Höstyran II - långsö 2012-09-30 12:47
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl     Rank Namn                      År Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (8)       3120 m                      

    1          Petersson, Ingvar         32 Hässleholms OK               40:23 G        
    2          Pettersson, Kjell-Arne    30 Härlövs IF                   43:51 G        
    3          Ekberg, Helmer            29 Ätrans IF                    52:07 S        
    4          Edvardsson, Bengt         32 OK Torfinn                   54:44 S        
    5          Hjalmarsson, Curt         31 Hässleholms OK               55:37 S        
    6          Persson, Egon             30 OK Kompassen               1:06:19          
    7          Åkesson, Leo              31 Härlövs IF                 1:12:26          

               Åkesson, Owe              32 Härlövs IF                ej start          



H75  (8)       3600 m                      

    1          Nilsson, Börje            36 Hässleholms OK               46:02 G        
    2          Tykesson, Klas            34 Rävetofta OK                 48:53 G        
    3          Johansson, Stig           35 Halmstad OK                  53:11 S        
    4          Nelking, Jan-Eric         35 FK Åsen                      55:48 S        
    5          Sjöström, Einar           36 Rävetofta OK               1:05:19 S        
    6          Olofsson, Bengt           36 Hjärnarps GH OL            1:14:08          
    7          Hugosson, Sedney          36 Lunds OK                   1:26:47          

               Björup, Kjell             33 Lunds OK                  ej start          



H70  (16)      4050 m                      

    1          Broström, Ernie           38 Halmstad OK                  45:52 G        
    2          Nilsson, Bengt I          38 Frosta OK                    46:01 G        
    3          Eriksson, Roland          42 Hästveda OK                  49:47 G        
    4          Nilsson, Nils-Åke         40 FK Göingarna                 53:40 S        
    5          Edvinsson, Roland         40 FK Göingarna                 55:15 S        
    6          Brost, Håkan              40 Malmö OK                     56:47 S        
    7          Nilsson, Nils-Åke         40 Härlövs IF                   57:00 S        
    8          Lönnqvist, Verner         42 Härlövs IF                   58:15 S        
    9          Larsson, Erling           42 Hässleholms OK             1:00:53 S        
   10          Nilsson, Inge             39 OK Älme                    1:01:09 S        
   11          Sunnergren, Allan         40 Hjärnarps GH OL            1:02:25 S        
   12          Friberg, Gunnar           38 OK Kompassen               1:03:59 S        
   13          Akselsson, Roland         40 Lunds OK                   1:07:05 B        
   14          Schannong, Paul           39 Malmö OK                   1:12:47          
   15          Nilsson, Karl Erik        41 Tormestorps IF             1:25:26          

               Gustafsson, Arne          38 Malmö OK                  ej start          



H65  (16)      4580 m                      

    1          Sandgren, Leif            47 Frosta OK                    34:14 G        
    2          Johansson, Kent           44 Örkelljunga FK               40:46 S        
    3          Masseck, Knut             45 Skåneslättens OL             42:03 S        
    4          Erlandsson, Kjell         45 OK Lindena                   44:08 S        
    5          Olsson, Åke               44 Hässleholms OK               46:23 S        
    6          Anderson, Benkt           44 Lunds OK                     47:26 S        
    7          Malm, Ebbe                46 Markaryds FK                 48:41 S        
    8          Alfredsson, Leif          47 Växjö AIS                    53:05          
    9          Lindau, Kjell             43 OK Kompassen                 53:08          
   10          Bülow, Bo                 45 Malmö OK                     54:49          
   11          Svensson, Lennart         45 Rävetofta OK                 55:04          
   12          Grönblad, Christer        44 Härlövs IF                   56:57          
   13          Ståhl, Bengt              47 Hjärnarps GH OL              57:35          
   14          Thelandersson, Sven       44 Lunds OK                   1:00:49          
   15          Nilsson, Dan              44 Rävetofta OK               1:07:30          
   16          Malmgren, Johnny          43 Hjärnarps GH OL            1:33:27          



H60  (17)      5400 m                      

    1          Bengtsson, Agne           48 OK Kompassen                 41:10 G        
    2          Kardell, Kent             50 Ljungskile FK                44:40 G        
    3          Lindborg, Lars            50 Tormestorps IF               46:58 G        
    4          Johnsson, Göran           50 Skåneslättens OL             50:27 S        
    5          Aspvall, Bengt            52 Ronneby OK                   52:49 S        
    6          McGrail, Ronald           48 Hjärnarps GH OL              53:05 S        
    7          Persson, Åke              48 Hjärnarps GH OL              53:20 S        
    8          Ericson, Sven-Eric        50 Helsingborgs SOK             54:18 S        
    9          Sundgren, Kenth           49 Skåneslättens OL             57:19 S        
   10          Ek, Bengt                 50 Halmstad OK                  57:34 S        
   11          Roslund, Connie           48 Hässleholms OK               57:47 S        
   12          Jönsson, Jan              50 Malmö OK                     58:37 S        
   13          Persson, Lars             48 OK Kompassen                 59:14 B        
   14          Bondesson, Nils-Erik      48 Frosta OK                  1:09:24          
   15          Persson, Sven-Erik        49 Frosta OK                  1:24:17          

               Ljungdahl, Christer       51 Hjärnarps GH OL           ej start          
               Håkansson, Mats           48 Malmö OK                  ej start          



H55  (13)      5400 m                      

    1          Svensson, Sven-Inge       53 Hässleholms OK               41:37 G        
    2          Jönsson, Åke              57 Tormestorps IF               43:13 G        
    3          Martinsson, Stellan       55 OK Tyringe                   47:37 S        
    4          Segerslätt, Sten          57 Skåneslättens OL             49:17 S        
    5          Lindau, Leif              57 OK Torfinn                   53:12 S        
    6          Adlercreutz, Patrick      57 Lunds OK                     54:06 S        
    7          Bjärrenholt, Eddie        57 Vallentuna-Össeby OL         54:33 S        
    8          Thalberg, Kyrre           57 Lunds OK                     56:56 S        
    8          Edvardsson, Per           57 OK Torfinn                   56:56 S        
   10          Sigbo, Holger             55 OK Kompassen                 58:50 S        
   11          Ohrlander, Rolf           54 OK Pan-Kristianstad        1:07:52          
   12          Fält, Bo                  54 OK Kompassen               1:18:16          

               Enfors, Olle              53 Tockarps IK               Ej godk.          



