FK Boken
Vårsprinten
2-manna stafett 
2008-05-24
RESULTAT
H21  5 600 m   4 sträckor vardera     Slut tid   Tid efter str 7
1 11A 74 Anders Kleist OK Denseln 58:18:00
HarriKarlsson  49:12:00
2 5A 18 Patrik Lindeberg Skåneslättens OL 60:35:00
Martin Lindeberg 50:52:00
3 18A 200 Magnus Larsson FK Göingarna 61:23:00
Henrik Larsson 51:20:00
4 7A 52 Robin Westesson 13 OK Kontinent 62:48:00
Magnus Jönsson 52:35:00
5 6A 50 Per Aspegren 13 OK Kontinent 63:36:00
Johan Aspegren 52:03:00
6 12A 80 Rasmus Elmelid Skåneslättens OL 63:45:00
Johan Kristensson 54:24:00
7 4A 10 Niklas Eckhoff 13 Helsingborgs SOK 63:53:00
Erik Alnervik 54:27:00
8 3A 8 Niklas Olofsson 13 Helsingborgs SOK 63:56:00
Viktor Stensson 54:25:00
9 2A 6 Fabian Ljungqvist Lunds OK 65:05:00
Mikael Pihl 53:41:00
10 20A 206 Jakob Svensson 1 Ronneby OK 68:54:00
Thomas Johannesson 57:00:00
11 26A 264 Björn Nilsson 13 Härlövs IF 70:25:00
Magnus Tenghagen 59:13:00
12 17A 166 Fredrik Nilsson 13 Örkelljunga FK 71:44:00
Johannes Stenhaug 60:43:00
13 27A 278 Mattias Eriksson Lunds OK 71:54:00
Anders Freij 61:40:00
14 19A 202 Simon Månsson 13 Örkelljunga FK 72:27:00
Roine Schölin 60:04:00
15 25A 262 Niklas Nilsson 13 Härlövs IF 72:32:00
Martin Dehlin 62:56:00
16 16A 160 Torbjörn Lage 13 Helsingborgs SOK 84:39:00
Jonatan Lage 68:38:00
17 22A 238 Mats Ola Persson 13 Tormestorps IF 86:59:00
Vidar Albinsson 68:14:00
18 8A 54 Victor Nilsson 13 OK Kontinent 87:41:00
Linus Nilsson 76:15:00
19 24A 242 Jan Ottmer 13 Tormestorps IF 89:08:00
Aron Johansson 72:00:00
20 23A 240 Stefan Reimer 13 Tormestorps IF 92:05:00
Micke Christofersson 78:06:00
21 13A 98 Jörgen Björsvik FK Göingarna 92:46:00
Tomas Nilsson 77:59:00
22 15A 102 Emil Bendroth 13 Rävetofta OK 93:51:00
Magnus Linde 79:50:00
23 10A 58 Håkan Nyberg 13 OK Kontinent 95:01:00
Helene Nyberg 79:43:00
24 14A 100 Petter Mahrs FK Göingarna 98:36:00
Lotte Nilsson 80:59:00
25 9A 56 Lars Brodin 13 OK Kontinent 101:17:00
Alf Westesson 79:09:00
1A 2 Rasmus Grönlund Lunds OK Ej godkänd
1 Anders Eriksson 53:18:00
21A 236 Bo Wetterström 13 Tormestorps IF Ej godkänd
235 Sebastian Wetterström 13 Tormestorps IF Ej godkänd
H35 5 200 m 4 sträckor vardera  Slut tid   Tid efter str 7
1 55A 126 Henrik Markvadsen Tisvilde Hegn OK 63:58:00
Tim Falck Weber 55:13:00
2 53A 36 Niklas Edvardsson 13 Hästveda OK 68:53:00
Håkan Eriksson 58:59:00
3 56A 128 Morten Neregaard Tisvilde Hegn OK 80:50:00
Sten Kirkegaard 71:22:00
4 62A 282 Rickard Johansson FK Åsen 83:38:00
Stefan Johansson 70:46:00
5 51A 20 Mirzet Cirkin 13 Örkelljunga FK 94:48:00
Niklas Welander 74:52:00
6 60A 246 Sten Segerslätt Skåneslättens OL 96:57:00
Olof Barr 86:20:00
7 58A 188 Henrik Eliasson Hässleholms OK 98:46:00
Lars Hallabro Hässleholms OK 87:53:00
8 59A 220 Peder Nilsson OK Torfinn 101:08:00
Stefan Evardsson 85:18:00
9 57A 130 Leo Scherfig Tisvilde Hegn OK 134:20:00
Stefan Pedersen 117:13:00
