Våryran 2011lö 2011-04-16 12:44
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl Namn                    Klubb                          Tid 



H80  (6)       

    1 Curth Svensson          Skåneslättens OL             37:39 
    2 Bertil Johansson        Skåneslättens OL             38:34 
    3 Åke Dahlström           FK Snapphanarna              40:56 
    4 Curt Hjalmarsson        Hässleholms OK               41:45 
    5 Nils Rågstedt           IS Kullen                    44:06 

      Ove Nordahl             Simrishamns OK            ej start 



H75  (8)       

    1 Leif Claesson           Tormestorps IF               33:05 
    2 Nils Grann              Kristinehamns OK             34:39 
    3 Bo Bengtsson            Hässleholms OK               38:51 
    4 Jan-Eric Nelking        FK Åsen                      39:08 
    5 Klas Tykesson           Rävetofta OK                 39:26 
    6 Bengt Edvardsson        OK Torfinn                   42:24 
    7 Bengt Olofsson          Hjärnarps GH OL              43:05 
    8 Peo Bengtsson           OK Pan-Kristianstad          43:09 



H70  (13)      

    1 Ingemar Svensson        Lunds OK                     30:42 
    2 Bertil Olofsson         Andrarums IF                 32:11 
    3 Anders Carlsson         Skåneslättens OL             32:23 
    4 Bengt I Nilsson         Frosta OK                    34:09 
    5 P - O Eriksson          OK Hammaren                  34:39 
    6 Sven Levin              Andrarums IF                 35:33 
    7 Bo Svensson             Tockarps IK                  36:39 
    8 Nils Mårtensson         Andrarums IF                 38:09 
    9 Sven-Åke Andertoft      Markaryds FK                 39:24 

      Göran Holmberg          Markaryds FK              Ej godk. 
      Ernie Broström          Halmstad OK               Ej godk. 
      Sune Backan             Eslövs FK                 ej start 
      Gunnar Sandström        OK Pan-Kristianstad       ej start 



H65  (11)      

    1 Kent Johansson          Örkelljunga FK               30:01 
    2 Roy Owesson             Helsingborgs SOK             33:26 
    3 Kjell Månsson           Ronneby OK                   37:17 
    4 Bertil Ottosson         FK Göingarna                 38:09 
    5 Macke Selander          Helsingborgs SOK             40:47 
    6 Christer Grönblad       Härlövs IF                   41:40 
    7 Sven-Erik Forsell       Lunds OK                     44:26 
    8 Lars Lindén             OK Gynge                     44:51 
    9 Nils Johannesson        Helsingborgs SOK             46:24 
   10 Johnny Malmgren         Hjärnarps GH OL              50:07 

      Claes-Göran Green       Lunds OK                  ej start 



H60  (19)      

    1 Leif Sandgren           Frosta OK                    30:11 
    2 Agne Bengtsson          OK Kompassen                 32:24 
    3 Stig Johansson          Bredaryds SOK                32:27 
    4 Göran Johnsson          Skåneslättens OL             33:11 
    5 Lars Lindborg           Tormestorps IF               33:47 
    6 Bo Anders Nilsson       Lunds OK                     37:46 
    7 Lars Persson            OK Kompassen                 39:04 
    8 Kim Folander            OK Sorø                      39:38 
    9 Åke Persson             Hjärnarps GH OL              40:54 
   10 Stig Johansson          Helsingborgs SOK             41:07 
   11 Bengt Ståhl             Hjärnarps GH OL              44:09 
   12 Börje Åkesson           Frosta OK                    44:47 
   13 Göran Larsson           OK Kompassen                 47:18 
   14 Ingvar Schön            Andrarums IF                 50:02 
   15 Nils-Erik Bondesson     Frosta OK                    54:22 
   16 Kaare Hansson           Malmö OK                     56:26 
   17 Dag Lewis-Jonsson       Helsingborgs SOK           1:13:17 

      Gösta Lundgren          Hjärnarps GH OL           Ej godk. 
      Eric Tenland            Stigmännen Karlshamns OK  Ej godk. 