H50  (14)      5650 m                      

    1          Söderlund, Lars           60 Tormestorps IF               43:40 G        
    2          Hedberg, Peter            62 Lunds OK                     44:07 G        
    3          Josefsson, Magnus         60 Sävedalens AIK               48:23 G        
    4          Nilsson, Jan              59 Andrarums IF                 52:09 S        
    5          Olsson, Sven              61 Skåneslättens OL             52:49 S        
    6          Minör, Ulf                62 Lunds OK                     56:38 S        
    7          Westesson, Alf            57 OK Kontinent                 58:28 S        
    8          Pettersson, Gert          61 Lunds OK                   1:01:48 S        
    9          Norrestam, Stefan         59 Helsingborgs SOK           1:02:01 B        
   10          Viebke, Benjamin          60 Malmö OK                   1:04:50 B        
   11          Persson, Anders           61 Tockarps IK                1:05:12 B        
   12          Carlsson, Leif            58 OK Kontinent               1:11:52          
   13          Johansson, Johnny         59 Hjärnarps GH OL            1:22:23          
   14          Nilsson, Stefan           56 OK Kontinent               1:42:15          



H45  (21)      6740 m                      

    1          Westlund, Tomas           66 OK Pan-Kristianstad          46:50 G        
    2          Edvardsson, Niklas        67 Hästveda OK                  52:36 S        
    3          Axelsson, Håkan           67 FK Göingarna                 52:53 S        
    4          Wikström, Mårten          66 Halmstad OK                  53:09 S        
    5          Andersson, Per-Olof       65 OK Tyringe                   55:48 S        
    6          Johansson, Bengt          66 FK Friskus-Varberg           56:56 S        
    7          Nilsson, Per-Åke          65 FK Göingarna                 57:03 S        
    8          Eriksson, Håkan           67 Hästveda OK                1:01:46 S        
    9          Bredfelt, Mats            63 Lunds OK                   1:03:32 S        
   10          Olsson, Bengt             63 Eslövs FK                  1:04:36 S        
   11          Horvath, Kennet           65 Halmstad OK                1:06:20 B        
   12          Nilsson, Tomas            64 Hässleholms OK             1:12:14          
   13          Gerdle, Per               63 Halmstad OK                1:14:22          
   14          Ericsson, Anders          67 Lunds OK                   1:15:31          
   15          Barr, Olof                66 Skåneslättens OL           1:18:12          
   16          Hallabro, Lars            63 Hässleholms OK             1:21:08          
   17          Edvardsson, Stefan        64 OK Torfinn                 1:22:01          

               Svantesson, Lars          63 Hjärnarps GH OL           Ej godk.          
               Gustavsson, Anders        67 FK Friskus-Varberg        Ej godk.          
               Kihlberg, Yngve           64 Halmstad OK               ej start          
               Larsson, Henrik           64 FK Göingarna              ej start          



H40  (13)      6800 m                      

    1          Nilsson, Andreas          72 OK Pan-Kristianstad          46:42 G        
    2          Selin, Anders             70 FK Göingarna                 48:06 G        
    3          Najvik, Thomas            68 FK Göingarna                 54:18 S        
    4          Ljungquist, Fabian        70 Lunds OK                     54:35 S        
    5          Wihlborg, Magnus          70 OK Gynge                     56:12 S        
    6          Tenghagen, Magnus         68 Härlövs IF                   57:33 S        
    7          Hjort, Fredrik            56 Helsingborgs SOK             57:53 S        
    8          Hugosson, Fredrik         69 Lunds OK                     58:15 S        
    9          Andersson, Roger          69 Andrarums IF                 58:40 S        
   10          Franksson, Bengt-Arne     68 Eskilstuna OL              1:02:42 S        
   11          Jensen, Johan             69 Skåneslättens OL           1:13:35          

               Agmarken, Stefan          69 Halmstad OK               ej start          
               Ranbro, Mats              70 Helsingborgs SOK          ej start          



H35  (8)       8600 m                      

    1          Modig, Henrik             74 FK Göingarna                 59:51 G        
    2          Persson, Heide            73 Andrarums IF               1:02:20 G        
    3          Ståhl, Fredrik            77 Hjärnarps GH OL            1:07:05 S        
    4          Lindkvist, Jonas          73 Lunds OK                   1:13:44 S        
    5          Frick, Anders             77 Lunds OK                   1:22:49 S        
    6          Markholm, Ola             73 Skåneslättens OL           1:25:27 B        

               Malmsten, Linus           77 Malmö OK                  Ej godk.          
               Nilsson, Mikael           74 OK Kontinent              ej start          



H21  (12)      10280 m                     

    1          Killander, Mattias        87 Hästveda OK                1:08:44 G        
    2          Larsson, Magnus           67 FK Göingarna               1:12:06 G        
    3          Pålsson, Stefan           64 Skåneslättens OL           1:14:49 G        
    4          Liljedahl, Daniel         83 OK Pan-Kristianstad        1:14:57 G        
    5          (Humlaröd) Persson, Ann   86 FK Göingarna               1:16:01 S        
    6          Gustafsson, Per           84 Hjärnarps GH OL            1:17:42 S        
    7          Wendt, Martin             86 Lunds OK                   1:17:46 S        
    8          Ottmer, Harald            95 Tormestorps IF             1:20:28 S        
    9          Ericsson, Rickard         88 OK Tyr                     1:21:48 S        

               Eriksson, Andreas         79 Lunds OK                  Ej godk.          
               Lundqvist, Mikael         73 Falkenbergs OK            ej start          
               Aspegren, Per             81 OK Kontinent              ej start          