10 61A 266 Patrick Persson 13 Härlövs IF 139:58:00
Sten Oddmo 13 Härlövs IF 125:29:00
52A 28 Lotta Gyllensten Skåneslättens OL Ej godkänd
Ulf Linderfalk Skåneslättens OL Ej godkänd
54A 106 Mats Brorsson 13 Tockarps IK Diskad 
Stefan Pålsson 13 Tockarps IK Ej godkänd
H45 4 000 m 3 sträckor vardera Slut tid   Tid efter str 5
1 85A 212 Ingemar Månsson 1 Ronneby OK 54:55:00
Sven Giselsson 41:10:00
2 88A 276 Jonas Åhlin 13 Helsingborgs SOK 54:57:00
Henrik Hjort 41:13:00
3 82A 40 Torgny Ottosson OK Torfinn 59:41:00
39 Lennart Erfors 45:54:00
4 81A 32 Bengt-Åke Berndsson Skåneslättens OL 60:24:00
Ingmar Ekelöv 46:08:00
5 87A 234 Anders Åberg OK Torfinn 62:32:00
Arne Andersson 47:04:00
6 83A 132 Poul Henning Poulsen Tisvilde Hegn OK 70:50:00
Leif E Larsen 54:30:00
7 86A 230 Mats Hildingsson Lunds OK 75:21:00
Rickard Swedenborg 59:00:00
8 84A 150 Eva Karlsson 13 OK Gynge 91:55:00
Håkan Karlsson 72:32:00
H55 3 400 m 3 sträckor vardera Slut tid   Tid efter str 5
1 101A 26 Olle Bohman 13 Hjärnarps GH OL 55:19:00
Christer Ljungdahl 45:54:00
2 103A 110 Gert Olsson 13 Tockarps IK 57:54:00
Bill Schölin 47:21:00
4 106A 270 Inge Jörgensen OK Roskilde 67:09:00
Ole Svendsen OK Roskilde 53:30:00
5 102A 42 Nils-Erik Bondesson Frosta OK 67:55:00
Rolf Nilsson 54:34:00
6 104A 134 Dolfi Rotovnik Tisvilde Hegn OK 71:47:00
Peter Wraa 55:06:00
105A 216 Lennart Svedenmark 1 Ronneby OK Ej godkänd
Bengt Aspvall 1 Ronneby OK Ej godkänd
H65 3 200 m 3 sträckor vardera Slut tid   Tid efter str 5
1 121A 108 Bo Svensson 13 Tockarps IK 76:36:00
Inge Nilsson 64:30:00
122A 136 Kurt Valery Tisvilde Hegn OK 91:31:00
Dan Hagerup Tisvilde Hegn OK 75:47:00
H20 5 200 m 4 sträckor vardera  Slut tid   Tid efter str 7
1 142A 164 Hampus Andersson 13 OK Tyringe 77:38:00
Robert Wetterlöf 65:00:00
2 141A 70 André Nilsson FK Åsen 82:55:00
Daniel Johansson 70:04:00
H16 4 000 m 3 sträckor vardera Slut tid   Tid efter str 5
1 163A 88 Filip Olsson 1 OK Skogsfalken 50:47:00
Viktor Blomqvist 40:03:00
2 161A 64 Lucas Wändel Lunds OK 56:40:00
Sture Jeppsson 45:48:00
3 167A 152 Oskar Andersson 13 OK Gynge 57:32:00
Simon Lundqvist 45:49:00
4 164A 94 Filip Axelson-Meyerson OK Linne 59:09:00
Hanna Axelson-Meyerson OK Linne 45:53:00
5 170A 260 Rasmus Karlsson 13 Härlövs IF 60:35:00
Anton Oddmo 46:50:00
6 165A 112 Patrik Brorsson 13 Tockarps IK 61:42:00
Philip 45:24:00
7 171A 272 Erik Lenning Skåneslättens OL 67:58:00
Johan Ekelöv 52:31:00
8 168A 182 Kasper Carlsson Hässleholms OK 70:04:00
Marcus Nilsson -Kampff 57:52:00
9 162A 82 Fredrik Berntsson Skåneslättens OL 80:22:00
Karl Dannbring 59:54:00
10 166A 148 Viktor Johansson 13 Simrishamns OK 85:52:00
Daniel Karlsson OK Gynge 69:55:00
169A 218 Viktor Tovesson OK Orion Ej start
169 217 Björn Edvinsson 1 Ronneby OK Ej start
H14 4 000 m 3 sträckor vardera Slut tid   Tid efter str 5
1 201A 280 Anton Johansson OK Orion 40:40:00