H55  (8)       

    1 Ulf Palmér              Ulricehamns OK               26:15 
    2 Ken Ragnarsson          OK Kompassen                 28:58 
    3 Stellan Martinsson      OK Tyringe                   33:53 
    4 Peter Lincoln           FK Snapphanarna              37:05 
    5 Olle Enfors             Tockarps IK                  37:48 
    6 Roland Dahlman          Malmö OK                     40:58 
    7 Rolf Nilsson            Frosta OK                    41:09 
    8 Rolf Ohrlander          OK Pan-Kristianstad          41:57 



H50  (5)       

    1 Mats Brorsson           Tockarps IK                  27:43 
    2 Sten Segerslätt         Skåneslättens OL             37:32 
    3 Leif Lindau             OK Torfinn                   38:52 
    4 Krister Karlsson        OK Nackhe                    43:23 

      Leif Carlsson           OK Kontinent              ej start 



H45  (6)       

    1 Mats Andersson          OK Orion                     33:03 
    2 Lennart Carlsen         Helsingborgs SOK             33:44 
    3 Roger Nilsson           Laholms IF OK                44:13 
    4 Benjamin Viebke         Malmö OK                     51:55 
    5 Lasse Forsén            Hässleholms OK             1:14:38 

      Jan Gradin              Andrarums IF              Ej godk. 



H40  (2)       

    1 Fabian Ljungquist       Lunds OK                     33:01 
    2 Nils Helmersson         Hässleholms OK               42:35 



H35  (6)       

    1 Thomas Nilsson          Eslövs FK                    32:35 
    2 Heide Persson           Andrarums IF                 33:56 
    3 Niklas Nilsson          Härlövs IF                   34:19 
    4 Magnus Tenghagen        Härlövs IF                   39:19 
    5 Roland Natanaelsson     Skåneslättens OL             53:25 

      Tomas Vensryd           Eslövs FK                 ej start 



H21  (27)      

    1 Johan Modig             OK Pan-Kristianstad          25:30 
    2 Andreas Ferm            FK Göingarna                 28:56 
    3 Patrik Lindeberg        Skåneslättens OL             29:27 
    4 Håkan Gunnarsson        FK Göingarna                 29:41 
    5 Marcus Andersson        OK Pan-Kristianstad          30:46 
    6 Tomas Westlund          OK Pan-Kristianstad          30:51 
    7 Patrik Johansson        Helsingborgs SOK             30:58 
    8 Henrik Olofsson         Helsingborgs SOK             31:09 
    9 Andreas Eriksson        Lunds OK                     31:12 
   10 Jesper Håkansson        FK Göingarna                 31:55 
   11 Robert Wetterlöf        OK Pan-Kristianstad          32:33 
   12 Jan-Olof Svensson       Halmstad OK                  33:22 
   13 Martin Wendt            Lunds OK                     33:38 
   14 Bo Söderqvist           Lunds OK                     35:18 
   15 Jonas Bengtsson         FK Göingarna                 36:41 
   16 Anders Frick            Lunds OK                     36:47 
   17 Jakob Segerslätt        Skåneslättens OL             37:12 
   18 Björn Hellrup           Helsingborgs SOK             37:39 
   19 Jakub Hodbod            Lunds OK                     38:27 
   20 Mattias Johansson       Avesta OK                    38:43 
   21 Vidar Albinsson         Tormestorps IF               38:57 
   22 Nils Wallentin Tärk     Halmstad OK                  39:51 
   23 Fredrik Hjort           Helsingborgs SOK             39:54 
   24 Arne Andersson          OK Torfinn                   45:10 
   25 Per Rudqvist            Helsingborgs SOK             49:15 
   26 Hansi Kraus             Avesta OK                  1:01:25 

      Greger Berglund         Malmö OK                  ej start 



H18  (2)       

    1 Marcus Nilsson/Kempff   Hässleholms OK               39:36 
    2 Kristian Oxenstierna    Skåneslättens OL             45:20 



H16  (4)       

