FK Boken Skärtorsdagsnattfr 2005-03-25 12:11
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2004

 Pl   Namn                      Klubb                         Tid 



      Herrar 75  (4)          3000 m                         

  1   Lennart Nilsson           OK Kompassen                43:37 
  2   Yngve Jönsson             OK Silva                    53:48 
  3   Knut Nilsson              OK Kompassen                55:03 

      Åke Dahlström             FK Snapphanarna          Ej godk. 



      Herrar 70  (9)          3000 m                         

  1   Karl-Erik Persson         OK Kompassen                31:30 
  2   Peo Bengtsson             Pan-Kristianstad            38:01 
  3   Allan Haglund             Gävle OK                    38:08 
  4   Karl Åkerman              Motala AIF OL               41:20 
  5   Bo Bengtsson              Hässleholms OK              42:55 
  6   Stig Josefsson            Halmstads OK                44:51 
  7   Göran Malmberg            IK Gandvik                  45:31 
  8   Arne Andersson            Eslövs FK                   57:07 

      Klas Tykesson             Rävetofta OK             ej start 



      Herrar 65  (4)          3900 m                         

  1   Inge Nilsson              Tockarps IK                 47:57 
  2   Åke Gatelid               Sigtuna OK                  50:43 
  3   Bo Svensson               Tockarps IK               1:00:59 

      Nils-Gustav Svensson      OK Kompassen             Ej godk. 



      Herrar 60  (10)         3900 m                         

  1   Roland Offrell            Frosta OK                   40:49 
  2   Lars Lindén               OK Gynge                    43:48 
  3   Björn Nordström           Hässleholms OK              44:47 
  4   Öyvind Jensen             Hässleholms OK              47:45 
  5   Erling Larsson            Hässleholms OK              49:04 
  6   Gunnar Persson            Tormestorps IF              54:20 
  7   Lennart Nilsson           Malmö OK                  1:01:48 
  8   Bengt Johansson           OK Silva                  1:16:19 
  9   Bo Westling               Häverödals SK             1:32:39 

      Ulf Jönsson               Laholms IF               Ej godk. 



      Herrar 55  (16)         5000 m                         

  1   Leif Sandgren             Frosta OK                   42:45 
  2   Bill Schölin              Örkelljunga FK              46:32 
  3   Lars Lindborg             Tormestorps IF              46:40 
  4   Bo-Anders Nilsson         Lunds OK                    48:38 
  5   Kenth Sundgren            OK Silva                    49:10 
  6   Jan Åsberg                Häverödals SK               49:40 
  7   Göran Johnsson            Ringsjö OK                  50:33 
  8   Sven-Eric Ericson         Helsingborgs SOK            50:40 
  9   Håkan C Nilsson           Malmö OK                    53:04 
 10   Per-Olof Fernberg         IS Skanne                   55:03 
 11   Bengt Ståhl               Hjärnarps GH OL           1:02:10 
 12   Åke Persson               Hjärnarps GH OL           1:04:38 
 13   Jan Jönsson               Malmö OK                  1:06:38 
 14   Nils-Erik Bondesson       Frosta OK                 1:22:17 
 15   Kaare Hansson             Malmö OK                  1:27:27 

      Gert Olsson               OK Silva                 ej start 



      Herrar 50  (13)         5900 m                         

  1   Leif E. Larsen            Tisvilde Hegn OK            55:34 
  2   Yngve Ernstsson           FK Göingarna                57:34 
  3   Stellan Martinsson        OK Tyringe                1:02:06 
  4   Christer Nordström        OK Älvsjö-Örby            1:02:48 
  5   Leif Åkerblom             Stora Tuna IK             1:04:35 
  6   Ole e. Jensen             Tisvilde Hegn OK          1:07:57 
  7   Thomas Nilsson            FK Göingarna              1:15:47 
  8   Tommy Bengtsson           Hässleholms OK            1:18:44 
  9   Olof Ståhl                Lunds OK                  1:20:09 
 10   Bengt Hansson             Andrarums IF              1:21:17 

