NattDM2011fr 2011-08-26 23:38
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl Namn                    Klubb                          Tid 



H80  (2)       

    1 Bertil Johansson        Skåneslättens OL           1:11:17 
    2 Åke Dahlström           FK Snapphanarna            1:16:13 



H75  (6)       

    1 Peo Bengtsson           OK Pan-Kristianstad          52:24 
    2 Börje Nilsson           Hässleholms OK             1:03:34 
    3 Klas Tykesson           Rävetofta OK               1:06:07 
    4 Torsten Hannrup         OK Kompassen               1:20:04 

      Bo Bengtsson            Hässleholms OK            Ej godk. 
      Jan-Eric Nelking        FK Åsen                   ej start 



H70  (8)       

    1 Ingemar Svensson        Lunds OK                     54:31 
    2 Raimo Salminen          OK Pan-Kristianstad          55:54 
    3 Hubert Hugosson         OK Gynge                   1:11:33 
    4 Paul Schannong          Malmö OK                   1:15:43 
    5 Lennart Nilsson         Malmö OK                   1:19:37 
    6 Gert Olsson             Malmö OK                   1:21:36 

      Nils-G Svensson         OK Kompassen              Ej godk. 
      Anders Carlsson         Skåneslättens OL          Ej godk. 



H65  (9)       

    1 Roland Offrell          Frosta OK                  1:05:26 
    2 Per-Olof Fernberg       IS Skanne                  1:06:06 
    3 Bertil Ottosson         FK Göingarna               1:24:42 
    4 Erling Larsson          Hässleholms OK             1:29:41 
    5 Leif Karlsson           Frosta OK                  1:34:56 
    6 Lars Lindén             OK Gynge                   1:37:44 
    7 Bo Bülow                Malmö OK                   1:47:45 

      Björn Nordström         Hässleholms OK            Ej godk. 
      Sven-Erik Forsell       Lunds OK                  Ej godk. 



H60  (16)      

    1 Lars Lindborg           Tormestorps IF               53:16 
    2 Leif Sandgren           Frosta OK                    53:40 
    3 Bill Schölin            Tockarps IK                  55:08 
    4 Agne Bengtsson          OK Kompassen                 58:51 
    5 Kenth Sundgren          Skåneslättens OL           1:04:35 
    6 Göran Johnsson          Skåneslättens OL           1:06:56 
    7 Sven-Eric Ericson       Helsingborgs SOK           1:16:16 
    8 Lars Persson            OK Kompassen               1:17:43 
    9 Stig Johansson          Helsingborgs SOK           1:20:48 
   10 Gert Olsson             Skåneslättens OL           1:21:22 
   11 Bengt Hansson           Andrarums IF               1:30:30 
   12 Bengt Ståhl             Hjärnarps GH OL            1:32:09 
   13 Nils-Erik Bondesson     Frosta OK                  1:43:41 

      Åke Persson             Hjärnarps GH OL           Ej godk. 
      Kaare Hansson           Malmö OK                  ej start 
      Connie Roslund          Hässleholms OK            ej start 



H55  (6)       

    1 Fredrik Hjort           Helsingborgs SOK             59:33 
    2 Stellan Martinsson      OK Tyringe                 1:00:31 
    3 Yngve Ernstsson         FK Göingarna               1:18:28 
    4 Rolf Ohrlander          OK Pan-Kristianstad        1:34:28 
    5 Tommy Bengtsson         Hässleholms OK             1:50:28 

      Ingmar Ekelöv           Skåneslättens OL          Ej godk. 



H50  (7)       

    1 Mats Brorsson           Tockarps IK                  55:11 
    2 Sten Segerslätt         Skåneslättens OL           1:13:00 
    3 Sven-Åke Emanuelsson    Helsingborgs SOK           1:15:38 
    4 Åke Jönsson             Tormestorps IF             1:22:10 
    5 Ingemar Nilsson         FK Åsen                    1:25:22 
    6 Leif Lindau             OK Torfinn                 1:37:06 

      Ronnie Ljunggren        OK Tyringe                ej start 



H45  (15)      

    1 Stefan Pålsson          Skåneslättens OL             59:18 
    2 Peter Hedberg           Lunds OK                   1:03:23 
    3 Lars Svantesson         Hjärnarps GH OL            1:07:52 
    4 Henrik Larsson          FK Göingarna               1:08:09 
    5 Mats Nilsson            Helsingborgs SOK           1:15:42 
    6 Tomas Nilsson           Hässleholms OK             1:21:55 
    7 Håkan Larsson           FK Göingarna               1:25:15 
    8 Hans Hedin              Hjärnarps GH OL            1:29:46 
    9 Ulf Linderfalk          Skåneslättens OL           1:33:35 
   10 Stefan Edvardsson       OK Torfinn                 1:37:56 