    1 Jonathan Albinsson      Tormestorps IF               34:00 
    2 Dennis Rudqvist         Helsingborgs SOK             39:01 
    3 Daniel Nilsson Kempff   Hässleholms OK               44:23 
    4 Erik Kristiansson       Hässleholms OK               50:41 



H14  (3)       

    1 Holger Olsson           Andrarums IF                 33:40 
    2 Philip Johnsson         Örkelljunga FK               39:27 
    3 Wiktor Rydlund          Hässleholms OK               43:15 



H12  (3)       

    1 Erik Jönsson            Lunds OK                     26:46 
    2 Simon Svensson          Laholms IF OK                39:04 
    3 Oscar Ehrnborn          Andrarums IF               1:05:54 



H10  (5)       

    1 Simon Giselsson         Ronneby OK                   19:14 
    2 Brian Ahlm              Andrarums IF                 19:40 
    3 Andreas Ottosson        Örkelljunga FK               21:40 
    4 Fabian Andersson        Andrarums IF                 22:58 
    5 Stellan Gradin          Andrarums IF                 29:08 



D75  (2)       

    1 Gunvor Göransson        Laholms IF OK                29:02 
    2 Gun Hansson             Andrarums IF                 40:05 



D70  (3)       

    1 Gunnel Wester           Örkelljunga FK               41:14 
    2 Barbro Hugosson         Lunds OK                     42:12 
    3 Karin Lexell            OK Torfinn                   44:08 



D65  (11)      

    1 Helen Andertoft         Markaryds FK                 30:29 
    2 Britt Forsell Pirozzi   Lunds OK                     30:50 
    3 Gull Svensson           Tockarps IK                  32:27 
    4 Karin Jakobsson         Eslövs FK                    33:09 
    5 Astrid Johannesson      Helsingborgs SOK             38:19 
    6 Gullan Svensson         Hjärnarps GH OL              38:42 
    7 Gunilla Grönblad        Härlövs IF                   38:57 
    8 Eva Åberg               Frosta OK                    41:54 
    9 Solbritt Gustafsson     OK Virdarna                  42:08 
   10 Marianne Carlsson       Skåneslättens OL             43:51 

      Karin Bengtsson         OK Kompassen              ej start 



D60  (7)       

    1 Inger Glans             OK Torfinn                   28:52 
    2 Barbro Martinsson       OK Tyringe                   33:58 
    3 Åsa Ståhl               Hjärnarps GH OL              34:14 
    4 Karin Persson           OK Tyringe                   34:43 
    5 Karin Larsson           OK Kompassen                 38:17 
    6 Britt Åkesson           Hässleholms OK               39:28 
    7 Lena Jönsson            Laholms IF OK                41:10 



D55  (2)       

    1 Gudrun Nilsson          Lunds OK                     37:34 
    2 Ann-Mari Nilsson        Ystads OK                    53:54 



D50  (10)      

    1 Ina Lindeberg           Skåneslättens OL             28:33 
    2 Ewa Roos                Helsingborgs SOK             31:00 
    3 Lena Olsson             Skåneslättens OL             31:03 
    4 Lisbeth Dahl            Helsingborgs SOK             36:05 
    5 Ingegerd Persson        Ystads OK                    40:14 
    6 Mona Enfors             Tockarps IK                  43:46 
    7 Lotta Hansson           OK Kontinent                 44:44 
    8 Barbro Norrestam        Helsingborgs SOK             57:58 

      Eva Wildmark            Andrarums IF              ej start 
      Eva Tykesson            Rävetofta OK              ej start 



D45  (8)       

    1 Ingrid Johansson        Laholms IF OK                31:26 
    2 Britt-Marie Stensson    Helsingborgs SOK             34:31 
    3 Kati Németh             Stigmännen Karlshamns OK     36:11 
    4 Christel Olsson         FK Åsen                      37:20 
    5 Christina Björk         Örkelljunga FK               39:43 
    6 Tina Hagård             Rävetofta OK                 41:46 
    7 Maritha Schön           Andrarums IF                 42:23 
    8 Anette Thoresson        Andrarums IF                 44:13 