H20  (8)       6800 m                      

    1          Petersen, Stefan Frands   94 CopenhagenO                  47:41 G        
    2          Sehested Sie, Joakim      94 CopenhagenO                  49:39 G        
    3          Hansen, Simon Thrane      95 CopenhagenO                  49:41 G        
    4          Jepsen, Aske              12 CopenhagenO                  53:29 S        
    5          Rauturier, Benoit         92 Lunds OK                     54:58 S        
    6          Öhlenschläger, Asker      95 Örkelljunga FK             1:03:52 S        

               Ottmer, Henning           95 Tormestorps IF            ej start          
               Persson, Karl-Johan       95 Tormestorps IF            ej start          



H18  (3)       6740 m                      

    1          Larsson, Robin            95 FK Göingarna               1:01:28 G        
    2          Delin, Niclas             94 OK Pan-Kristianstad        1:34:17          

               Lenning, Erik             94 Skåneslättens OL          ej start          



H16  (17)      5520 m                      

    1          Wikström, Simon           97 Halmstad OK                  36:59          
    2          Einarsson, Joel           96 Tormestorps IF               38:36          
    3          Karlsson, Robin           96 Tormestorps IF               40:24          
    4          Lenning, Johan            97 Skåneslättens OL             42:13          
    5          Rämmal, Carl              96 Lunds OK                     42:50          
    6          Möller, Christoffer       96 Skåneslättens OL             46:53          
    7          Agmarken, Loke            97 Halmstad OK                  47:41          
    8          Larsson, Hampus           97 FK Göingarna                 49:31          
    9          Möller, Elias             97 Skåneslättens OL             53:26          
   10          Barr Zeilon, Erik         97 Skåneslättens OL             57:25          
   11          Hansson, Anton            97 Lunds OK                   1:06:48          
   12          Jönsson, Sebastian        96 FK Åsen                    1:06:55          
   13          Bladh, Tobias             96 Lunds OK                   1:24:10          
   14          Henriksson, Alfred        97 Lunds OK                   1:35:19          

               Viebke, Moltas            96 Malmö OK                  Ej godk.          
               Hammarskiöld, Jonas       97 Lunds OK                  ej start          
               Ågren, Jesper             97 Lunds OK                  ej start          



H14  (10)      3890 m                      

    1          Prellner, Isak            98 Skåneslättens OL             26:42          
    2          Axelsson, Fritjof         98 FK Göingarna                 29:20          
    3          Winbladh, Erik            99 Lunds OK                     31:31          
    4          Höst, Jakob               98 Hjärnarps GH OL              34:01          
    5          Segerslätt, Adam          98 Skåneslättens OL             36:06          
    6          Rydlund, Wiktor           98 Hässleholms OK               36:21          
    7          Wennemo, Alfred           98 Lunds OK                     36:49          
    8          Jönsson, Erik             99 Lunds OK                     38:47          
    9          Håkansson, Anton          99 Lunds OK                     46:51          
   10          Larsson, Dag              99 Skåneslättens OL             54:46          



H12  (20)      2920 m                      

    1          Hedberg, Allan            01 Lunds OK                     18:47          
    2          Najvik, Algot             00 FK Göingarna                 23:31          
    3          Hallabro, Ludvig          00 Hässleholms OK               23:40          
    4          Kronkvist, Albin          01 Örkelljunga FK               26:14          
    5          Johansson, Tim            00 FK Friskus-Varberg           26:33          
    6          Giselsson, Simon          01 Ronneby OK                   28:00          
    7          Hedberg, Povel            01 Lunds OK                     28:46          
    8          Johansson, Viggo          02 Skåneslättens OL             29:56          
    8          Prellner, Axel            00 Skåneslättens OL             29:56          
   10          Persson, Måns             01 Andrarums IF                 30:33          
   11          Josefsson, Carl           01 Sävedalens AIK               31:30          
   12          Modig, Oscar              00 FK Göingarna                 33:19          
   13          Persson, Per-Anton        01 Tormestorps IF               34:27          
   14          Eriksson, Pontus          01 Hjärnarps GH OL              34:48          
   15          Östberg, Erland           01 Skåneslättens OL             48:37          
   16          Puke, Julius              00 Ystads OK                  1:00:58          

               Hellberg, Daniel             Lunds OK                  Ej godk.          
               Ehrnborn, Oscar           00 Andrarums IF              ej start          
               Nilsson, Axel             00 OK Pan-Kristianstad       ej start          
               Andersson, Hugo           01 Hjärnarps GH OL           ej start          



H10  (23)      2570 m                      

    1          Andersson, Melker         02 FK Göingarna                 14:39          
    2          Thoresson, Erik           02 Andrarums IF                 16:42          
    3          Kronkvist, Agust          03 Örkelljunga FK               16:43          
    4          Jensen, Oscar             03 Skåneslättens OL             18:17          
    5          Hedberg, Loke             03 Lunds OK                     18:37          
    6          Winbladh, Johan           02 Lunds OK                     19:06          
    7          Ås, Carl                  02 Andrarums IF                 19:12          
    8          Selin, Edvin              03 FK Göingarna                 19:32          
    9          Ottosson, Andreas         02 Örkelljunga FK               20:02          
   10          Einarsson, Arvid          02 Tormestorps IF               20:26          
   11          Ahlm, Brian               02 Andrarums IF                 20:31          
   12          Carlsson, Truls           02 Skåneslättens OL             20:36          
   13          Helmersson, Ivar          03 Hässleholms OK               21:14          
   14          Nilsson, Melvin           02 Härlövs IF                   22:12          
   15          Johansson, Alex           03 FK Friskus-Varberg           22:31          
   16          Modig, Victor             03 FK Göingarna                 23:57          
   17          Pernetun, Noah            03 Hässleholms OK               25:56          
   18          Ljungqvist, Klas          03 Lunds OK                     27:28          
   19          Pernetun, Carl            03 Hässleholms OK               27:29          
   20          Weiden, Albin             03 Skåneslättens OL             27:35          
   21          Andersson, Svante         04 Andrarums IF                 37:16          

               Sidemyr, Edvin            02 Hässleholms OK            ej start          
               Helmersson, Jakob         02 FK Göingarna              ej start          



D75  (3)       2790 m                      

    1          Göransson, Gunvor         33 Laholms IF OK                42:22 G        
    2          Lexell, Karin             37 OK Torfinn                   47:49 G        
    3          Hugosson, Barbro          37 Lunds OK                   1:08:39          