      Ulf Mattsson            Malmö OK                  Ej godk. 
      Olof Barr               Skåneslättens OL          Ej godk. 
      Stefan Dahl             IS Kullen                 Ej godk. 
      Lennart Carlsen         Helsingborgs SOK          Ej godk. 
      Per-Åke Nilsson         FK Göingarna              ej start 



H40  (13)      

    1 Magnus Larsson          FK Göingarna               1:04:49 
    2 Niklas Edvardsson       Hästveda OK                1:09:18 
    3 Håkan Axelsson          FK Göingarna               1:10:07 
    4 Björn Nilsson           Härlövs IF                 1:16:24 
    5 Jalle Josefsson         Lunds OK                   1:16:30 
    6 Jens Sörvik             Lunds OK                   1:17:50 
    7 Magnus Tenghagen        Härlövs IF                 1:35:57 
    8 Mats Berggren           Lunds OK                   1:38:14 
    9 Niklas Nilsson          Härlövs IF                 1:38:42 

      Håkan Grubb             Malmö OK                  Ej godk. 
      Håkan Eriksson          Hästveda OK               Ej godk. 
      Malte Lennerstedt       Lunds OK                  Ej godk. 
      Mikael Gustafsson       OK Gynge                  ej start 



H35  (7)       

    1 Erik Bengtsson          FK Åsen                    1:14:31 
    2 Johan Sander            Skåneslättens OL           1:17:43 
    3 Heide Persson           Andrarums IF               1:24:46 
    4 Jonas Lindkvist         Lunds OK                   1:37:11 

      Magnus Jonasson         Malmö OK                  Ej godk. 
      Magnus Granqvist        FK Göingarna              Ej godk. 
      Pontus Gustavsson       OK Kontinent              Ej godk. 



H21  (16)      

    1 Jakob Lööf              OK Pan-Kristianstad        1:07:37 
    2 Niklas Olofsson         Helsingborgs SOK           1:10:19 
    3 Harri Karlsson          OK Pan-Kristianstad        1:13:15 
    4 Håkan Gunnarsson        FK Göingarna               1:19:11 
    5 Viktor Stensson         Helsingborgs SOK           1:21:10 
    6 Jan Moberg              Gävle OK                   1:28:10 
    7 Erik Alnervik           Helsingborgs SOK           1:29:15 
    8 Marcus Andersson        Skåneslättens OL           1:30:28 
    9 Jonas Andersson         IF Rigor                   1:31:10 
   10 Göran Sundblom          Lunds OK                   1:32:19 
   11 Rasmus Grönlund         Lunds OK                   1:34:14 
   12 Patrik Johansson        Helsingborgs SOK           1:36:56 
   13 Björn Hellrup           Helsingborgs SOK           1:42:07 
   14 Marcus Bill             OK Pan-Kristianstad        1:50:19 

      Erik Modig              OK Pan-Kristianstad       Ej godk. 
      Jesper Håkansson        FK Göingarna              ej start 



H20  (4)       

    1 Johannes Henriksson     Helsingborgs SOK           1:01:57 
    2 Robert Wetterlöf        OK Pan-Kristianstad        1:11:28 
    3 Fredrik Nilsson         Helsingborgs SOK           1:15:42 

      Mattias Engström        Skåneslättens OL          Ej godk. 



H18  (9)       

    1 Philip Pålsson          Skåneslättens OL             42:08 
    2 Oskar Andersson         OK Gynge                     46:33 
    3 Erik Lenning            Skåneslättens OL             51:44 
    4 David Arborelius        Helsingborgs SOK             52:13 
    5 Joel Kristiansson       Hässleholms OK             1:05:54 
    6 Anton Oddmo             Härlövs IF                 1:34:12 

      Niclas Delin            OK Pan-Kristianstad       Ej godk. 
      Karl Dannbring          Skåneslättens OL          ej start 
      Fredrik Berndtsson      Skåneslättens OL          ej start 



H16  (13)      

    1 Joakim Sjöberg          Helsingborgs SOK             50:16 
    2 Axel Schulz             Helsingborgs SOK             51:22 
    3 Karl-Johan Persson      Tormestorps IF               51:38 
    4 Carl Rämmal             Lunds OK                   1:05:24 
    5 Rasmus Svantesson       Hjärnarps GH OL            1:06:58 
    6 Joel Einarsson          Tormestorps IF             1:09:24 
    7 Robin Larsson           FK Göingarna               1:09:35 
    8 Moltas Viebke           Malmö OK                   1:11:28 
    9 Harald Ottmer           Tormestorps IF             1:13:29 
   10 Mattis Ernstsson        FK Göingarna               1:28:14 

      Henning Ottmer          Tormestorps IF            Ej godk. 
      Anton Larsson           FK Göingarna              Ej godk. 
      Oskar Jensen Sondén     Malmö OK                  Ej godk. 