D40  (5)       

    1 Ingela Thoresson        Andrarums IF                 33:57 
    2 Anna Ljungqvist         Lunds OK                     35:06 
    3 Helena Kristiansson     Hässleholms OK               39:51 
    4 Åsa Ericsson            Lunds OK                     49:21 
    5 Mona Rosberg            Växjö OK                   1:01:38 



D35  (2)       

    1 Karolina Erikers        Rävetofta OK                 37:21 
    2 Camilla Sjöstrand       FK Snapphanarna              37:36 



D21  (10)      

    1 Emelie Eklöf            Lunds OK                     30:40 
    2 Anna Olsson             Lunds OK                     31:40 
    3 Sieglinde Kundisch      Lunds OK                     32:59 
    4 Angelika Larsson        Helsingborgs SOK             33:31 
    5 Marie Olsson            Örkelljunga FK               35:57 
    6 Jenny Olsson            Örkelljunga FK               37:44 
    7 Anna Hellner            Istrums SK                   38:56 
    8 Pernilla Olsson         Skåneslättens OL             39:20 
    9 Ronja Arvidsson         Skåneslättens OL             42:38 
   10 Ingela Smedenmark       Ronneby OK                   44:34 



D16  (1)       

    1 Frida Jönsson           Lunds OK                   1:06:50 



D12  (4)       

    1 Astrid Ericsson         Lunds OK                     33:28 
    2 Irmalinn Nilsson        Härlövs IF                 1:00:34 

      Kajsa Andersson         OK Orion                  Ej godk. 
      Emmy Helmersson         Hässleholms OK            ej start 



D10  (5)       

    1 Klara Andersson         OK Orion                     15:59 
    2 Nellie Rydlund          Hässleholms OK               17:34 
    3 Carolin Gradin          Andrarums IF                 18:48 
    4 Frida Björk             Örkelljunga FK               21:17 
    5 Clara Ehrnborn          Andrarums IF                 25:06 



U2  (3)        

    1 Måns Persson            Andrarums IF                 23:00 
    2 Julius Puke             Ystads OK                    24:56 
    3 Melvin Nilsson          Härlövs IF                   46:36 



U1  (1)        

    1 Elsa Ericsson           Lunds OK                     28:56 



Öppen 10  (9)  

    1 Carl Pernetun           Hässleholms OK               17:49 
    2 Noah Pernetun           Hässleholms OK               17:58 
    3 Evelina Sjöstrand       FK Snapphanarna              18:03 
    4 Viktoria Sjöstrand      FK Snapphanarna              18:06 
    5 Erik Svensson           Eslövs FK                    18:19 
    6 David Carlsvärd         IS Kullen                    18:53 
    7 Linnea Rydlund          Hässleholms OK               20:11 
    8 Klas Ljungqvist         Lunds OK                     21:40 
    9 Lydia Bengtsdotter      IS Kullen                    31:43 



H85  (4)       

    1 Rune Isaksson           Helsingborgs SOK             38:42 
    2 Arne Nordahl            Örkelljunga FK               43:21 
    3 Kurt Pålsson            Helsingborgs SOK             50:09 
    4 Claes Claesson          Malmö OK                     54:25 



D80  (4)       

    1 Edit Borg               Helsingborgs SOK             49:56 
    2 Solvey Bergdahl         Helsingborgs SOK             52:15 
    3 Anna-Lena Nordahl       Örkelljunga FK               54:25 
    4 Ulla Hjalmarsson        Hässleholms OK             1:07:40 



Öppen Motion 1 

    1 Emil Johnson            Helsingborgs SOK             24:55 
    2 Alfons Kallioniemi      Skåneslättens OL             27:08 
    3 Gustav Karlsson         OK Torfinn                   27:45 
    4 Fabian Zetterquist      Laholms IF OK                27:46 
    5 Evelina Wilhens         Klubblös                     28:04 
    6 Svensson Anders         Laholms IF OK                28:33 
    6 Lucas Zetterquist       Laholms IF OK                28:33 
    8 Ylva Johansson Kallioni Skåneslättens OL             33:42 
    9 Maja Tenghagen          Härlövs IF                   37:19 
   10 Nellie Cedervall        Örkelljunga FK               45:40 
   11 Lucas Tveldal           OK Kontinent                 48:38 
   12 Allan Hammar            OK Kompassen               1:05:26 
   13 Andreas Svensson        OK Kompassen               1:05:33 