D70  (6)       2920 m                      

    1          Jensen, Ann-Charlotte     42 Andrarums IF                 34:31 G        
    2          Grönblad, Gunilla         42 Härlövs IF                   38:40 G        
    3          Bengtsson, Margareta      42 OK Gläntan                   41:07 S        
    4          Pehrsson, Lena            42 OK Silva                     47:30 S        
    5          Ekberg, Gunni             38 Ätrans IF                  1:03:43          

               Wester, Gunnel            41 Örkelljunga FK            ej start          



D65  (9)       3600 m                      

    1          Svensson, Gull            44 Tockarps IK                  49:12 G        
    2          Jakobsson, Karin          43 Eslövs FK                    53:24 G        
    3          Bengtsson, Karin          46 OK Kompassen                 53:54 G        
    4          Svensson, Gullan          43 Hjärnarps GH OL              57:31 S        
    5          Svendsen, Torill          44 Lunds OK                     58:33 S        
    6          Bülow, Britt              47 Malmö OK                   1:09:50 S        
    7          Åkesson, Britt            47 Hässleholms OK             1:23:54          
    8          Härwell, Lilian           43 Eslövs FK                  1:27:26          
    9          Nilsson, Kerstin          44 Tormestorps IF             1:34:53          



D60  (7)       3600 m                      

    1          Glans, Inger              49 OK Torfinn                   44:02 G        
    2          Damsgaard, Lisbeth        50 Hjärnarps GH OL              48:47 G        
    3          Ståhl, Åsa                50 Hjärnarps GH OL              50:50 S        
    4          Schannong, Berit          48 Malmö OK                     51:39 S        
    5          Byström, Maj-Britt        48 Rävetofta OK                 55:48 S        
    6          Jönsson, Lena             48 Laholms IF OK              1:02:44 S        
    6          Sjöberg, Margareta        48 Lunds OK                   1:02:44 S        



D55  (2)       3600 m                      

    1          Enfors, Mona              54 Tockarps IK                  53:37 G        
    2          Memmi, Karin              55 Halmstad OK                1:05:15 S        



D50  (12)      4050 m                      

    1          Ekelöv, Ingela            58 Skåneslättens OL             38:00 G        
    2          Olsson, Lena              60 Skåneslättens OL             43:22 S        
    3          Persson, Kerstin          59 FK Göingarna                 44:33 S        
    4          Sjöström, Ann-Kristin     61 Lunds OK                     47:42 S        
    5          Hagård, Tina              60 Rävetofta OK                 48:02 S        
    6          Röllike, Anne-Marie       58 OK Lindena                   49:29 S        
    7          Ericsson, Gun             59 NAIS Orienteringsklubb       55:34 B        
    8          Hansson, Lotta            61 OK Kontinent                 57:40          
    9          Norrestam, Barbro         61 Helsingborgs SOK           1:06:50          
   10          Segerslätt, Christina     59 Skåneslättens OL           1:08:00          

               Lindeberg, Ina            55 Skåneslättens OL          Ej godk.          
               Linsefors, Lotta          56 Lunds OK                  ej start          



D45  (15)      4580 m                      

    1          Andersson, Carina         66 FK Friskus-Varberg           39:49 G        
    2          Olsson, Marie             67 Örkelljunga FK               40:16 G        
    3          Johansson, Ingrid         64 Laholms IF OK                42:11 G        
    4          Svantesson, Anne          65 Hjärnarps GH OL              45:34 S        
    5          Carlsson, Anneli          66 FK Finn                      45:41 S        
    6          Spångberg, Kristina       64 Lunds OK                     49:04 S        
    7          Lenning, Maria            64 Skåneslättens OL             50:56 S        
    8          Engel, Annika             66 Hässleholms OK               52:41 S        
    9          Hedin, Åsa                67 Hjärnarps GH OL              53:53 S        
   10          W Karlsson, Susanne       67 Härlövs IF                   54:41 S        
   11          Stensson, Britt-Marie     63 Helsingborgs SOK             56:58 B        
   12          Johansson, Karin          67 FK Göingarna                 59:00 B        
   13          Zeilon, Emelie            66 Skåneslättens OL           1:05:24          
   14          Kull-Persson, Åsa         65 Tormestorps IF             1:20:18          

               Andersson, Ingela         63 Lunds OK                  Ej godk.          



D40  (13)      5400 m                      

    1          Svensson, Camilla         72 Örkelljunga FK               48:52 G        
    2          Rydlund, Carina           70 Hässleholms OK               51:26 G        
    3          Ljungqvist, Anna          71 Lunds OK                     52:29 G        
    4          Kristiansson, Helena      68 Hässleholms OK               57:48 S        
    5          Modig, Maria              71 FK Göingarna                 58:27 S        
    6          Prellner, Anna            70 Skåneslättens OL             58:30 S        
    7          Axelsson, Louise          71 FK Göingarna                 58:35 S        
    8          Brink, Ann-Sofie          68 Markaryds FK                 59:19 S        
    9          Björck, Jessica           72 OK Älme                    1:06:51 S        
   10          Ericsson, Åsa             69 Lunds OK                   1:07:13 S        
   11          Henriksson, Sara          70 Tormestorps IF             1:07:28 S        

               Winbladh, Jenny           72 Lunds OK                  ej start          
               Gustafsson, Carina        68 OK Gynge                  ej start          



D35  (1)       5620 m                      

    1          Leijon, Malin             73 Härlövs IF                   51:00 G        



D21  (11)      6800 m                      

    1          Kundisch, Sieglinde       82 Lunds OK                   1:00:55 G        
    1          Snogerup Linse, Sara      62 Lunds OK                   1:00:55 G        
    3          Hellner, Lindha           73 FK Göingarna               1:02:56 G        
    4          Feurstein, Felicia        95 Tormestorps IF             1:06:47 G        
    5          Björk, Jenny              90 Lunds OK                   1:07:54 G        
    6          Berntsson, Johanna        80 Malmö OK                   1:09:46 S        
    7          Bülow, Eva                78 Halmstad OK                1:16:07 S        
    8          Johansson, Hanna          90 Skattkärrs IF              1:20:19 S        
    9          Sigbo, Marie              84 Hjärnarps GH OL            1:22:15 S        

