Barbro Norrestam          61    13 Helsingborgs SOK             42:01          
   11          Britt Svensson            59    13 Hjärnarps GH OL              47:48          



D40  (11)      3570 m                      

    1          Catrin Johansson          67    10 Sundsvalls OK                42:40 S        
    2          Lotta Gyllensten          63    13 Rävetofta OK                 42:52 S        
    3          Åsa Hedin                 67    13 Hjärnarps GH OL              43:58 S        
    4          Annika Engel              66    13 Hässleholms OK               44:12 S        
    5          Helena Åhlin              67    13 Helsingborgs SOK             45:02 S        
    6          Britt-Marie Stensson      63    13 IS Kullen                    45:44 S        
    7          Susanne Johannesson       67     1 Ronneby OK                   47:32 S        
    8          Marita Philipsson         63    14 Markaryds FK                 51:09 S        
    9          Ann-Marie Hansson         65    13 IS Kullen                    59:51 S        

               Monica Eckhoff            60    13 Helsingborgs SOK          Ej godk.          
               Kerstin Olsson            64    13 Eslövs FK                 ej start          



D35  (5)       3450 m                      

    1          Camilla Brorsson          72    13 Tockarps IK                  31:34 S        
    2          Kristin Ekdala            71     6 Kungälvs OK                  34:49 S        
    3          Ann-Sofie Brink           68    14 Markaryds FK                 36:46 S        
    4          Annika Möller             68    13 IS Kullen                    40:01 S        
    5          Pia Larsson               70    13 FK Göingarna                 54:09          



D21  (22)      4070 m                      

    1          Eva-Lotta Bengtsson       77    13 Lunds OK                     36:23 S        
    2          Anna Olsson               82    13 Lunds OK                     36:41 S        
    3          Sofie Petersson           77    13 OK Pan-Kristianstad          38:48 S        
    4          Emelie Olsson             90    13 OK Kompassen                 39:24 S        
    5          Lina Svensson             79     1 OK Skogsfalken               39:27 S        
    6          Elin Svensson             79    13 OK Pan-Kristianstad          40:57 S        
    7          Anne Heinemann                     SV Robotron Dresden          43:45 S        
    8          Linda Ranbro              76    13 Helsingborgs SOK             44:21 S        
    9          Marie Fransson            77    13 Lunds OK                     45:25 S        
   10          Jannie Hagård             90    13 Rävetofta OK                 46:02 S        
   11          Therese Nyström           83    23 OK Denseln                   46:05 S        
   12          Malin Leijon              73    13 Härlövs IF                   46:56 S        
   13          Marlene Karlsson          81    13 Malmö OK                     47:41 S        
   14          Josefine Nilsson          90    13 Helsingborgs SOK             48:06 S        
   14          Marie Nilsson             73    13 Härlövs IF                   48:06 S        
   16          Eva Dahl                  71    13 Helsingborgs SOK             49:38 S        
   17          Maria Persson             82    13 OK Kompassen                 49:45 S        
   18          Veronika Aspvall          91     1 Ronneby OK                   51:12 S        
   19          Ida Thuresson             82    13 OK Pan-Kristianstad          51:34 S        
   20          Emelie Andersson                13 Hässleholms OK               55:22 B        
   21          Emma Alnervik             78    13 IS Kullen                    55:40 B        

               Frida Nilsson             91    13 FK Åsen                   ej start          



D18  (3)       3570 m                      

    1          Sofia Fransson            90    23 Motala AIF OL                37:32 S        
    2          Stina Jeppsson            90    13 Lunds OK                     44:08 S        

               Ebba Hjort                92    13 Helsingborgs SOK          ej start          



D14  (10)      2800 m                      

    1          Louise Nordahl            93    13 Hjärnarps GH OL              31:48          
    2          Moa Olsson                94    13 OK Kompassen                 32:44          
    3          Ebba Roos                 93    13 Helsingborgs SOK             33:41          
    4          Jenny Olsson              93    13 FK Göingarna                 35:43          
    5          Matilda Stensson          93    13 IS Kullen                    36:01          
    6          Märta-Stina Lindqvist-K   93    14 OK Älme                      36:05          
    7          Elin Olsson               93    13 FK Göingarna                 38:17          
    8          Maja Arborelius           94    13 IS Kullen                    45:02          
    9          Stina Olandersson         93    13 OK Tyringe                   50:47          
   10          Kajsa Schrewelius         93    13 FK Snapphanarna              53:46          