Öppen Motion 3 

    1 Maria Svensson          Lunds OK                     32:12 
    2 Joakim Sjöstrand        FK Snapphanarna              32:36 
    3 Viggo Johansson         Skåneslättens OL             34:32 
    4 Anna Johansson          Laholms IF OK                35:42 
    5 Caroline Pålsson        Klubblös                     39:18 
    6 Susanne Hagelin/Bengtss OK Tyringe                   39:32 
    7 Hanna Norrestam         Helsingborgs SOK             40:02 
    8 Karin Malmgren          Hjärnarps GH OL              42:30 
    9 Lennart Persson         OK Kompassen                 45:15 
   10 Birgitta Broberg        IF Marin Väst                46:46 
   11 Veronica Dahlbom        Helsingborgs SOK             48:08 
   12 MariAnne Månsson        Ronneby OK                   51:56 
   13 Gudrun Olofsson         Hjärnarps GH OL              53:57 
   14 Leila Gram              Kristinehamns OK             54:58 
   15 Nils Andersson          OK Kompassen               1:04:42 
   16 Simon Johansson         Klubblös                   1:21:07 

      Eva-Lena Ekblad         Eslövs FK                 Ej godk. 



Öppen Motion 5 

    1 Carina Rydlund          Hässleholms OK               32:29 
    2 Mattias Wester          FK Vittus                    32:51 
    3 Rickard Henriksson      Helsingborgs SOK             34:05 
    4 Erland Martinsson       OK Tyringe                   34:38 
    5 Stina Olandersson       OK Tyringe                   35:04 
    6 Peter Held              Rävetofta OK                 37:18 
    7 Susanne Johansson       Klubblös                     39:01 
    8 Andreas Svensson        IF Marin Väst                40:32 
    9 Cristine Karlsson       OK Torfinn                   40:49 
   10 Malin Persson           Helsingborgs SOK             41:01 
   11 Lena Pålsson            OK Kompassen                 43:05 
   12 Bengt Börjesson         Eslövs FK                    46:56 
   13 Annika Nilsson          Eslövs FK                    48:04 
   14 Malin Backan            Eslövs FK                    49:04 
   15 Camilla Carlsson        Härlövs IF                   49:19 
   16 Torbjörn Ottosson       Örkelljunga FK               51:24 
   17 Marcus Bengtsson        OK Tyringe                   52:03 
   18 Andreas Pernetun        Hässleholms OK               52:05 
   19 Sten Oddmo              Härlövs IF                   54:23 
   20 Gun-Britt Kriblad       Hjärnarps GH OL              56:30 
   21 Mia Åberg               Eslövs FK                    56:59 
   22 Lena Nielsen            Helsingborgs SOK             58:32 
   23 Henning Arvidsson       Ringsjö OK                   58:41 
   24 Christian Paulsen       Ballerup OK                  58:48 
   25 Olof Lethagen           Klubblös                   1:04:18 
   26 Lucie Lethagen          Klubblös                   1:04:22 
   27 Åsa Arvidsson           Ringsjö OK                 1:22:45 
   28 Carina Göransson        Ystads OK                  2:14:18 

      Dan Olsson              Skåneslättens OL          Ej godk. 
      Magnus Rydlund          Hässleholms OK            Ej godk. 