               Hagård, Jannie            90 Rävetofta OK              Ej godk.          
               Modin, Hanna              81 Lunds OK                  ej start          



D20  (1)       5400 m                      

    1          Olsson, Jenny             93 Örkelljunga FK               55:41 G        



D16  (17)      4400 m                      

    1          Carlsson, Elin            96 Tormestorps IF               34:31          
    2          Hedin, Kajsa              96 Hjärnarps GH OL              34:44          
    3          Hedberg, Pim              96 Lunds OK                     37:26          
    4          Arborelius, Matilda       97 Hjärnarps GH OL              38:48          
    5          Eriksson, Erica           97 Hjärnarps GH OL              42:26          
    6          Gustafsson, Linnea        97 OK Gynge                     45:05          
    7          Carlsson, Nelly           96 Tormestorps IF               47:23          
    8          Spångberg, Cecilia        97 Lunds OK                     49:03          
    9          Johansson, Ida            96 Hjärnarps GH OL              52:38          
   10          Heyden, Malin             96 Lunds OK                     55:49          
   11          Nilsson, Matilda          97 FK Göingarna                 57:49          
   12          Jönsson, Sara             97 Hässleholms OK             1:00:06          
   13          Axelsson, Madelene        97 Härlövs IF                 1:01:21          
   14          Hagwall, Karin            97 Lunds OK                   1:07:17          
   15          Nilsson, Olivia           97 OK Älme                    1:09:33          
   16          Nilsson, Lovisa           97 FK Göingarna               1:11:52          

               Edgarsson, Patricia       96 Andrarums IF              Ej godk.          



D14  (23)      3890 m                      

    1          Bredfelt, Jenny           98 Lunds OK                     32:29          
    2          Jonsson Nordin, Lisa      99 Skåneslättens OL             35:23          
    3          Henriksson, Astrid        98 Helsingborgs SOK             35:57          
    4          Persson, Sofie            99 Härlövs IF                   36:00          
    5          Einarsson, Astrid         98 Tormestorps IF               37:28          
    6          Helmersson, Emmy          99 Hässleholms OK               38:32          
    7          Jönsson, Anna             99 Tormestorps IF               39:08          
    8          Wihlborg, Elin            99 OK Gynge                     39:58          
    9          Henriksson, Nellie        98 Tormestorps IF               41:04          
   10          Söderlund, Ebba           98 Tormestorps IF               43:54          
   11          Hermodsson, Tova          99 Lunds OK                     44:02          
   12          Nilsson, Olivia           98 OK Pan-Kristianstad          44:11          
   13          Feurstein, Emelie         99 Tormestorps IF               47:24          
   14          Eliasson, Anne Coos       98 Skåneslättens OL             52:05          
   15          Rämmal, Cecilia           98 Lunds OK                     53:19          
   16          Brorsson, Rebecka         98 Tockarps IK                  58:12          
   17          Delin, Elinor             99 FK Åsen                    1:00:42          
   18          Andersson, Elina          99 OK Tyringe                 1:07:54          
   19          Wennemo, Tova             98 Lunds OK                   1:08:26          
   20          Nilsson, Kajsa            99 Härlövs IF                 1:15:02          
   21          Johansson Kallioniemi,    99 Skåneslättens OL           1:17:02          

               Thorneman, Malin          98 Helsingborgs SOK          ej start          
               Rosenkvist, Ellen         99 Helsingborgs SOK          ej start          



D12  (20)      2920 m                      

    1          Axelsson, Hilda           01 FK Göingarna                 22:51          
    2          Markholm, Wilma           00 Skåneslättens OL             25:03          
    3          Nilsson, Irmalinn         00 Härlövs IF                   25:43          
    4          Gradin, Carolin           01 Andrarums IF                 26:24          
    5          Svantesson, Vilma         00 Hjärnarps GH OL              27:13          
    6          Ljungqvist, Tina          01 Lunds OK                     27:41          
    7          Weiden, Lovisa            01 Skåneslättens OL             28:03          
    8          Jensen, Ebba              00 Skåneslättens OL             30:30          
    9          Björk, Frida              01 Örkelljunga FK               30:37          
   10          Henriksson, Tilda         01 Tormestorps IF               31:00          
   11          Rylander, Matilda         01 Skåneslättens OL             34:58          
   12          Dannbring, Vendela        01 Skåneslättens OL             35:25          
   13          Briggner, Linnea          01 Skåneslättens OL             37:12          
   14          Tenghagen, Maja           01 Härlövs IF                   37:56          
   15          Möller, Stina             01 Skåneslättens OL             40:01          
   16          Leijon, Alma              01 Härlövs IF                   42:56          
   17          Aronsson, Anna            01 Hässleholms OK               48:44          
   18          Larsson, Liv              01 Skåneslättens OL             55:20          

               Ericsson, Astrid          00 Lunds OK                  Ej godk.          
               Gustafsson, Elin          00 OK Gynge                  ej start          



D10  (12)      2570 m                      

    1          Rydlund, Nellie           02 Hässleholms OK               15:16          
    2          Markholm, Tea             02 Skåneslättens OL             16:41          
    3          Prellner, Ylva            02 Skåneslättens OL             20:31          
    4          Stålhandske, Saga         02 Skåneslättens OL             24:02          
    5          Heyden, Kajsa                Lunds OK                     24:21          
    6          Leijon, Linnea            03 Härlövs IF                   25:09          
    7          Rämmal, Sofia             02 Lunds OK                     27:34          
    8          Hugosson, Elin            02 Lunds OK                     29:44          
    9          Ehrnborn, Clara           02 Andrarums IF                 29:53          
   10          Knutsson, Agnes           02 Örkelljunga FK               31:25          
   11          Ericsson, Elsa            03 Lunds OK                     31:32          
   12          Brummer-Nordin, Olivia    02 Andrarums IF                 38:17          



