Sommaryran 2lö 2007-08-11 12:14
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2007

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (7)       3430 m                      

    1          Rune Isaksson             25    13 Helsingborgs SOK             38:19 S        
    2          Harry Ahlqvist            24       Växjö OK                     42:26 S        
    3          Curth Svensson            27       Ringsjö OK                   43:12 S        
    4          Nisse Bohman              27    13 OK Kompassen                 51:53 S        
    5          Kurt Pålsson              25    13 Helsingborgs SOK             52:20 S        
    6          Nils Persson              24    13 Tockarps IK                1:14:02          

               Gösta Cederberg           27       Malmö OK                  Ej godk.          



H75  (7)       3430 m                      

    1          Hans Holmqvist            32    13 Örkelljunga FK               37:28 S        
    2          Stig-Allan Jönsson        28     7 Halmstad Garnisons IF        39:01 S        
    3          Curt Hjalmarsson          31       Hässleholms OK               40:17 S        
    4          Egon Persson              30    13 OK Kompassen                 44:13 S        
    5          Bertil Johansson          30       Frosta OK                    50:34 S        
    6          Arne Andersson            31       Eslövs FK                    51:25 S        

               Stig Sjöholm              29       Ringsjö OK                ej start          



H70  (9)       3500 m                      

    1          Bo Bengtsson              35       Hässleholms OK               30:30 S        
    2          Ahti Pärssinen            33       OK Silva                     34:00 S        
    3          Karl-Erik Persson         35    13 OK Kompassen                 34:16 S        
    4          Peo Bengtsson             33    13 OK Pan-Kristianstad          35:56 S        
    5          Klas Tykesson             34       Rävetofta OK                 37:25 S        
    6          Ivar Nilsson              37       Hässleholms OK               37:34 S        
    7          Einar Sjöström            36       Rävetofta OK                 40:18 S        
    8          Jan-Eric Nelking          35       FK Åsen                      41:19 S        
    9          Åke Strand                33    13 Örkelljunga FK               49:25          



H65  (11)      3500 m                      

    1          Inge Nilsson              39    13 Tockarps IK                  29:43 S        
    2          Erling Larsson            42       Hässleholms OK               31:51 S        
    3          Bo Wadensjö               38       FK Finn                      32:40 S        
    4          Raimo Salminen            41       Växjö OK                     36:50 S        
    5          Bror Elofsson             38       Frosta OK                    37:23 S        
    6          Arne Gustavsson           38       Malmö OK                     39:31 S        
    7          Bertil Ottosson           42       FK Göingarna                 41:29 S        
    8          Gunnar Friberg            38    13 OK Kompassen                 46:07          
    9          Allan Hammar              40    13 OK Kompassen                 53:53          
   10          Ebbe Pehrsson             40       OK Silva                   1:02:26          

               Bengt Jeppsson            42       OK Gynge                  ej start          



H60  (14)      5000 m                      

    1          Håkan Nilsson             47       Malmö OK                     39:58 S        
    2          Per-Olof Fernberg         45    13 IS Skanne                    40:48 S        
    3          Kjell Erlandsson          45       OK Lindena                   41:38 S        
    4          Waste Byström             43    14 OK Virdarna                  42:37 S        
    5          Ola Nordtorp              43    13 Helsingborgs SOK             43:54 S        
    6          Rune Svensson             47       OK Vilse 87                  45:18 S        
    7          Kent Johansson            44    13 Örkelljunga FK               45:43 S        
    8          Ebbe Malm                          Markaryds FK                 47:04 S        
    9          Christer Jönsson          46       Lunds OK                     47:48 S        
   10          Ulf Jönsson               45     7 Laholms IF OK                48:00 S        
   11          Tommy Hallmén             45    16 Vingåkers OK                 48:45 S        
   12          Lars Henriksson           44       OK Älme                      52:06 S        
   13          Börje Åkesson             47       Frosta OK                    57:10 B        
   14          Bo BÜlow                  45       Malmö OK                   1:00:42          



H55  (12)      4900 m                      

    1          Agne Bengtsson            48    13 OK Kompassen                 41:18 S        
    2          Stig Johansson            48    14 Bredaryds SOK                45:34 S        
    3          Göran Johnsson            50       Ringsjö OK                   47:27 S        
    4          Åke Persson               48    13 Hjärnarps GH OL              56:13 S        
    5          Gert Olsson               48       OK Silva                     57:28 S        
    6          Lars Johansson            51       Malmö OK                   1:00:11 B        
    7          Göran Larsson I           48    13 OK Kompassen               1:06:47          
    8          Gert Olsson               51    13 Tockarps IK                1:07:18          
    9          Mats Håkansson            48       Malmö OK                   1:08:54          
   10          Nils-Erik Bondesson       48       Frosta OK                  1:09:09          
   11          Kaare Hansson             49       Malmö OK                   1:26:50          

               Olle Bohman               52    13 Hjärnarps GH OL           Ej godk.          