Öppen Motion 7 

    1 Anders Svensson         Lunds OK                     21:31 
    2 Per Gerdle              Halmstad OK                  25:37 
    3 Anders Nilsson          Hässleholms OK               29:18 
    4 John Olandersson        Örkelljunga FK               32:30 
    5 Magnus Nilsson          Andrarums IF                 33:45 
    6 Karin Kallioniemi       Skåneslättens OL             34:05 
    7 Lena Strand             Markaryds FK                 35:14 
    8 Kjell Lindau            OK Kompassen                 36:36 
    9 Tommy Bengtsson         Hässleholms OK               37:00 
   10 Åke Olsson              Hässleholms OK               37:23 
   11 Sara Bainbridge         Laholms IF OK                38:05 
   12 Åstedt Torgny           Härlövs IF                   41:29 
   13 Helen Nilsson           Härlövs IF                   43:08 
   14 Lisa Nilsson            OK Torfinn                   46:35 
   15 Conny Johansson         Laholms IF OK                50:53 
   16 Agneta Bengtsson        Skåneslättens OL             57:40 
   17 Bengt Åberg             Frosta OK                    59:39 
   18 Stig Svensson           OK Virdarna                1:02:54 
   19 Arne Andersson          Eslövs FK                  1:15:32 



Öppen Motion 8 

    1 Mathias Persson         Helsingborgs SOK             34:31 
    2 Daniel Liljedahl        Klubblös                     34:41 
    3 Simon Engel             Hässleholms OK               34:45 
    4 Fajer Wennerberg        OK Klyftamo                  35:23 
    5 Harald Persson          Andrarums IF                 35:57 
    6 Björn Nilsson           Härlövs IF                   37:08 
    7 Karl Slättorp           Växjö OK                     38:31 
    8 Sofie Petersson         OK Pan-Kristianstad          38:58 
    9 Sven Giselsson          Ronneby OK                   40:16 
   10 Ola Andertoft           Markaryds FK                 40:53 
   11 Louise Johansson        FK Vittus                    40:56 
   12 Eva Dahl                Helsingborgs SOK             42:19 
   13 Lars Hanghöj-Petersen   Ballerup OK                  44:09 
   14 Enar Magnusson          IS Skanne                    44:42 
   15 Anders Ericsson         Lunds OK                     45:02 
   16 Carin Stenberg          Lunds OK                     46:53 
   17 Filip Svensson          Laholms IF OK                47:05 
   18 Claes Lindkvist         Klubblös                     47:59 
   19 Annika Engel            Hässleholms OK               48:45 
   20 Bengt Johnson           Helsingborgs SOK             49:18 
   21 Willie Ohlsson          Rävetofta OK                 49:40 
   22 Tomas Nilsson           Hässleholms OK               49:54 
   23 Anna Broberg            IF Marin Väst                50:41 
   24 Tommy Peterson          Helsingborgs SOK             51:29 
   25 Urban Axelsson          Hjärnarps GH OL              51:34 
   26 Sven Erik Jönsson       OK Tyringe                   52:50 
   27 Staffan Broberg         IF Marin Väst                53:32 
   28 Bengt Eriksson          IS Kullen                    55:36 
   29 Ingvar Olofsson         FK Snapphanarna              55:40 
   30 Emma Kriblad            Hjärnarps GH OL              56:59 
   31 Jan Johansson           Skåneslättens OL             57:33 
   32 Jan Sjöström            Hjärnarps GH OL              57:47 
   33 Leif Karlsson           Frosta OK                    57:53 
   34 Bengt Salomonsson       Skåneslättens OL             59:46 
   35 Björn Lindqvist         Skåneslättens OL           1:03:24 
   36 Sven Erik Persson       Ystads OK                  1:08:37 
   37 Sten-Åke Kvist          IS Kullen                  1:13:22 
   38 Gunnar Tamberg          Ballerup OK                1:14:18 
   39 Govert Heede            Ballerup OK                1:19:21 
   40 Mogens Köhler           Ballerup OK                1:23:20 
   41 Ingrid Salomonsson      Skåneslättens OL           1:24:01 

      Rolf Gustavsson         Helsingborgs SOK          Ej godk. 



H14Kort  (2)   

    1 Dennis Persson          Andrarums IF                 32:58 

      Samuel Giselsson        Ronneby OK                Ej godk.