U2H  (12)      2460 m                      

    1          Pörscke, Max                 Lunds OK                     19:48          
    2          Selin, Svante             05 FK Göingarna                 20:21          
    3          Selin, Wilmer             05 FK Göingarna                 20:24          
    4          Gustaffson, Felix            Lunds OK                     20:53          
    5          Cinthio, August              Skåneslättens OL             24:00          
    6          Albinsson, Erik           03 Hjärnarps GH OL              26:04          
    7          Opperud, Edvin               FK Göingarna                 27:35          
    8          Olander, David            04 Lunds OK                     29:00          
    9          Jonsson, Isak                FK Göingarna                 30:38          
   10          Hellner, Hannes              FK Göingarna                 32:33          

               Höst, Alvin                  Lunds OK                  Ej godk.          
               Björck, Simon             04 Tormestorps IF            ej start          



U1  (24)       2650 m                      

    1          Ingelström, Jakob            OK Gynge                     21:15          
    2          Müllern Aspegren, Maria      Hässleholms OK               21:52          
    3          Cedervall, Hugo           04 Örkelljunga FK               22:38          
    4          Hedin, Wilde                 IS Skanne                    23:08          
    5          Axelsson, Hjalmar         06 FK Göingarna                 23:41          
    6          Hugosson, Albin           04 Lunds OK                     24:31          
    7          Hedin, Torun                 IS Skanne                    25:44          
    8          Ekebjär, Erik             05 Skåneslättens OL             27:03          
    9          Tenghagen, Axel              Härlövs IF                   27:21          
   10          Pedersen, Erika           02 Örkelljunga FK               29:11          
   11          Sidemyr, Joel             04 Hässleholms OK               29:12          
   12          Nilsson, Gustav           03 Härlövs IF                   30:16          
   13          Edman, Isak                  Örkelljunga FK               30:21          
   14          Hjalmarsson, Tim          05 Hjärnarps GH OL              30:48          
   15          Husby, Hanne              04 Skåneslättens OL             32:08          
   16          Leijon, Alfred            06 Härlövs IF                   35:03          
   17          Nordin, Hanna             04 Skåneslättens OL             38:49          
   18          Albinsson, Arvid          05 Hjärnarps GH OL              40:53          
   19          Karlsson, Ronja              Härlövs IF                   44:20          
   20          Hedin, Katja                 IS Skanne                    45:08          
   21          Husby, Ida                06 Skåneslättens OL             50:25          
   22          Cinthio, Aprilia             Skåneslättens OL             55:51          

               Ottosson, Johanna         05 Örkelljunga FK            ej start          
               Molina, Irma              05 Örkelljunga FK            ej start          



Inskolning  (2 2160 m                      

               Johansson, Lova              FK Friskus-Varberg           Godk.          
               Wikström, Jon                Hästveda OK                  Godk.          



H85  (3)       2920 m                      

    1          Isaksson, Rune            25 Helsingborgs SOK             41:15 G        
    2          Svensson, Curth           27 Skåneslättens OL             49:54 S        

               Pålsson, Kurt             25 Helsingborgs SOK          ej start          



Öppen Motion 1 2460 m                      

    1          Olsson, Anita                Skåneslättens OL             21:24 B        
    2          Jönsson, Kerstin          55 Växjö AIS                    28:38 B        
    3          Ivarsson, Catrin             OK Origo                     28:49 B        
    4          Ivarsson, Gunnel             OK Origo                     28:50 B        
    5          Strand, Jan                  OK Origo                     29:31          
    6          Bohman, Anette            60 Hjärnarps GH OL              31:49          
    7          Kempff, Maria                Hässleholms OK               33:06          
    8          Knutsson, Göran              Örkelljunga FK               38:08          



Öppen Motion 2 3440 m                      

    1          Olofsson, Goliat             FK Boken                     29:35 B        
    2          Olofsson, William            FK Boken                     32:47 B        
    3          Olvegård, Kerstin            FK Göingarna                 35:56 B        
    4          Wulff, Elin               85 OK Kompassen                 37:50 B        
    5          Dahlbom, Veronica         51 Helsingborgs SOK             44:40          
    6          Hagwall, Mats                Lunds OK                     47:04          
    7          Hagwall, Eva                 Lunds OK                     47:09          
    8          Öberg, Elin                  Ronneby OK                   49:08          
    9          Carlsson, Håkan              Skåneslättens OL             55:48          



Öppen Motion 3 3280 m                      

    1          Martinsson, Kerstin          OK Tyringe                   31:52 B        
    2          Johansson, Anna           92 Laholms IF OK                36:03 B        
    3          Larsson, Pia              70 FK Göingarna                 37:18 B        
    4          Bengtsson, Gunnar         41 OK Gläntan                   37:23 B        
    5          Swedenborg, Nils             Lunds OK                     39:49 B        
    6          Held, Margareta              FK Åsen                      41:32 B        
    7          Malmgren, Karin           48 Hjärnarps GH OL              44:51          
    8          Hammar, Sonja             49 OK Kompassen                 45:03          
    9          Erlandsson, Hjördis       47 OK Lindena                   53:06          
   10          Chen, Ching-Pei           81 Trollhättans SK            1:16:15          



Öppen Motion 4 5200 m                      

    1          Stålhandske, Fredrik      72 Skåneslättens OL             51:09 B        
    2          Lindkvist, Claes             Klubblös                     51:56 B        
    3          Nystedt, Fredrik             Skåneslättens OL           1:00:07 B        
    4          Haglund, Rolf                Örkelljunga FK             1:12:35          
    5          Hedin, Heidi                 IS Skanne                  1:16:27          
    6          Carlsson, Camilla         69 Härlövs IF                 1:23:10          
    7          Hugosson, Cecilia            Lunds OK                   1:32:35          
    8          Nilsson, Carina           86 OK Silva                   1:45:47          