H50  (5)       5150 m                      

    1          Stellan Martinsson        55       OK Tyringe                   39:12 S        
    2          Arne Andersson            54       OK Torfinn                   40:47 S        
    3          Roland Dahlman            53       Malmö OK                     46:19 S        
    4          Holger Sigbo              55    13 OK Kompassen                 47:28 S        
    5          Rolf Nilsson              55       Frosta OK                    54:32 S        



H45  (10)      5960 m                      

    1          Sven Giselsson            62     1 Ronneby OK                   40:13 S        
    2          Arne Nilsson              59       Nyköpings OK                 41:47 S        
    3          Ingemar Månsson                  1 Ronneby OK                   44:25 S        
    4          Anders Persson            61    13 Tockarps IK                  50:45 S        
    5          Gert Pettersson           61       Lunds OK                     51:59 S        
    6          Stefan Norrestam          59    13 Helsingborgs SOK           1:02:22          
    7          Magnus Mossberg                    Lunds OK                   1:07:45          
    8          Krister Karlsson          59     7 OK Nackhe                  1:14:20          

               Thomas Persson            59    13 OK Kontinent              ej start          
               Alf Westesson             57    13 OK Kontinent              ej start          



H40  (11)      6570 m                      

    1          Ulf Johansson             66       Halmstad OK                  41:12 S        
    2          Lars Svantesson           63    13 Hjärnarps GH OL              44:08 S        
    3          Tjompen Svensson          63    13 Hjärnarps GH OL              44:47 S        
    4          Bengt Olsson                       Eslövs FK                    51:10 S        
    5          Björn Svensson            67    13 Helsingborgs SOK             51:38 S        
    6          Per Gerdle                       7 Halmstad Garnisons IF        56:55 S        
    7          Tomas Nilsson             64       Hässleholms OK               57:38 S        
    8          Tomas Vidfelt             63    12 Lindebygdens OK            1:00:47 B        
    9          Roger Nilsson             66     7 Laholms IF OK              1:00:54 B        

               Per-Åke Nilsson           65    13 Härlövs IF                ej start          
               Håkan Eriksson            67    13 Hästveda OK               ej start          



H35  (1)       6840 m                      

    1          Fredrik Kivivuori         72    13 Hästveda OK                  56:06 S        



H21  (20)      8170 m                      

    1          Johan Modig               77    13 OK Pan-Kristianstad          45:27 S        
    2          Erik Modig                83    13 OK Pan-Kristianstad          48:36 S        
    3          Martin Jönsson            71     7 FK Friskus Varberg           49:05 S        
    4          Jesper Håkansson          76       FK Göingarna                 51:37 S        
    5          Jonathan Gunnarsson       82    13 OK Pan-Kristianstad          54:32 S        
    6          Thomas Josarp             70     7 FK Friskus Varberg           57:15 S        
    7          Peder Kock                81     8 Rehns BK                     57:30 S        
    8          Rasmus Grönlund           78       Lunds OK                     59:15 S        
    9          Magnus Svensson           84    13 Hjärnarps GH OL            1:00:29 S        
   10          Niklas Nilsson            67    13 Härlövs IF                 1:01:22 S        
   11          Linus Bohman              88    13 Hjärnarps GH OL            1:05:11 B        
   12          Magnus Jonasson                    Malmö OK                   1:05:29 B        
   13          Henrik Johansson                20 Falköpings AIK OK          1:05:50 B        
   14          Jonny Selander            72       OK Tyringe                 1:05:57 B        
   15          Mikael Nilsson            74    13 OK Kontinent               1:10:21          

               Andreas Eriksson          79       Lunds OK                  ej start          
               Anders Kleist             80       OK Denseln                ej start          
               Emil Westesson            90    13 OK Kontinent              ej start          
               Robin Westesson           88    13 OK Kontinent              ej start          
               Thomas Westlund           66    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          



H18  (1)       6570 m                      

    1          Simon Månsson             90    13 Örkelljunga FK               56:15 S        



H14  (5)       3930 m                      

    1          Daniel Nilsson            94       Nyköpings OK                 41:44          
    2          Erik Lenning              94       Rävetofta OK                 44:08          
    3          Simon Engel               94       Hässleholms OK               51:47          
    4          Niklas Schrewelius        94       FK Snapphanarna              52:35          
    5          Martin Vidfelt            94    12 Lindebygdens OK              58:37          



H12  (6)       2840 m                      

    1          Rasmus Svantesson         95    13 Hjärnarps GH OL              20:50          
    2          Oliver Nilsson            96       Nyköpings OK                 21:31          
    3          Anton Månsson             95    13 Örkelljunga FK               26:05          
    4          Joel Vidfelt              96    12 Lindebygdens OK              33:15          

