Höstyran Ilö 2012-09-29 13:05
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl     Rank Namn                      År Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (7)       2170 m                      

    1          Petersson, Ingvar         32 Hässleholms OK               39:42 G        
    2          Hjalmarsson, Curt         31 Hässleholms OK               46:00 S        
    3          Rågstedt, Nils            30 IS Kullen                    50:03 S        
    4          Edvardsson, Bengt         32 OK Torfinn                   52:31 S        
    5          Ekberg, Helmer            29 Ätrans IF                    56:40 B        

               Åkesson, Leo              31 Härlövs IF                ej start          
               Åkesson, Owe              32 Härlövs IF                ej start          



H75  (5)       2770 m                      

    1          Tykesson, Klas            34 Rävetofta OK                 45:35 G        
    2          Nelking, Jan-Eric         35 FK Åsen                      51:44 S        
    3          Olofsson, Bengt           36 Hjärnarps GH OL              58:45 S        
    4          Nilsson, Burne            37 OK Torfinn                   58:48 S        

               Björup, Kjell             33 Lunds OK                  Ej godk.          



H70  (10)      3090 m                      

    1          Wadensjö, Bo              38 FK Finn                      43:26 G        
    2          Svensson, Ingemar         39 Lunds OK                     44:03 G        
    3          Salminen, Raimo           41 OK Pan-Kristianstad          45:24 G        
    4          Eriksson, Roland          42 Hästveda OK                  48:45 G        
    5          Broström, Ernie           38 Halmstad OK                  53:05 S        
    6          Ericsson, Nils-Eric       41 FK Åsen                      56:28 S        
    7          Johansson, Bengt Göran    42 Örkelljunga FK             1:07:02          
    8          Nilsson, Lennart          41 Malmö OK                   1:11:22          

               Andertoft, Sven-Åke       39 Markaryds FK              Ej godk.          
               Olofsson, Bertil          41 Andrarums IF              ej start          



H65  (12)      3110 m                      

    1          Sandgren, Leif            47 Frosta OK                    29:45 G        
    2          Svensson, Göran           45 FK Finn                      33:59 S        
    3          Owesson, Roy              46 Helsingborgs SOK             35:34 S        
    4          Anderson, Benkt           44 Lunds OK                     40:12 S        
    5          Olsson, Åke               44 Hässleholms OK               43:00 B        
    6          Lindau, Kjell             43 OK Kompassen                 45:08          
    7          Ståhl, Bengt              47 Hjärnarps GH OL              47:05          
    8          Malm, Ebbe                46 Markaryds FK                 49:06          
    9          Selander, Macke           45 Helsingborgs SOK             57:41          
   10          Bülow, Bo                 45 Malmö OK                   1:13:33          

               Persson, Ingvar           45 FK Åsen                   Ej godk.          
               Johansson, Kent           44 Örkelljunga FK            ej start          



H60  (12)      3390 m                      

    1          Bengtsson, Agne           48 OK Kompassen                 29:23 G        
    2          Johnsson, Göran           50 Skåneslättens OL             34:09 S        
    3          McGrail, Ronald           48 Hjärnarps GH OL              36:02 S        
    4          Persson, Åke              48 Hjärnarps GH OL              36:57 S        
    5          Aspvall, Bengt            52 Ronneby OK                   38:03 S        
    6          Olesen, Emil              50 FIF Hillerød Orientering     40:42 S        
    7          Nilsson, Roland           48 OK Kompassen                 44:46 B        
    8          Persson, Lars             48 OK Kompassen                 45:31          
    9          Malm, Leif                48 Markaryds FK                 51:49          
   10          Bondesson, Nils-Erik      48 Frosta OK                    51:59          
   11          Lewis-Jonsson, Dag        48 Helsingborgs SOK             59:41          

               Johansson, Stig           48 Bredaryds SOK             ej start          



H55  (7)       3600 m                      

    1          Strand, Lars              55 Skåneslättens OL             38:31 G        
    2          Martinsson, Stellan       55 OK Tyringe                   39:39 G        
    3          Wahlström, Jan            55 Snättringe SK                42:23 G        
    4          Bjärrenholt, Eddie        57 Vallentuna-Össeby OL         47:16 S        
    5          Ohrlander, Rolf           54 OK Pan-Kristianstad          53:13 S        
    6          Andersson, Matts          57 Hässleholms OK               59:28          

               Andersson, Arne           54 OK Torfinn                ej start          



H50  (6)       3800 m                      

    1          Johansson, Thomas         61 Örkelljunga FK               32:10 G        
    2          Oxenstierna, Andreas      60 Skåneslättens OL             36:05 G        
    3          Persson, Anders           61 Tockarps IK                  39:10 S        
    4          Örn, Reino                60 Markaryds FK                 40:45 S        
    5          Olsson, Sven              61 Skåneslättens OL             41:22 S        
    6          Norrestam, Stefan         59 Helsingborgs SOK             46:28 S        