Philip Persson 28:10:00
2 193A 122 Jonas Falck Weber Tisvilde Hegn OK 47:46:00
Simone Wraa 33:52:00
3 198A 192 Joakim Sjöberg 13 Helsingborgs SOK 48:07:00
Erik Bengsson IS Kullen 34:10:00
4 196A 172 Karl-Johan Persson 13 Tormestorps IF 48:08:00
Henning Ottmer 33:50:00
5 197A 180 Simon Engel Hässleholms OK 52:20:00
Joel Kristiansson 35:24:00
6 191A 22 Emil Robertsson 13 Örkelljunga FK 58:42:00
Linus Welander 38:16:00
7 194A 124 Andreas Holm Pedersen Tisvilde Hegn OK 59:43:00
Mathias Wraa 37:56:00
8 199A 198 Alexander Björsvik FK Göingarna 67:02:00
Robin Larsson 43:20:00
9 195A 170 Harald Ottmer 13 Tormestorps IF 70:12:00
Kajsa Wetterström 52:23:00
200A 252 Johan Brink Markaryds FK Ej godkänd
Simon Marntell Markaryds FK Ej godkänd
H12 2 700 m 2 sträckor vardera Slut tid   Tid efter str 3
1 228A 208 Lucas Bökman 1 Ronneby OK 31:30:00
Henrik Johannesson 23:39:00
2 233A 274 Theodor Wahlbom OK Orion 31:36:00
Tilda Johansson 23:42:00
3 221A 92 Johan Wennermark 1 Stigmännen Karlshamns OK 32:34:00
Ola Andersson 1 OK Skogsfalken 23:41:00
4 226A 194 Melker Larsson FK Göingarna 35:09:00
Hampus Larsson 26:00:00
5 222A 118 Amanda Falck Weber Tisvilde Hegn OK 35:13:00
Anton Schefing Weber  28:58:00
6 230A 244 Erik Barr Skåneslättens OL 35:27:00
Nils Barr 25:52:00
7 232A 258 Holger Olsson 13 Andrarums IF 37:05:00
Robin Karlsson Härlövs IF 27:35:00
8 231A 250 Elin Brink Markaryds FK 37:41:00
Oskar Marntell 27:41:00
9 224A 174 Nils-Joel Persson 13 Tormestorps IF 38:11:00
Jonatan Albinsson 26:28:00
10 225A 178 Daniel Nilsson-Kempff Hässleholms OK 39:45:00
Erik Kristiansson 29:15:00
11 229A 226 Nils Swedenborg Lunds OK 47:43:00
Jonas Hammarskjöld 35:19:00
12 223A 120 Bertram Kopp Tisvilde Hegn OK 53:16:00
Asger Skytte Kirkegaard 39:46:00
227A 196 Sondre Björsvik FK Göingarna Ej start
Anton Larsson FK Göingarna Ej start
D21 4 300 m 3 sträckor vardera Slut tid   Tid efter str 5
1 308A 66 Sanna Linsefors Lunds OK 62:55:00
Anna Sjöström 50:08:00
2 312A 204 Malin Schölin 13 Örkelljunga FK 65:21:00
Emelie Olsson 50:15:00
3 301A 4 Marie Fransson Lunds OK 67:35:00
Anna Olsson 52:19:00
4 304A 38 Maria Persson 13 OK Kompassen 68:32:00
Carolina Olsson 53:59:00
5 302A 24 Ronja Arvidsson Skåneslättens OL 68:47:00
Sofie Hansen 54:30:00
6 310A 96 Lisbeth Dahl 13 Helsingborgs SOK 69:56:00
Lotta Lewis-Jonsson 54:15:00
7 313A 232 Jannie Hagård 13 Rävetofta OK 72:25:00
Eva Tykesson 57:51:00
8 303A 34 Diana Persson FK Göingarna 72:26:00
Anna Persson 52:57:00
9 305A 44 Elin Arnshed 13 OK Kontinent 84:46:00
Emelie Sandberg 64:43:00
10 306A 46 Emma Nilsson 13 OK Kontinent 88:08:00
Sandra Sörensen 67:57:00
11 307A 48 Gunilla Sandberg 13 OK Kontinent 96:33:00
Anna Nilsson 76:31:00
12 311A 158 Susanne Göransson Frosta OK 125:46:00
Linda Nilsson 88:08:00
D35 3 900 m 3 sträckor vardera Slut tid   Tid efter str 5
1 336A 210 Pernilla Bökman 1 Ronneby OK 62:48:00