               Adam Gratte                        Malmö OK                  Ej godk.          
               Filip Svensson            95     7 Laholms IF OK             ej start          



H10  (2)       2260 m                      

    1          Hampus Schrewelius        97       FK Snapphanarna              18:25          
    2          Samuel Giselsson                 1 Ronneby OK                   39:22          



D75  (3)       2700 m                      

    1          Marianne Ericsson         30    13 Tockarps IK                  35:22 S        
    2          Solvey Bergdahl           30    13 Helsingborgs SOK             46:18 S        
    3          Ingrid Brorsson           29    13 Tockarps IK                  52:21 B        



D70  (3)       2700 m                      

    1          Kerstin Granstedt         35    13 OK Pan-Kristianstad          32:10 S        
    2          Inga Andersson            37       Eslövs FK                    40:26 S        

               Gun Hansson               35    13 Andrarums IF              Ej godk.          



D65  (3)       3430 m                      

    1          Gudrun Olofsson           40    13 Hjärnarps GH OL              46:28 S        
    2          Britt-Marie Johansson     41       Markaryds FK                 48:25 S        
    3          Lena Pehrsson             42       OK Silva                     51:31 S        



D60  (7)       3430 m                      

    1          Gull Svensson             44    13 Tockarps IK                  36:13 S        
    2          Berit Byström             43    14 OK Virdarna                  38:29 S        
    3          Gullan Svensson           43    13 Hjärnarps GH OL              42:56 S        
    4          Anna-Lisa Hansson         47    13 OK Pan-Kristianstad          44:32 S        
    5          Solbritt Gustafsson       45    14 OK Virdarna                  51:50 S        
    6          Britt Bülow               47       Malmö OK                     56:41          
    7          Karin Bengtsson           46    13 OK Kompassen               1:05:19          



D55  (7)       3500 m                      

    1          Margaretha Svensson       50       OK Vilse 87                  31:29 S        
    2          Britt-Marie Magnusson     49     7 Laholms IF OK                31:53 S        
    3          Maj-Britt Byström         48       Rävetofta OK                 33:36 S        
    4          Gunnel Månsson            51       OK Vilse 87                  36:09 S        
    5          Karin Larsson             50    13 OK Kompassen                 44:25 S        
    6          Lena Jönsson              48     7 Laholms IF OK                46:51 B        
    7          Sonja Hammar              49    13 OK Kompassen                 55:27          



D45  (5)       4250 m                      

    1          Christina Olsson          58       OK Silva                     37:54 S        
    2          Eva Tykesson              53       Rävetofta OK                 39:05 S        
    3          Tina Hagård               60       Rävetofta OK                 48:30 S        
    4          Britt Svensson            59    13 Hjärnarps GH OL              50:31 S        
    5          Barbro Norrestam          61    13 Helsingborgs SOK             55:14 B        



D40  (4)       4380 m                      

    1          Ingrid Johansson          64     7 Laholms IF OK                47:34 S        
    2          Annika Engel              66       Hässleholms OK               48:41 S        
    3          Maria Lenning             64       Rävetofta OK               1:02:44 S        
    4          Anne Svantesson           65    13 Hjärnarps GH OL            1:13:28          



D35  (3)       4500 m                      

    1          Sara Giselsson            70     1 Ronneby OK                   47:36 S        
    2          Tina Kivivuori            71    13 Hästveda OK                1:07:40 S        

               Ulrica Vidfelt            70    12 Lindebygdens OK           Ej godk.          



D21  (9)       4900 m                      

    1          Helena Andersson          78     7 FK Friskus Varberg           42:39 S        
    2          Sofie Petersson           77       OK Pan Kristianstad          43:53 S        
    3          Eva Dahl                  71    13 Helsingborgs SOK             47:02 S        
    4          Anna Olsson               82       Lunds OK                     48:45 S        
    5          Marlene Karlsson                   Malmö OK                     51:42 S        
    6          Marie Fransson            77       Lunds OK                     56:20 S        
    7          Jannie Hagård             90       Rävetofta OK               1:00:49 S        
    8          Pia-Maria Bondesson       85       Frosta OK                  1:03:56 B        
    9          Rocio Huerta-Balague      85    20 Falköpings AIK OK          1:43:31          



D16  (1)       3930 m                      

    1          Emma Månsson              92    13 Örkelljunga FK               53:54          



D14  (5)       3280 m                      

    1          Stina Olandersson         93       OK Tyringe                   35:36          
    2          Moa Olsson                94    13 OK Kompassen                 35:54          
    3          Kajsa Schrewelius         93       FK Snapphanarna              39:57          
    4          Maria Gerdle              93       Halmstad OK                  44:51          
    5          Amanda Persson            93    13 Tockarps IK                  57:37          