H45  (9)       4010 m                      

    1          Rydström, Joel            65 FK Finn                      28:18 G        
    2          Horvath, Kennet           65 Halmstad OK                  31:52 G        
    3          Nilsson, Per-Åke          65 FK Göingarna                 33:25 S        
    4          Svensson, Anders          64 Laholms IF OK                36:02 S        
    5          Eriksson, Håkan           67 Hästveda OK                  37:11 S        
    6          Edvardsson, Stefan        64 OK Torfinn                   45:39          
    7          Johansson, Jan            65 Skåneslättens OL             53:02          
    8          Andertoft, Ola            65 Markaryds FK                 53:07          

               Ohlsson, Lars             63 FK Göingarna              ej start          



H35  (4)       4650 m                      

    1          Ljungquist, Fabian        70 Lunds OK                     38:28 G        
    2          Ståhl, Fredrik            77 Hjärnarps GH OL              41:18 G        
    3          Lindkvist, Jonas          73 Lunds OK                     52:05 S        
    4          Malmsten, Linus           77 Malmö OK                   1:17:10          



H21  (25)      4670 m                      

    1          Olofsson, Henrik          78 Helsingborgs SOK             29:31 G        
    2          Sjöholm, Richard          90 OK Pan-Kristianstad          30:45 G        
    3          Gunnarsson, Jonathan      82 OK Pan-Kristianstad          31:04 G        
    4          Westlund, Tomas           66 OK Pan-Kristianstad          32:40 G        
    5          (Humlaröd) Persson, Ann   86 FK Göingarna                 32:50 G        
    6          Liljedahl, Daniel         83 OK Pan-Kristianstad          33:16 S        
    7          Wallentin Tärk, Nils      86 Halmstad OK                  33:37 S        
    8          Bengtsson, Erik           72 FK Åsen                      34:32 S        
    9          Ericsson, Rickard         88 OK Tyr                       35:31 S        
   10          Aspegren, Per             81 OK Kontinent                 35:42 S        
   11          Agmarken, Loke            97 Halmstad OK                  35:51 S        
   12          Wendt, Martin             86 Lunds OK                     36:17 S        
   13          Agmarken, Stefan          69 Halmstad OK                  36:39 S        
   14          Wikström, Simon           97 Halmstad OK                  37:24 S        
   15          Eriksson, Andreas         79 Lunds OK                     37:47 S        
   16          Albinsson, Vidar          67 Tormestorps IF               39:36 S        
   17          Örn, Daniel               89 IK Hakarpspojkarna           39:48 S        
   18          Hjort, Fredrik            56 Helsingborgs SOK             41:37 S        
   19          Svensson, Fredrik         85 OK Torfinn                   45:39          
   20          Persson, Tobias           85 OK Kompassen                 47:36          
   21          Olsson, Fredrik           90 Eslövs FK                    51:45          
   22          Bengtsson, Martin         92 Helsingborgs SOK             53:38          

               Berggren, Peter           83 Halmstad OK               Ej godk.          
               Lundqvist, Mikael         73 Falkenbergs OK            ej start          
               Soltesz, Kristian         84 Lunds OK                  ej start          



H20  (7)       3390 m                      

    1          Hansen, Simon Thrane      95 CopenhagenO                  23:18 G        
    2          Sehested Sie, Joakim      94 CopenhagenO                  24:33 G        
    3          Petersen, Stefan Frands   94 CopenhagenO                  25:53 G        
    4          Jepsen, Aske              12 CopenhagenO                  26:33 G        
    5          Rauturier, Benoit         92 Lunds OK                     28:04 S        
    6          Öhlenschläger, Asker      95 Örkelljunga FK               29:31 S        
    7          Oxenstierna, Kristian     93 Skåneslättens OL             49:03          



H16  (2)       3790 m                      

    1          Nilsson, Marcus           96 Laholms IF OK                35:48          
    2          Albinsson, Jonathan       96 Tormestorps IF               35:58          



H14  (1)       3110 m                      

               Jonsson, Simon               IF Hallby SOK             ej start          



H12  (3)       2800 m                      

    1          Agmarken, Noel            00 Halmstad OK                  47:35          

               Puke, Julius              00 Ystads OK                 ej start          
               Berg, Otto                   IS Kullen                 ej start          



H10  (1)       1980 m                      

    1          Martinsson, Philip        03 FK Finn                      35:53          



D75  (2)       2170 m                      

    1          Lexell, Karin             37 OK Torfinn                   49:28 G        
    2          Hugosson, Barbro          37 Lunds OK                     53:31 G        



D70  (3)       2520 m                      

    1          Wester, Gunnel            41 Örkelljunga FK               48:11 G        
    2          Ekberg, Gunni             38 Ätrans IF                  1:02:01 S        

               Olofsson, Gudrun          40 Hjärnarps GH OL           Ej godk.          