Öppen Motion 5 3800 m                      

    1          Aspegren, Carl            65 Tormestorps IF               35:57 B        
    2          Höst, Foke                   Lunds OK                     35:59 B        
    3          Nordström, Björn          43 Hässleholms OK               41:59 B        
    4          Jensen, Kerstin           70 Skåneslättens OL             42:28 B        
    5          Östberg, Petter              Skåneslättens OL             43:27 B        
    6          Malm, Leif                   Markaryds FK                 47:41          
    7          Pernetun, Andreas            Hässleholms OK               47:47          
    8          Johansson, Stig           49 Helsingborgs SOK             48:09          
    9          Pernetun, Maria              Hässleholms OK               48:27          
   10          Svensson, Simon           00 Laholms IF OK                49:07          
   11          Nilsson, Gun-Marie           OK Origo                     49:34          
   12          Nilsson, Anna-Lena           OK Origo                     49:47          
   13          Elvland, Anders           59 Halmstad OK                  49:52          
   14          Gustafsson, Jenny            Lunds OK                     54:22          
   15          Engström, Anton              Helsingborgs SOK             56:34          
   16          Henriksson, Rickard       59 Helsingborgs SOK             56:36          
   17          Aronsson, Carina             Hässleholms OK               58:32          
   18          Wennemo, Conny               Lunds OK                     59:33          
   19          Lindgård, Johan              FK Göingarna               1:01:57          
   20          Johansson, Maria          67 Lunds OK                   1:03:13          
   21          Ståhl, Caroline              Hjärnarps GH OL            1:14:23          
   22          Danielsson, Frank            Kinnaströms SK             1:16:37          
   23          Pehrsson, Ebbe               OK Silva                   1:19:48          
   24          Bondesson, Marcus            FK Göingarna               1:21:23          
   25          Evesson, Nathalie            FK Göingarna               1:30:51          

               Stensson, David              FK Göingarna              Ej godk.          
               Britse, Jörgen            42 Härlövs IF                Ej godk.          
               Nordkvist, Nikolina          Klubblös                  Ej godk.          



Öppen Motion 6 5650 m                      

    1          Karlsson, Jörgen          64 Härlövs IF                 1:05:43 B        
    2          Björck, Lars              69 OK Älme                    1:07:03 B        
    3          Jönsson, Magnus           65 Skåneslättens OL           1:12:21 B        
    4          Persson, Diana            03 Härlövs IF                 1:13:13 B        
    5          Andersson, Henrik         77 Hässleholms OK             1:16:33 B        
    6          Nilsson, Magnus           65 Härlövs IF                 1:16:55 B        
    7          Persson, Kristina         55 Härlövs IF                 1:56:56          



Öppen Motion 7 3570 m                      

    1          Svensson, Morgan          75 Halmstad OK                  32:00 B        
    2          Nilsson, Mikael           70 OK Torfinn                   34:59 B        
    3          Helmersson, Nils          71 Hässleholms OK               35:47 B        
    4          Husby, Marika             69 Skåneslättens OL             35:56 B        
    5          Nilsson, Marianne         00 OK Pan-Kristianstad          36:54 B        
    6          Karlsson, Erik               Tormestorps IF               38:01 B        
    7          Olsson, Roger                Andrarums IF                 39:19 B        
    8          Ekberg, Lotta             02 Örkelljunga FK               39:58 B        
    9          Johansson, Monica         60 Hjärnarps GH OL              40:49 B        
   10          Held, Peter                  FK Åsen                      41:46 B        
   11          Ellmark, Peter            73 Lunds OK                     42:32          
   12          Olsson, Margareta         61 OK Tyringe                   42:50          
   13          Weiden, Malin             69 Skåneslättens OL             42:59          
   14          Olandersson, John         44 Örkelljunga FK               43:07          
   15          Kallioniemi, Karin        76 Skåneslättens OL             44:06          
   16          Nilsson, Anders           61 Hässleholms OK               44:41          
   17          Björk, Magnus                Örkelljunga FK               45:06          
   18          Karlsson, Göte            47 Tormestorps IF               45:57          
   19          Swedenborg, Ing-Britt     63 Lunds OK                     47:23          
   20          Wikström, Anna            78 Hästveda OK                  47:49          
   21          Martinsson, Barbro        49 OK Tyringe                   48:02          
   22          Eriksson, Lars            63 Hjärnarps GH OL              48:26          
   23          Persson, Nils                IS Skanne                    50:06          
   24          Jönsson, Ulf              45 Laholms IF OK                50:30          
   25          Eriksson, Carina          70 Hjärnarps GH OL              52:25          
   26          Weiden, Henrik               Skåneslättens OL             55:31          
   27          Andersson, Per-Åke        44 IS Kullen                    56:27          
   28          Persson, Bibzi               Hässleholms OK               56:31          
   29          Senje, Bo                 47 Halmstad OK                  56:55          
   30          Bengtsson, Agneta         58 Skåneslättens OL             57:47          
   31          Held, Tommy               48 FK Åsen                      58:52          
   32          Nilsson, Helen            66 Härlövs IF                 1:00:27          
   33          Edvardsson, Ruben         39 Hästveda OK                1:01:25          
   34          Bengtsson, Tommy          52 Hässleholms OK             1:02:45          
   35          Irwe, Lena                   OK Kompassen               1:03:30          
   36          Rosén, Mats               41 Hästveda OK                1:04:52          
   37          Wingqvist, Torbjörn       38 Skåneslättens OL           1:05:36          
   38          Ellmark, Anna             72 Lunds OK                   1:06:23          
   39          Persson, Laila               IS Skanne                  1:10:20          
   40          Ahlberg, Bertil           41 OK Gynge                   1:33:01          

               L, Ingvar                 33 Lunds OK                  Ej godk.          
               Nyberg, Kjell             41 IS Kullen                 Ej godk.          