D12  (3)       2840 m                      

    1          Sara Josarp               96     7 FK Friskus Varberg           29:01          
    2          Amanda Nilsson            96       Frosta OK                    35:55          
    3          Anna Gerdle               95       Halmstad OK                  36:31          



D10  (1)       2260 m                      

    1          Vilma Svantesson          00    13 Hjärnarps GH OL              46:55          



U3  (1)        2840 m                      

               Olivia Gatte                       Malmö OK                  ej start          



U2  (1)        2260 m                      

    1          Ida On                             Rävetofta OK                 27:12          



U1  (2)        2090 m                      

    1          Olle Sjöberg                       Hässleholms OK               21:01          

               Hannes Sjöberg                     Hässleholms OK            ej start          



Öppen 1  (1)   2260 m                      

    1          Anna Johansson                   7 Laholms IF OK                23:01 B        



Öppen 2  (2)   2840 m                      

    1          Erik Johansson                     Halmstad OK                  28:46 B        
    2          Christer Svensson                1 Ronneby OK                   31:45 B        



Öppen 4  (12)  3280 m                      

    1          Sven Falkman                    13 Örkelljunga FK               36:46 B        
    2          Lovisa Wihlborg                    Malmö OK                     36:50 B        
    3          Tomas Jansson                      Malmö OK                     36:51 B        
    4          S-Å Andertoft                      Markaryds FK                 38:57 B        
    5          Nils Persson                    13 IS Skanne                    41:04 B        
    6          Nils Andersson                  13 OK Kompassen                 42:35 B        
    7          Patricia Brobeck                13 Helsingborgs SOK             42:57 B        
    8          Catharina Gerdle                   Halmstad OK                  43:14 B        
    9          Lilian Härwell                     Eslövs FK                    50:04          
   10          Lennart Persson                 13 OK Kompassen                 51:25          
   11          Laila Persson                   13 IS Skanne                    53:38          
   12          Camilla Carlsson                13 Härlövs IF                 1:00:13          



Öppen 5  (7)   4390 m                      

    1          Anna Olsson                        OK Tyringe                   54:22 B        
    2          Lena Strand                     13 Örkelljunga FK               55:43 B        
    3          Björn Lindkvist                    Rävetofta OK                 58:10 B        
    4          Kerstin Olsson                     Eslövs FK                  1:02:36 B        
    5          Maria Karlsson                     Klubblös                   1:04:03 B        
    6          Jenny Gustafsson                13 Helsingborgs SOK           1:23:59          

               Poul B. Olesen                     FIF Hilleröd              Ej godk.          



Öppen 6  (4)   5290 m                      

    1          Palle Schrewelius                  FK Snapphanarna              48:10 B        
    2          Enar Magnusson                  13 IS Skanne                    52:47 B        
    3          Jerker Nilsson                     OK Älme                    1:02:37 B        
    4          Anders Lindkvist                   Rävetofta OK               1:05:30          



Öppen 7  (8)   3430 m                      

    1          Erland Martinsson                  OK Tyringe                   27:45 B        
    2          Margareta Olsson                   OK Tyringe                   36:02 B        
    3          Leif Johannesson                   Markaryds FK                 37:28          
    4          Conny Johansson                  7 Laholms IF OK                39:44          
    5          Kenneth Gustafsson              14 OK Virdarna                  39:55          
    6          Ingmar Tykesson                    Rävetofta OK                 48:07          
    7          Agneta Bengtsson                   OK Silva                     50:10          
    8          Lennart Magnusson                7 Laholms IF OK                50:39          



Öppen 8  (4)   4900 m                      

    1          Erik Öhlenschläger              13 Örkelljunga FK               58:37 B        
    2          Karin Lindqvist                  1 Ronneby OK                 1:07:08 B        
    3          Tobias Persson                  13 OK Kompassen               1:11:01 B        
    4          Kristina Landgren                  Malmö OK                   1:36:13          



Öppen 9  (2)   6840 m                      

    1          Gustav Jonsson                  20 OK Skogshjortarna            53:31 B        
    2          Magnus Tenghagen                13 Härlövs IF                   57:13 B        



Öppen 10  (7)  1900 m                      

    1          Pontus Karlsson                  7 Laholms IF OK                15:01 B        
    2          Calle Almander                     Halmstad OK                  18:15 B        
    3          Linnea Nilsson                     Nyköpings OK                 24:40          
    4          Emil Almander                      Halmstad OK                  26:10          
    5          Emelie Karlsson                  7 Laholms IF OK                26:32          
    6          Sune Öhlenschläger              13 Örkelljunga FK               29:31          

               Johan Johansson                    Halmstad OK               Ej godk.