D65  (10)      2520 m                      

    1          Andertoft, Helen          42 Markaryds FK                 39:27 G        
    2          Svendsen, Torill          44 Lunds OK                     41:45 G        
    3          Svensson, Gull            44 Tockarps IK                  45:51 S        
    4          Svensson, Ellbritt        47 FK Finn                      48:12 S        
    5          Bengtsson, Karin          46 OK Kompassen                 50:49 S        
    6          Nilsson, Siw              45 OK Kompassen                 52:44 S        
    7          Hansson, Anna-Lisa        47 OK Pan-Kristianstad          54:57 S        
    8          Bülow, Britt              47 Malmö OK                     56:23 B        
    9          Åkesson, Britt            47 Hässleholms OK               59:36 B        
   10          Nilsson, Gunnel           44 Malmö OK                   1:35:15          



D60  (6)       2520 m                      

    1          Damsgaard, Lisbeth        50 Hjärnarps GH OL              35:58 G        
    1          Glans, Inger              49 OK Torfinn                   35:58 G        
    3          Ståhl, Åsa                50 Hjärnarps GH OL              41:51 S        
    4          Byström, Maj-Britt        48 Rävetofta OK                 42:09 S        
    5          Martinsson, Barbro        49 OK Tyringe                   43:29 S        
    6          Hammar, Sonja             49 OK Kompassen                 50:55 S        



D50  (9)       2770 m                      

    1          Nilsson, Ann              60 Markaryds FK                 33:00 G        
    2          Persson, Kerstin          59 FK Göingarna                 41:32 S        
    3          Olesen, Eva Konring       55 FIF Hillerød Orientering     43:25 S        
    4          Hagård, Tina              60 Rävetofta OK                 44:44 S        
    5          Claesson, Britt           59 IFK Moras OK                 46:18 S        
    6          Norrestam, Barbro         61 Helsingborgs SOK           1:05:45          
    7          Andersson, Karin          60 Skåneslättens OL           1:07:43          

               Ekelöv, Ingela            58 Skåneslättens OL          Ej godk.          
               Andersson, Yvonne         60 Hässleholms OK            ej start          



D45  (7)       3090 m                      

    1          Johansson, Ingrid         64 Laholms IF OK                35:24 G        
    2          Olsson, Marie             67 Örkelljunga FK               35:38 G        
    3          Carlsson, Anneli          66 FK Finn                      38:47 G        
    4          Stensson, Britt-Marie     63 Helsingborgs SOK             41:28 S        
    5          Björk, Christina          64 Örkelljunga FK               43:14 S        

               Hansson, Ann-Marie        65 IS Kullen                 Ej godk.          
               Spångberg, Kristina       64 Lunds OK                  ej start          



D35  (3)       3600 m                      

    1          Brink, Ann-Sofie          68 Markaryds FK                 45:52 G        
    2          Ekberg, Lotta             74 Örkelljunga FK               46:01 G        
    3          Bjärby, Anna              73 Frosta OK                    59:17 S        



D21  (15)      3800 m                      

    1          Petersson, Sofie          77 Helsingborgs SOK             28:35 G        
    2          Björk, Jenny              90 Lunds OK                     30:14 G        
    3          Hagård, Jannie            90 Rävetofta OK                 31:26 G        
    4          Kundisch, Sieglinde       82 Lunds OK                     32:00 G        
    5          Pettersson, Sofie         87 Ulricehamns OK               34:31 S        
    6          Nilsson, Carolina         80 OK Kompassen                 35:17 S        
    7          Bülow, Eva                78 Halmstad OK                  36:00 S        
    8          Olsson, Anna              82 Lunds OK                     37:26 S        
    9          Ranbro, Linda             76 Helsingborgs SOK             37:29 S        
   10          Johansson, Hanna          90 Skattkärrs IF                38:10 S        
   11          Nilsson, Frida            91 Skåneslättens OL             40:40 S        
   12          Berntsson, Johanna        80 Malmö OK                     40:51 S        
   13          Ottosson, Wiviann         84 Malmö OK                     54:58          
   14          Ekelund, Evelina          83 Malmö OK                   1:12:50          

               Hidås, Lina               85 OK Kontinent              ej start          



D16  (4)       3790 m                      

    1          Arborelius, Matilda       97 Hjärnarps GH OL              39:02          
    2          Nilsson, Sophie           96 Hjärnarps GH OL              52:35          

               Jönsson, Sara             97 Hässleholms OK            Ej godk.          
               Spångberg, Cecilia        97 Lunds OK                  ej start          