Sara Giselsson 47:27:00
2 433A 104 Frida Hedin 13 Hjärnarps GH OL 63:13:00
Åsa Hedin 52:46:00
3 337A 254 Marie Nilsson 13 Härlövs IF 64:30:00
Malin Leijon 50:08:00
4 333A 30 Annika Engel Hässleholms OK 65:14:00
Helena Kristensson 52:21:00
5 334A 114 Gull Svensson 13 Tockarps IK 67:00:00
Camilla Brorsson 49:36:00
6 332A 16 Ina Lindeberg Skåneslättens OL 68:05:00
Ingela Ekelöv 55:13:00
7 331A 14 Britt Mari Stensson 13 Helsingborgs SOK 77:22:00
Annika Möller 58:17:00
8 338A 256 Helen Nilsson 13 Härlövs IF 90:23:00
Kristina Persson 69:19:00
9 335A 138 Eva Weber Tisvilde Hegn OK 114:43:00
Susanne Grön 77:35:00
D45 3 500 m 3 sträckor vardera Slut tid   Tid efter str 5
1 355A 68 Ingela Andersson Lunds OK 51:05:00
Lotta Linsefors 40:11:00
2 352A 190 Agneta Erfors OK Torfinn 63:19:00
Inger Glans 51:30:00
3 354A 248 Christina Segerslätt Skåneslättens OL 69:30:00
Lena Olsson 54:18:00
4 351A 140 Kirsten Urhöj Tisvilde Hegn OK 83:58:00
Marianne Kirkegaard 63:18:00
5 353A 228 Caroline Hildingsson Lunds OK 92:04:00
Ing-Britt Swedenborg 69:00:00
D55 2 600 m 2 sträckor vardera Slut tid   Tid efter str 3
1 372A 142 Helen Neregaard Tisvilde Hegn OK 59:42:00
Inger Kirkegaard 44:45:00
2 371A 116 Marianne Eriksson 13 Tockarps IK 74:56:00
Margaretha Schölin 57:13:00
D20 3 900 m 3 sträckor vardera Slut tid   Tid efter str 5
1 392A 156 Ann-Sofie Larsson 13 Örkelljunga FK 56:06:00
Angelika Larsson 44:18:00
2 393A 162 Frida Hildingsson Lunds OK 70:39:00
Matilda Johansson 55:20:00
3 395A 224 Camilla Nilsson OK Torfinn 76:13:00
Evelina Bengtsson OK Tyringe 56:36:00
4 391A 154 Sandra Bauman 13 Helsingborgs SOK 78:01:00
Marie Palmgren 60:09:00
394A 214 Margrete Aspvall 1 Ronneby OK Ej godkänd
394 213 Veronika Aspvall 1 Ronneby OK Ej godkänd
D16 3 600 m 3 sträckor vardera Slut tid   Tid efter str 5
1 411A 12 Anna Åhlin 13 Helsingborgs SOK 54:36:00
Matilda Stensson 43:38:00
2 416A 186 Elin Olsson 13 OK Tyringe 55:26:00
Stina Olandersson 43:00:00
3 413A 78 Johanna Christofersson 13 Tormestorps IF 55:29:00
Elida Ottmer 42:53:00
4 414A 84 Johanna Erlandsson 1 OK Skogsfalken 62:03:00
Felicia Nilsson 49:28:00
5 417A 268 Ebba Hjort 13 Helsingborgs SOK 66:07:00
Ebba Roos 53:27:00
6 415A 184 Amelie Petersson Hässleholms OK 68:12:00
Nilla Hallabro 53:24:00
412A 72 Malin Jensen 13 OK Kontinent Ej godkänd
Isabelle Christoferson 13 Tormestorps IF Ej godkänd 58:12:00
D14 2 900 m 2 sträckor vardera Slut tid   Tid efter str 3
1 431A 62 Erica Andersson Lunds OK 44:23:00
Karin Bredfeldt 32:17:00
2 437A 222 Jessica Nilsson OK Torfinn 44:54:00
Josefin Carlsson OK Tyringe 32:17:00
3 432A 76 Åse Dannbring Lunds OK 61:27:00
Annika Jönsson 44:35:00
4 435A 146 Emilia Karlsson 13 OK Gynge 65:17:00
Emma Andersson 44:36:00
5 436A 168 Ellen Reimer 13 Tormestorps IF 68:17:00
Lovisa Reimer 41:16:00
434A 144 Emelie Nilsson 13 Örkelljunga FK Ej start
434 143 Moa Olsson 13 Örkelljunga FK Ej start