D12  (2)       2490 m                      

    1          Kajsa Hedin               96    13 Hjärnarps GH OL              27:17          
    2          Anna Bengtsson            96    13 IS Kullen                    42:47          



D10  (4)       2020 m                      

    1          Elin Brink                97    14 Markaryds FK                 22:30          
    2          Caroline Johansson        97    10 Sundsvalls OK                26:46          
    3          Matilda Arborelius        97    13 IS Kullen                    27:30          
    4          Sofie Persson             99    13 Härlövs IF                   33:36          



U1  (2)        2410 m                      

    1          Joel Sjöholm                    13 OK Pan-Kristianstad          25:49          
    2          Björn Johansson                 10 Sundsvalls OK                27:55          



INSKOLNING  (1 2060 m                      

               Truls Möller              01    13 IS Kullen                    Godk.          



Öppen 1  (9)   2020 m                      

    1          Oskar Marntell                  14 Markaryds FK                 20:16 B        
    2          Viktor Sambergs                 13 IS Kullen                    33:23          
    3          Åse Sambergs                    13 IS Kullen                    33:45          
    4          Olle Sjöberg                    13 Hässleholms OK               37:50          
    5          Hannes Sjöberg                  13 Hässleholms OK               37:51          
    6          Märtha Gustafsson               14 Markaryds FK                 42:09          
    7          Yong Andersson                   1 Stigmännen Karlshamns OK     42:51          
    8          Lou Andersson                    1 Stigmännen Karlshamns OK     43:02          
    9          Albin Eliasson                  13 Hässleholms OK               45:29          



Öppen 2  (11)  2490 m                      

    1          Christer Svensson                1 Ronneby OK                   36:02 B        
    2          Pär Dahlin                      13 Härlövs IF                   40:15 B        
    3          Asta Schulz               95    13 Helsingborgs SOK             40:20 B        
    4          Elinor Dehlin                   13 Härlövs IF                   42:12 B        
    5          Maria Delin                     13 Härlövs IF                   42:31 B        
    6          Carl-Johan Pedersen             14 Markaryds FK                 56:00          
    7          Dennis Pedersen                 14 Markaryds FK                 56:01          
    8          Lovisa Pedersen                 14 Markaryds FK                 56:03          
    9          Rebecka Wetterlöf               13 OK Tyringe                   58:15          
   10          Kristina Persson                13 Härlövs IF                 1:02:56          

               Maj Jönsson                     13 Helsingborgs SOK          Ej godk.          



Öppen 4  (17)  2740 m                      

    1          Ina Lindeberg                   13 Ringsjö OK                   31:10 B        
    2          Kajsa Wetterström               13 Tormestorps IF               33:19 B        
    3          Henning Ottmer                  13 Tormestorps IF               35:28 B        
    4          Harald Ottmer                   13 Tormestorps IF               38:22 B        
    5          Karl-Johan Persson              13 Tormestorps IF               40:07 B        
    6          Ida Nilsson                     13 OK Kompassen                 40:30 B        
    7          Mikael Olsson                   13 FK Göingarna                 40:35 B        
    8          Sven Falkman                    13 Örkelljunga FK               44:55          
    9          Nils Andesen                    13 OK Kompassen                 45:05          
   10          Siw Nilsson                     13 OK Kompassen                 46:00          
   11          Siw Berggren                       Växsjö AIS                   49:17          
   12          Jan Dahlberg                    13 Hässleholms OK               49:49          
   13          Jan Nilsson                     13 OK Kompassen                 49:58          
   14          Birgitta Olsson                 13 OK Kompassen                 51:11          
   15          Helen Nilsson                   13 Härlövs IF                   52:02          
   16          Brita Dahlberg                  13 Hässleholms OK               52:43          
   17          Camilla Johansson               13 Simrishamns OK             1:00:49          