      Anders Freij              Lunds OK                 Ej godk. 
      Christer Ljungdahl        Hjärnarps GH OL          ej start 
      Arne Andersson            OK Torfinn               ej start 



      Herrar 45  (5)          5900 m                         

  1   Ingemar Petersson         Halmstads OK              1:01:34 
  2   Smen Nilsson              Andrarums IF              1:10:36 
  3   Mats Zackrisson           OK Älvsjö-Örby            1:14:04 
  4   Håkan Johansson           Helsingborgs SOK          1:16:29 

      Mats Fanell               OK Älvsjö-Örby           ej start 



      Herrar 40  (8)          6700 m                         

  1   Sven Giselsson            Ronneby OK                  52:11 
  2   Johan Risberg             Järfälla OK                 54:33 
  3   Tjompen Svensson          IFK Lidingös Skid o OK      55:12 
  4   Bengt Olsson              Eslövs FK                   57:47 
  5   Göran Frank               Eslövs FK                 1:04:42 
  6   Tomas Nilsson             Hässleholms OK            1:13:03 
  7   Per Andersson             OK Gynge                  1:15:12 
  8   Lars Petrisson            Hjärnarps GH OL           1:19:10 



      Herrar 35  (3)          6700 m                         

  1   Niklas Edvardsson         Hästveda OK                 53:25 
  2   Björn Svensson            Helsingborgs SOK          1:06:32 

      Peter Andersson           OK Gynge                 ej start 



      Herrar 21  (25)         8600 m                         

  1   Henrik Vuorinen           OK Kolmården              1:02:16 
  2   Andreas Kraas             OK Roslagen               1:04:05 
  3   Per-Åke Bligård           Göteborg-Majorna OK       1:04:41 
  4   Rain Eensaar              OK Roslagen               1:06:31 
  5   Tarvo Avaste              OK Roslagen               1:06:50 
  6   Johannes Falk             Sundbybergs IK            1:08:36 
  7   Jakob Gustavsson          Alvesta SOK               1:08:44 
  8   Timmo Tammemäe            OK Roslagen               1:09:39 
  9   John Solbreck             OK Roslagen               1:10:17 
 10   Harri Räty                Delta                     1:10:29 
 11   Joakim Önnemar            Söderhamns OK             1:10:54 
 12   Ronnie Ljunggren          OK Tyringe                1:13:17 
 13   Magnus Jonasson           Malmö OK                  1:15:56 
 14   Jonny Selander            OK Tyringe                1:16:18 
 15   Lukas Gustavsson          Alvesta SOK               1:16:32 
 16   David Holmström           OK Roslagen               1:21:50 
 17   Bengt-Arne Franksson      Eskilstunafors OL         1:22:39 
 18   Daniel Andersson          Sundbybergs IK            1:23:42 
 19   Joel Lännevall            OK Roslagen               1:24:19 
 20   Ronny Falk                Sundbybergs IK            1:25:00 
 21   Mattias Karlsson          OK Alehof                 1:25:25 
 22   Jonas Sundberg            Söderhamns OK             1:32:12 
 23   Magnus Nordström          OK Älvsjö-Örby            1:35:34 

      Martin Sundström          Söderhamns OK            Ej godk. 
      Ola Hultin                OK Roslagen              ej start 



      Herrar 20  (4)          6700 m                         

  1   Mihkel Järveoja           OK Roslagen                 51:47 
  2   Anders Lindberg           Söderhamns OK               56:34 
  3   Åke Bjerregaard           OK Roslagen               1:45:29 
  4   Björn Lövdahl             Hässleholms OK            2:07:09 



      Herrar 16  (9)          5400 m                         

  1   Johannes Nyberg           FK Åsen                     42:57 
  2   Björn Öhrstrand           Ystads OK                   45:03 
  3   Simon Christoferson       Tormestorps IF              47:17 
  4   Daniel Örn                Markaryds FK                47:44 
  5   Felix Carlsson            Hässleholms OK              49:30 
  6   Johan Lundqvist           OK Gynge                    51:27 
  7   Daniel Nilsson            Andrarums IF                56:34 
  8   Sam Eriksson              Andrarums IF              1:00:53 
  9   Simon Månsson             Örkelljunga FK            1:09:26 



      Herrar 14  (6)          3300 m                         

  1   Jonas Nordström           OK Älvsjö-Örby              27:51 
  2   Linus Ljungdahl           Hjärnarps GH OL             42:11 
  3   Anders Åkerblom           Stora Tuna IK               43:56 
  4   Fredrik Nilsson           Örkelljunga FK              56:29 
  5   Sture Jeppsson            Lunds OK                  1:08:29 

      Kasper Carlsson           Hässleholms OK           Ej godk. 