D14  (2)       3110 m                      

    1          Henriksson, Astrid        98 Helsingborgs SOK             46:00          
    2          Berg, Anna                   IS Kullen                  1:09:48          



D12  (2)       2800 m                      

    1          Ljungqvist, Tina          01 Lunds OK                     35:21          
    2          Björk, Frida              01 Örkelljunga FK               38:27          



U1  (1)        1770 m                      

    1          Grönvall, Andreas            Helsingborgs SOK             37:19          



H85  (2)       2070 m                      

    1          Isaksson, Rune            25 Helsingborgs SOK             38:16 G        
    2          Pålsson, Kurt             25 Helsingborgs SOK           1:16:21          



Öppen Motion 1 1980 m                      

    1          Martinsson, Hugo             FK Finn                      32:24 B        
    2          Karlsson, Anton              FK Finn                      32:25 B        
    3          Olsson, Anita                Skåneslättens OL             37:28 B        
    4          Gundersen, Frederikke        Tisvilde                   1:19:43          

               Tagesson, Albin              FK Finn                   Ej godk.          



Öppen Motion 3 2760 m                      

    1          Wulff, Elin               85 OK Kompassen                 45:26 B        
    2          Johansson, Conny          64 Laholms IF OK                52:18 B        
    3          Nilsson, Gunilla          60 Hjärnarps GH OL              56:44 B        
    4          Hin, Melker                  OK Tyringe                 1:03:27          
    5          Olsson, Margareta         61 OK Tyringe                 1:03:36          



Öppen Motion 5 3350 m                      

    1          Lejon, Håkan                 Klubblös                     52:19 B        
    2          Andersson, Per-Åke        44 IS Kullen                    54:18 B        
    3          Karlsson, Kajsa              OK Kontinent                 54:22 B        
    4          Zetterqvist, Lucas        97 Laholms IF OK                54:57 B        
    5          Zetterqvist, Fabian       99 Laholms IF OK                54:58 B        
    6          Karlsson, Gustav             OK Torfinn                   55:03 B        
    7          Karlsson, Cristine           OK Torfinn                   55:25 B        
    8          Elvland, Anders              Halmstad OK                1:03:35 B        
    9          Svensson, Pia                Tormestorps IF             1:07:36 B        
   10          Danielsson, Frank            Kinnaströms SK             1:07:56 B        



Öppen Motion 7 2770 m                      

    1          Svensson, Morgan          75 Halmstad OK                  31:04 B        
    2          Martinsson, Kerstin          OK Tyringe                   40:02 B        
    3          Martinsson, Erland        46 OK Tyringe                   40:28 B        
    4          Henriksson, Rickard       59 Helsingborgs SOK             47:04          
    5          Isgren, Anna                 Klubblös                     59:30          



Öppen Motion 8 4650 m                      

    1          Grönlund, Rasmus          78 Lunds OK                     36:40 B        
    2          Alnervik, Felix           81 Helsingborgs SOK             38:15 B        
    3          Persson, Mathias             Helsingborgs SOK             44:27 B        
    4          Ekelöv, Ingmar            56 Skåneslättens OL             44:28 B        
    5          Bengtsson, Erik           94 OK Skogsfalken               45:01 B        
    6          Svensson, Patrik          90 Tormestorps IF               47:14 B        
    7          Andersson, David          59 IS Skanne                    48:05 B        
    8          Persson, Håkan            69 Laholms IF OK                48:42 B        
    9          Karlsson, Jan             60 Halmstad OK                  49:00 B        
   10          Gundersen, Rune              Tisvilde                     51:42          
   11          Axelsson, Lisa               Hjobygdens OK                53:01          
   12          Nilsson, Roger            66 Laholms IF OK                53:26          
   13          Ohlsson, Willie           48 Rävetofta OK                 53:41          
   14          Tufvesson, Pär            76 Frosta OK                    54:29          
   15          Karlsson, Leif            46 Frosta OK                    54:58          
   16          Sjöholm, Dan              57 OK Pan-Kristianstad          55:32          
   17          Grönlund, Marie           77 Lunds OK                     58:40          
   18          Olofsson, Ingvar          47 FK Snapphanarna            1:08:49          
   19          Svensson, Filip           95 Laholms IF OK              1:13:28          
   20          Kvist, Sten Åke           42 IS Kullen                  1:16:49          
   21          Lindkvist, Claes             Klubblös                   1:21:12          
   22          Thörnkvist, Sven          39 Tormestorps IF             1:40:03          

               Tufvesson, Linda          80 Frosta OK                 Ej godk.          



H12Kort  (1)   1980 m                      

    1          Brink, Albin              01 Markaryds FK                 31:38          



D14Kort  (1)   2800 m                      

    1          Norrestam, Hanna          99 Helsingborgs SOK             43:05