Öppen 5  (20)  3450 m                      

    1          Matts Andersson                 13 Hässleholms OK               39:45 B        
    2          Enar Magnusson                  13 IS Skanne                    39:53 B        
    3          Anders Lindkvist                13 Rävetofta OK                 42:43 B        
    4          Gösta Svensson                  13 Rävetofta OK                 45:24 B        
    5          Poul B. Olesen                     FIF Hilleröd                 45:32 B        
    6          Bert Olsson                        OK Silva                     46:26 B        
    7          Björn Lindkvist                 13 Rävetofta OK                 46:51 B        
    8          Oskar Linde                     13 Helsingborgs SOK             48:17 B        
    9          Siri Wahlström                  15 Snättringe SK                48:33 B        
   10          Leif Malm                       14 Markaryds FK                 49:08 B        
   11          Jerker Nilsson                  14 OK Älme                      49:20 B        
   12          Yvonne Andersseon               13 Hässleholms OK               50:55 B        
   13          Emil Westlund                   13 Hässleholms OK               53:14          
   14          Gert Berggren                      Växsjö AIS                   56:01          
   15          Tommy Liedholm                  13 OK Tyringe                 1:03:56          
   16          Anne Laursen                    13 OK Tyringe                 1:04:04          
   17          P-O Egli                        15 Söders SOL Tyresö          1:04:56          
   18          Lennart Månsson                 13 Ringsjö OK                 1:23:31          

               Magnus Mossberg                 13 Lunds OK                  Ej godk.          
               Jan Ackesjö                     13 Hjärnarps GH OL           Ej godk.          



Öppen 7  (17)  3570 m                      

    1          Lars Gunnarsson                 13 Ringsjö OK                   30:13 B        
    2          Leif Sandgren                   13 Frosta OK                    31:22 B        
    3          Bo Wetterström                  13 Tormestorps IF               34:25 B        
    4          Erland Martinsson               13 OK Tyringe                   36:54 B        
    5          Jan Wahlström                   15 Snättringe SK                36:57 B        
    6          Sebastian -                     13 Tormestorps IF               38:01 B        
    7          Lasse Lindeberg                 13 Ringsjö OK                   41:34          
    8          Lennart Eklund                  13 Örkelljunga FK               42:20          
    9          Jan Falk                        15 Sundbybergs IK               47:20          
   10          Marie Sigbo                     13 Hjärnarps GH OL              49:07          
   11          Roland Ekelöf                    1 Stigmännen Karlshamns OK     49:26          
   12          Patric Persson                  13 Härlövs IF                   49:33          
   13          Anders Nilsson                  13 Hässleholms OK               51:21          
   14          Jessica Karlsson                   OK Torfinn                   58:25          
   15          Roland Nilsson                  13 OK Kompassen               1:08:38          
   16          Maj-Britt Byström               13 Rävetofta OK               1:09:17          

               Lennart Nilsson                 13 OK Kompassen              Ej godk.          



Öppen 8  (15)  4980 m                      

    1          Gabriel Bengtsson                1 Stigmännen Karlshamns OK     42:58 B        
    2          Björn Nilsson                   13 Härlövs IF                   50:44 B        
    3          Patrik Svedjenäs                   OK Skoghjortarna             56:40          
    4          Lars Lindborg                   13 Tormestorps IF               56:52          
    5          Arne Andersson                     OK Torfinn                   56:53          
    6          Carolina Nilsson                13 OK Kompassen                 57:11          
    7          Gert Olsson                     13 Tockarps IK                1:00:15          
    8          Jan Karlsson                    13 Hässleholms OK             1:00:38          
    9          Bengt Salomonsson                  OK Silva                   1:01:01          
   10          Kenth Sundgren                     OK Silva                   1:06:10          
   11          Sven Thörnqvist                 13 Tormestorps IF             1:11:09          
   12          Marie Svensson                  13 Rävetofta OK               1:13:21          
   13          Lars Karlsson                   13 Ringsjö OK                 1:23:09          

               Tobias Persson                  13 OK Kompassen              Ej godk.          
               Mattias Bengtsson                  OK Ljungagård             Ej godk.          



Öppen 10  (2)  2060 m                      

    1          Marcus Nilsson                   7 Laholms IF OK                19:20 B        
    2          Amanda Marntell                 14 Markaryds FK                 26:47