      Herrar 12  (2)          2100 m                         

  1   Hampus Andersson          OK Tyringe                  18:31 
  2   Oskar Andersson           OK Gynge                    20:06 



      Damer 60  (2)           3000 m                         

  1   Ann-Margret Persson       Gävle OK                    46:41 

      Gun Hansson               Andrarums IF             Ej godk. 



      Damer 55  (3)           3000 m                         

  1   Karin Larsson             OK Kompassen                59:53 

      Åsa Ståhl                 Hjärnarps GH OL          Ej godk. 
      Karin Persson             OK Tyringe               ej start 



      Damer 45  (4)           3000 m                         

  1   Ann Nilsson               Markaryds FK                25:07 
  2   Anna Larsson              Örkelljunga FK              35:07 
  3   Gudrun Nilsson            Lunds OK                    36:49 

      Christina Olsson          OK Silva                 ej start 



      Damer 40  (3)           3900 m                         

  1   Ingrid Johansson          Laholms IF                  41:02 
  2   Karin Ståhl               IS Kullen                   46:58 
  3   Anette Hansen             Tisvilde Hegn OK          1:16:09 



      Damer 35  (3)           3900 m                         

  1   Sara Giselsson            Ronneby OK                  44:45 
  2   Anneli Carlsson           FK Finn                   1:01:36 

      Anneli Wihlborg           OK Gynge                 ej start 



      Damer 21  (4)           5400 m                         

  1   Anna Falk                 Sundbybergs IK              42:04 
  2   Eva-Lotta Bengtsson       Rävetofta OK                46:26 
  3   Ylva Sunesson             Haninge SOK                 50:25 
  4   Anna-Karin Bondesson      Pan-Kristianstad            58:02 



      Damer 20  (3)           3900 m                         

  1   Pia-Maria Bondesson       Frosta OK                   47:19 
  2   Erica Ek                  Lunds OK                    48:25 

      Emmie Christoferson       Tormestorps IF           ej start 



      Damer 16  (5)           3900 m                         

  1   Johanna Lännevall         OK Roslagen                 39:32 
  2   Caroline Ivarsson         Lunds OK                    59:18 
  3   Emelie Olsson             OK Kompassen              1:33:34 

      Stina Jeppsson            Lunds OK                 Ej godk. 
      Linda Nilsson             Andrarums IF             ej start 



      Damer 14  (2)           3300 m                         

  1   Viktoria Ernstsson        FK Göingarna                51:09 

      Anna Bredfelt             Lunds OK                 Ej godk. 



      Damer 12  (7)           2100 m                         

  1   Lisa Nyberg               FK Åsen                     14:41 
  2   Stina Berg                IS Kullen                   16:39 
  3   Tove Ståhl                IS Kullen                   19:15 
  4   Matilda Stensson          IS Kullen                   21:14 
  5   Alice Nilsson-Thörn       Malmö OK                  1:10:12 
  6   Sandra Nilsson            Malmö OK                  1:10:14 