H14  (12)      

    1 Johan Lenning           Skåneslättens OL             35:13 
    2 Jonas Hammarskiöld      Lunds OK                     38:48 
    3 Adam Segerslätt         Skåneslättens OL             39:24 
    4 Jakob Höst              Hjärnarps GH OL              39:28 
    5 Kevin Mattsson          Malmö OK                     43:25 
    6 Anton Hansson           Lunds OK                     48:05 
    7 Erik Barr Zeilon        Skåneslättens OL             51:54 
    8 Melker Larsson          FK Göingarna                 54:33 
    9 Isak Prellner           Skåneslättens OL             54:57 
   10 Fritjof Axelsson        FK Göingarna                 59:02 
   11 Hampus Larsson          FK Göingarna               1:05:52 

      Shane Mattsson          Malmö OK                  Ej godk. 



H12  (5)       

    1 Albin Kronkvist         Örkelljunga FK               35:12 
    2 Martin Johansson        Hjärnarps GH OL              41:12 
    3 Julius Puke             Ystads OK                    53:23 

      Allan Hedberg           Lunds OK                  Ej godk. 
      Oscar Ehrnborn          Andrarums IF              ej start 



D65  (2)       

    1 Gull Svensson           Tockarps IK                1:03:26 
    2 Britt Forsell Pirozzi   Lunds OK                   1:08:25 



D60  (6)       

    1 Åsa Ståhl               Hjärnarps GH OL            1:04:53 
    2 Sonja Hammar            OK Kompassen               1:12:50 
    3 Karin Larsson           OK Kompassen               1:23:07 

      Britt Bülow             Malmö OK                  Ej godk. 
      Maj-Britt Byström       Rävetofta OK              Ej godk. 
      Karin Persson           OK Tyringe                Ej godk. 



D50  (5)       

    1 Ina Lindeberg           Skåneslättens OL             54:29 
    2 Christina Segerslätt    Skåneslättens OL           1:00:25 
    3 Christina Olsson        Skåneslättens OL           1:07:04 
    4 Eva Emanuelsson         Helsingborgs SOK           1:16:05 

      Tina Hagård             Rävetofta OK              Ej godk. 



D45  (5)       

    1 Britt-Marie Bengtsson   FK Åsen                      54:56 
    2 Ingela Andersson        Lunds OK                   1:01:04 
    3 Kristina Spångberg      Lunds OK                   1:17:30 
    4 Britt-Marie Stensson    Helsingborgs SOK           1:17:34 

      Ingela Ekelöv           Skåneslättens OL          Ej godk. 



D40  (2)       

    1 Carina Gustafsson       OK Gynge                     56:19 
    2 Anneli Wihlborg         OK Gynge                   1:26:45 



D21  (8)       

    1 Lindha Hellner          FK Göingarna               1:12:23 
    2 Jannie Hagård           Rävetofta OK               1:17:42 
    3 Johanna Karlsson        OK Pan-Kristianstad        1:19:08 
    4 Carin Stenberg          Lunds OK                   1:25:55 
    5 Hanna Modin             Lunds OK                   1:28:48 
    6 Anna Hellner            Istrums SK                 1:30:35 

      Sofie Petersson         Helsingborgs SOK          Ej godk. 
      Anna Olsson             Lunds OK                  Ej godk. 



D20  (3)       

    1 Viktoria Ernstsson      FK Göingarna                 52:25 
    2 Frida Nilsson           Skåneslättens OL             52:48 
    3 Cecilia Emanuelsson     Helsingborgs SOK           1:27:40 



D18  (4)       

    1 Frida Hedin             Hjärnarps GH OL              53:40 
    2 Louise Nordahl          Helsingborgs SOK           1:15:45 

      Julia Dahl              Hjärnarps GH OL           Ej godk. 
      Matilda Stensson        Helsingborgs SOK          Ej godk. 