Öppen Motion 8 4580 m                      

    1          Bengtsson, Erik           72 FK Åsen                      33:22 B        
    2          Ås, Erik                  73 Andrarums IF                 34:15 B        
    3          Johansson, Thomas         61 Örkelljunga FK               41:36 B        
    4          Åberg, Anders             60 Skåneslättens OL             41:49 B        
    5          Persson, Håkan               Laholms IF OK                42:10 B        
    6          Nilsson, Magnus           74 Andrarums IF                 42:58 B        
    7          Selin, Camilla            76 FK Göingarna                 44:26 B        
    8          Karlsson, Jan             60 Halmstad OK                  44:36 B        
    9          Bohman, Olle              52 Hjärnarps GH OL              44:52 B        
   10          Dahl, Stefan              63 IS Kullen                    45:55          
   10          Nilsson, Roger            66 Laholms IF OK                45:55          
   12          Lindgård, Caroline        80 FK Göingarna                 46:13          
   13          Giselsson, Sven           62 Ronneby OK                   47:22          
   14          Ingelström, Patrik        92 OK Gynge                     49:22          
   15          Söderlund, Lena              Tormestorps IF               49:59          
   16          Martinsson, Lennart       48 OK Tyringe                   50:23          
   17          Persson, Mats-Ola         64 Tormestorps IF               50:48          
   18          Johansson, Jan            65 Skåneslättens OL             51:56          
   19          Jönsson, Patrik              Hässleholms OK               52:41          
   20          Henriksson, Niklas        71 Tormestorps IF               54:48          
   21          Olsson, Mats              50 Skåneslättens OL             56:15          
   22          Molnar, Miklos               Lunds OK                     56:59          
   23          Tullberg, Eva             51 IS Kullen                    58:04          
   24          Jeppsson, Aina            60 Lunds OK                     59:31          
   25          Kjellsson, Karl Bertil    46 Rävetofta OK               1:00:23          
   26          Nordkvist, Kasper            Klubblös                   1:01:05          
   27          Wikström, Per             69 Hästveda OK                1:04:27          
   28          Nilsson, Bengt-Åke           OK Torfinn                 1:06:03          
   29          Thörnkvist, Sven          39 Tormestorps IF             1:08:36          
   30          Rylander, Göran           64 FK Göingarna               1:12:21          



Öppen Motion 9 6740 m                      

    1          Lönn, Michael             71 Hjärnarps GH OL              48:31 B        
    2          Kristensson, Mikael       87 Leksands OK                  49:33 B        
    3          Alnervik, Erik               Helsingborgs SOK             52:39 B        
    4          Albinsson, Vidar          67 Tormestorps IF               54:18 B        
    5          Larsen, Leif E               Tisvilde Hegn OK             59:19 B        
    6          Ackesjö, Jan                 Hjärnarps GH OL            1:00:12 B        
    7          Persson, Tobias           85 OK Kompassen               1:00:43 B        
    8          Engel, Simon              94 Hässleholms OK             1:04:18          
    9          Bohman, Linus             88 Hjärnarps GH OL            1:05:09          
   10          Heyden, Anders               Lunds OK                   1:05:57          
   11          Svensson, Patrik          90 Tormestorps IF             1:12:50          
   12          Ohlsson, Willie           48 Rävetofta OK               1:15:17          
   13          Rystedt, Pontus           66 Lunds OK                   1:20:50          
   14          Jensen, Ole D                Tisvilde Hegn OK           1:21:04          
   15          Nilsson/Kempff, Marcus    94 Hässleholms OK             1:36:36          
   16          Bjärby, Anna                 Frosta OK                  1:52:55          

               Bjärby, André                Frosta OK                 Ej godk.          
               Hjert, Jonas                 Falköpings AIK OK         Ej godk.          
               Rydlund, Magnus              Hässleholms OK            Ej godk.          



D21 Kort  (7)  5200 m                      

    1          Olsson, Sabina            85 Skåneslättens OL             53:30 G        
    2          Olsson, Anna              82 Lunds OK                     53:57 G        
    3          Helmersson, Maria         74 Hässleholms OK               54:29 G        
    4          Carlsson, Josefin         94 Tormestorps IF             1:00:31 S        
    5          Persson, Karolina         79 OK Torfinn                 1:14:56 S        
    6          Ekelund, Evelina          83 Malmö OK                   1:38:58          

               Ottosson, Wiviann         84 Malmö OK                  ej start          



H21 Kort  (3)  8600 m                      

    1          Jönsson, Per Erik         79 OK Torfinn                 1:10:05 G        
    2          Jönsson, Anders           76 OK Torfinn                 1:14:37 G        
    3          Olsson, Fredrik           90 Eslövs FK                  1:27:11 S        



H16Kort  (2)   3890 m                      

    1          Nilsson Kempff, Daniel    96 Hässleholms OK               43:53          
    2          Kristiansson, Erik        96 Hässleholms OK               47:42          



H14Kort  (6)   2920 m                      

    1          Persson, Emil             98 Skåneslättens OL             28:52          
    2          Lindvall, Noa             99 Skåneslättens OL             45:01          
    3          Lönn, Sebastian           02 Hjärnarps GH OL              54:03          
    4          Lönn, Alex                99 Hjärnarps GH OL              54:06          
    5          Giselsson, Samuel         98 Ronneby OK                 1:01:42          

               Persson, Dennis           98 Andrarums IF              ej start          



H12Kort  (2)   2460 m                      

    1          Pernetun, Ludvig          00 Hässleholms OK               16:05          
    2          Brink, Albin              01 Markaryds FK                 27:17          



D16Kort  (1)   3890 m                      

    1          Jönsson, Frida            96 Lunds OK                   1:20:30          



D14Kort  (1)   2920 m                      

    1          Norrestam, Hanna          99 Helsingborgs SOK             38:15          



D12Kort  (2)   2460 m                      

    1          Bukor, Anna                  Lunds OK                     16:18          
    2          Haglund, Mikaela          01 Örkelljunga FK               19:55          



U2D  (10)      2460 m                      

    1          Rydlund, Linnea           04 Hässleholms OK               21:27          
    2          Cinthio, Embla               Skåneslättens OL             24:35          
    3          Nystedt, Alva             03 Skåneslättens OL             26:53          
    4          Opperud, Elna                FK Göingarna                 27:36          
    5          Olsson, Ida                  FK Göingarna                 27:56          
    6          Olsson, Thyra                FK Göingarna                 28:05          
    7          Selin, Tuva               05 FK Göingarna                 29:16          
    8          Olvegård, Alice           04 FK Göingarna                 29:17          
    9          Henriksson, Lova          02 Lunds OK                     34:17          
   10          Aronsson, Sofia              Hässleholms OK               35:08