      Ebba Roos                 Helsingborgs SOK         ej start 



      Öppen 2  (40)           3000 m                         

  1   Simon Lundqvist           OK Gynge                    27:21 
  2   Mats Lundqvist            OK Gynge                    27:24 
  3   Viktor Stensson           IS Kullen                   28:34 
  4   Britt Marie Stensson      IS Kullen                   29:43 
  5   Gudrun Nilsson            Andrarums IF                31:23 
  6   Erika Hellgren            OK Älvsjö-Örby              32:24 
  7   Britt Marie Hellgren      OK Älvsjö-Örby              32:25 
  8   Jonna Johansson           Örkelljunga FK              32:33 
  9   Sofia Björk               Örkelljunga FK              32:39 
 10   Anton Oddo                Härlövs IF                  36:23 
 11   Martin Delin              Härlövs IF                  36:29 
 12   Julia Dahl                IS Kullen                   36:35 
 13   Stefan Dahl               IS Kullen                   36:36 
 14   Arne Persson              OK Gynge                    36:57 
 15   Maria Delin               Härlövs IF                  40:29 
 16   Bengt Olofsson            Hjärnarps GH OL             40:41 
 17   Emma Månsson              Örkelljunga FK              40:56 
 18   Anton Månsson             Örkelljunga FK              40:58 
 19   Anna Åhlin                Helsingborgs SOK            41:02 
 20   Jonas Åhlin               Helsingborgs SOK            41:06 
 21   Nisse Bohman              OK Kompassen                42:03 
 22   Marcus Svensson           FK Boken                    42:15 
 23   Angelika Larsson          Örkelljunga FK              43:07 
 24   Ann Sofie Larsson         Örkelljunga FK              43:08 
 25   Simon Engel               Hässleholms OK              49:02 
 26   Annika Engel              Hässleholms OK              49:06 
 27   Evelina Bengtsson         OK Tyringe                  49:14 
 28   Susanne Hagelin Bengtsson OK Tyringe                  49:39 
 29   Matilda Olofsson          FK Boken                    50:04 
 30   Camilla Nilsson           OK Torfinn                  50:07 
 31   Björn Lindqvist           FK Boken                    50:39 
 32   Gudrun Olofsson           Hjärnarps GH OL             53:58 
 33   Isabell Christoffersson   Tormestorps IF            1:01:31 
 34   Moa Olsson                OK Kompassen              1:01:49 
 35   Sven Nilsson              OK Älvsjö-Örby            1:04:08 
 36   Maria Christrup           Lunds OK                  1:04:55 
 37   Anja Jeppsson             Lunds OK                  1:05:03 

      Mats Nilsson              Malmö OK                 Ej godk. 
      Ulf Nilsson               Malmö OK                 Ej godk. 
      Simon Nilsson             Malmö OK                 Ej godk. 



      Öppen 5  (18)           3900 m                         

  1   Jerker Nilsson            OK Älme                     43:48 
  2   Ingvar Persson            OK Tyringe                  44:28 
  3   Anders Berg               IS Kullen                   46:53 
  4   Mats Rosen                Hästveda OK                 47:24 
  5   Arne Bohman               OK Kompassen                48:00 
  6   Christin Karlsson         OK Torfinn                  49:20 
  7   Margareta Olsson          OK Tyringe                  49:41 
  8   Jenny Björk               Örkelljunga FK              50:06 
  9   Felix Alnervik            IS Kullen                   50:51 
 10   Hubert Hugosson           OK Gynge                    54:00 
 11   Robert Wetterlöf          OK Tyringe                  56:31 
 12   Anna Olsson               OK Tyringe                  56:33 
 13   Annika Bengtsson          Rävetofta OK              1:00:59 
 14   Jesper Ståhl              IS Kullen                 1:03:58 
 15   Bo Arne Ståhl             IS Kullen                 1:04:01 
 16   Magnus Björk              Örkelljunga FK            1:04:34 
 17   Helen Nilsson             Härlövs IF                1:17:04 
 18   Ingrid Olofsson           FK Snapphanarna           1:37:40 



      Öppen 6  (8)            5000 m                         

  1   Jonas Nyberg              Pan-Kristianstad            41:50 
  2   Johan Irve                Pan-Kristianstad            41:52 
  3   Mattias Johansson         FK Boken                    48:41 
  4   Anton Österblad           FK Boken                    49:23 
  5   Björn Nilsson             Härlövs IF                1:07:00 
  6   Marcus Österblad          FK Boken                  1:12:16 
  7   Rolf Gustavsson           Helsingborgs SOK          1:16:29 
  8   Leif Karlsson             Frosta OK                 1:17:00