D16  (8)       

    1 Kajsa Hedin             Hjärnarps GH OL              37:37 
    2 Pim Hedberg             Lunds OK                     43:09 
    3 Jessica Nilsson         OK Torfinn                   44:59 
    4 Kajsa Wetterström       Tormestorps IF               54:33 
    5 Felicia Feurstein       Tormestorps IF             1:05:53 
    6 Elin Carlsson           Tormestorps IF             1:21:59 

      Ida Johansson           Hjärnarps GH OL           Ej godk. 
      Sophie Nilsson          IS Kullen                 ej start 



D14  (9)       

    1 Jenny Bredfelt          Lunds OK                     45:28 
    2 Linnea Gustafsson       OK Gynge                     47:44 
    3 Matilda Arborelius      IS Kullen                    48:57 
    4 Ebba Söderlund          Tormestorps IF               54:05 
    5 Astrid Henriksson       Helsingborgs SOK           1:10:56 
    6 Erica Eriksson          Hjärnarps GH OL            1:12:18 
    7 Cecilia Spångberg       Lunds OK                   1:14:42 
    8 Cecilia Rämmal          Lunds OK                   1:18:34 

      Nellie Henriksson       Tormestorps IF            Ej godk. 



D12  (7)       

    1 Sofie Persson           Härlövs IF                   28:10 
    2 Klara Andersson         Härlövs IF                   29:41 
    3 Elinor Delin            FK Åsen                      32:32 
    4 Vilma Svantesson        Hjärnarps GH OL              36:53 
    5 Irmalinn Nilsson        Härlövs IF                   57:10 

      Elin Gustafsson         OK Gynge                  ej start 
      Tova Hermodsson         Lunds OK                  ej start 



H85  (2)       

    1 Rune Isaksson           Helsingborgs SOK           1:05:42 

      Arne Nordahl            Örkelljunga FK            ej start 



Öppen Motion 1 

    1 Tilda Henriksson        Tormestorps IF               27:20 
    2 Hilda Axelsson          FK Göingarna                 27:26 
    3 Emelie Feurstein        Tormestorps IF               28:34 
    4 Frida Björk             Örkelljunga FK               40:07 
    5 Christina Björk         Örkelljunga FK               40:27 
    6 Ebba Jensen             Skåneslättens OL             43:53 
    7 Oscar Jensen            Skåneslättens OL             45:25 
    8 Elina Andersson         OK Tyringe                   50:35 
    9 Hugo Cedervall          Örkelljunga FK               52:56 
   10 Nellie Cedervall        Örkelljunga FK               53:00 



Öppen Motion 2 

    1 Jonas Prellner          Skåneslättens OL             37:26 
    2 Anton Månsson           Örkelljunga FK               40:43 
    3 Axel Matsson            Hjärnarps GH OL              49:00 
    4 Åsa Hedin               Hjärnarps GH OL              51:12 
    5 Johnny Johansson        Hjärnarps GH OL              54:49 
    6 Maria Delin             FK Åsen                    1:04:14 
    7 Rickard Henriksson      Helsingborgs SOK           1:04:55 

      Maria Foster            Frosta OK                 Ej godk. 



Öppen Motion 5 

    1 Claes Lindkvist         Klubblös                   1:20:52 
    2 Leif Malm               Markaryds FK               1:35:45 
    3 Eva Rämmal              Lunds OK                   1:42:49 

      Bo Wetterström          Tormestorps IF            Ej godk. 



Öppen Motion 7 

    1 Patrick Persson         Härlövs IF                   45:48 
    2 Cristine Karlsson       OK Torfinn                   54:57 
    3 Sabina Olsson           Skåneslättens OL             57:32 
    4 Monica Johansson        Hjärnarps GH OL              59:09 
    5 Ingmar Eriksson         Falkenbergs OK             1:04:07 
    6 Ingvar Persson          OK Tyringe                 1:15:54 
    7 Gudrun Nilsson          Andrarums IF               1:20:09 
    8 Bengt Johansson         OK Silva                   1:23:08 
    9 Helen Nilsson           Härlövs IF                 1:33:18 



Öppen Motion 8 

    1 Per-Olof Andersson      OK Tyringe                   43:58 
    2 Patrik Johansson        Kexholms SK                  46:14 
    3 Simon Månsson           Örkelljunga FK               54:19 
    4 Kim Lindborg            Helsingborgs SOK           1:04:14 
    5 Bengt Salomonsson       Skåneslättens OL           1:18:36 

      Jens Arborelius         IS Kullen                 Ej godk.