D12 2 700 m 2 sträckor vardera Slut tid   Tid efter str 3
1 451A 60 Pim Hedberg Lunds OK 39:18:00
Amanda Nilsson Skåneslättens OK 30:23:00
2 452A 86 Julia Heed 1 OK Skogsfalken 42:49:00
Moa Wåhlin 33:19:00
3 453A 176 Ebba Söderlund 13 Tormestorps IF 51:57:00
Sofie Persson Härlövs IF 38:15:00
Ö2 1 300 m
1 290 Emma Olsson 13 Hjärnarps GH OL 11:05:00
2 298 Katrine Mathiesen Tisvilde Hegn OK 12:24:00
2 299 Lasse Falck Weber Tisvilde Hegn OK 12:24:00
4 325 Elinor Dehlin 13 Härlövs IF 17:37:00
322 Elisabeth Ohrlander OK Pan Saknar avläsning
Ö5 4 200 m
1 305 Stellan Martinsson 13 OK Tyringe 33:29:00
2 303 Jörgen Karlsson 13 Andrarums IF 34:46:00
3 309 Tobias Persson 13 OK Kompassen 35:53:00
4 324 Rolf Ohrlander OK Pan 41:30:00
5 283 Tomas Axelsson OK Linne 42:49:00
6 308 John Olandersson 13 Örkelljunga FK 44:18:00
7 286 Gösta Svensson 13 Rävetofta OK 46:39:00
8 289 Christel Olsson FK Åsen 46:48:00
9 323 Carl Ohrlander OK Pan 47:49:00
10 288 Linda Ljungdahl 13 Hjärnarps GH OL 47:50:00
11 291 Mats Olsson Hässleholms OK 51:59:00
12 326 Magnus Jönsson Ringsjö OK 52:17:00
13 313 Gunnar Friberg 13 OK Kompassen 54:44:00
14 287 Anna Reimer 13 Tormestorps IF 63:15:00
15 321 Niclas Dehlin 13 Härlövs IF 64:07:00
16 301 Klara Scherfig Tisvilde Hegn OK 73:04:00
17 300 Alberte Jensen Tisvilde Hegn OK 73:09:00
18 292 Nils Andersson 13 OK Kompassen 92:43:00
Ö7 3 000 m
1 315 Jesper David Jensen Tisvilde Hegn OK 17:14:00
2 285 Per-Olof Andersson 13 OK Tyringe 18:28:00
3 331 Krister Karlsson OK Nackhe 25:37:00
4 317 Åke Olsson Hässleholms OK 26:09:00
5 302 Susanne Karlsson 13 Härlövs IF 26:26:00
6 284 Ann-Sofie Brink Markaryds FK 26:28:00
7 327 Jakob Blomquist Hässleholms OK 26:47:00
8 318 Ann-Kristin Sjöström 13 OK Kompassen 29:29:00
9 306 Helena Åhlin 13 Helsingborgs SOK 29:31:00
10 312 Robert Simonsen OK Roskilde 31:43:00
11 320 Tina Hagård 13 Rävetofta OK 33:22:00
12 310 Sonja Hammar 13 OK Kompassen 37:39:00
13 297 Birgitte Wraa Tisvilde Hegn OK 38:25:00
14 316 Britt Åkesson Hässleholms OK 46:01:00
15 311 Inger Martin OK Roskilde 50:55:00
16 328 Allan Hammar 13 OK Kompassen 60:29:00
Ö10 1 500 m
1 319 Ludvig Hallabro Hässleholms OK 15:34:00
2 294 Aksel Duus Tisvilde Hegn OK 20:27:00
3 296 Birk Skov Nielsen Tisvilde Hegn OK 20:30:00
4 314 Oscar David Jensen Tisvilde Hegn OK 21:14:00
5 304 Ronja Karlsson 13 Härlövs IF 28:56:00
6 330 Emmy Palm FK Boken 44:27:00
7 329 Sofia Palm FK Boken 44:30:00
8 307 Tina Ljungqvist Lunds OK 48:46:00
Knatteknat ´(12)
Sofia Palm FK Boken Fullföljt
Emmy Palm FK Boken Fullföljt
Klas Ljungqvist FK Boken Fullföljt
Sara FK Boken Fullföljt
Linnea Lejon Härlövs IF Fullföljt
Gustav Nilsson Härlövs IF Fullföljt
Irmalinn Nilsson Härlövs IF Fullföljt
Kajsa Nilsson Härlövs IF Fullföljt
Alma Lejon Härlövs IF Fullföljt
Ronja Karlsson Härlövs IF Fullföljt
Julia OK Kontinent Fullföljt
Maja OK Kontinent Fullföljt