Våryran 2001sö 2001-04-01 16:32
Resultatskapad av OE2000 Sverige © Stephan Krämer 2000

   Pl Namn                    Dst Klubb                             Tid 



H80  (5)                3210 m                                   

    1 Artur Pettersson         13 Frosta OK                       41:52 
    2 Yngve Jönsson            13 Lunds OK                        48:14 
    3 Claes Claesson           13 Malmö OK                        53:41 
    4 Åke Åkesson              13 Helsingborgs SOK                61:30 

      Hugo Ahldén               7 FK Friskus-Varberg             Felst. 



H75  (10)               3210 m                                   

    1 Rune Isaksson            13 Helsingborgs SOK                35:58 
    2 Ib Glud Konradsen           Sölleröd OK                     41:57 
    3 Arne Nordahl             13 Örkelljunga FK                  42:27 
    4 Kurt Pålsson             13 Helsingborgs SOK                43:49 
    5 Nils Persson             13 Tockarps IK                     46:05 
    6 Lennart Selmén           13 FK Snapphanarna                 52:47 
    7 Per-Allan Svensson        7 Halmstad OK                     69:04 
    8 Martin Frohm             13 Helsingborgs SOK                73:33 

      Birger Wänermo           13 OK Silva                     ej start 
      Yngve Olsson             14 SK Graal                     ej start 



H70  (16)               4140 m                                   

    1 Åke Dahlström            13 FK Snapphanarna                 42:10 
    2 Lennart Nilsson          13 OK Kompassen                    42:27 
    3 Nisse Bohman             13 OK Kompassen                    45:32 
    4 Stig-Allan Jönsson          Halmstad Garnison IF            45:48 
    5 Yngve Jönsson            13 Stockamöllans IF                47:06 
    6 Nils Andersson           13 OK Kompassen                    47:36 
    7 Nils Rågstedt            13 IS Kullen                       47:42 
    8 Jan Jönsson               7 Falkenbergs OK                  48:33 
    9 Leo Åkesson              13 Härlövs IF                      54:02 
   10 Rune Nordkvist           13 IS Skanne                       54:07 
   11 Ove Nordahl              13 Simrishamns OK                  56:48 
   12 Ragnar Bengtsson         13 FK Snapphanarna                 57:48 
   13 Sven Åke Persson         13 Frosta OK                       63:01 
   14 Sven Snogerup            13 Lunds OK                        72:25 

      Nils-Åke Nilsson         13 Andrarums IF                   Felst. 
      Egon Persson             13 OK Kompassen                 ej start 



H65  (16)               4180 m                                   

    1 Bo Bengtsson             13 Hässleholms OK                  32:36 
    2 Leif Claesson            13 Tormestorps IF                  35:37 
    3 Karl-Erik Persson        13 OK Kompassen                    35:55 
    4 Börje Nilsson            13 Hässleholms OK                  39:50 
    5 Klas Tykesson            13 Rävetofta OK                    44:09 
    6 Per Fresk                13 Frosta OK                       44:31 
    7 Stig Seger               13 Hjärnarps GIF                   44:45 
    8 Bengt Olofsson           13 Hjärnarps GIF                   44:47 
    9 Åke Strand               13 Örkelljunga FK                  45:05 
   10 Ingvar Pettersson        13 Hässleholms OK                  46:17 
   11 Owe Åkesson              13 Härlövs IF                      46:26 
   12 Lars Magnusson           13 Hässleholms OK                  47:37 
   13 Kjell Johansson          13 Tormestorps IF                  49:28 
   14 Jan Eliasson             13 OK Gynge                        50:26 
   15 Sedney Hugosson          13 Lunds OK                        53:25 

      Hans Holmqvist           13 Örkelljunga FK                 Felst. 



H60  (30)               4580 m                                   

    1 Bo Svensson              13 Tockarps IK                     41:09 
    2 Sven Levin               13 Andrarums IF                    41:23 
    3 Krister Paulsson         13 OK Kompassen                    41:47 
    4 Bertil Ericsson          13 Ringsjö OK                      42:08 
    5 Ernie Broström            7 Halmstad OK                     42:22 
    6 Ingemar Svensson         13 Lunds OK                        42:53 
    7 Nils-Eric Ericsson       13 FK Åsen                         45:11 
    8 Bengt I Nilsson          13 Frosta OK                       45:59 
    9 Bertil Olofsson          13 Andrarums IF                    49:17 
   10 Gert Olsson              13 Malmö OK                        49:30 
   11 Paul Schannong           13 Malmö OK                        50:21 
   12 Sune Backan              13 Eslövs FK                       50:39 
   13 Sven-Åke Andertoft       14 Markaryds FK                    51:04 
   14 Eric Svärdh              13 FK Åsen                         51:06 
   15 Per-Arne Nilsson         13 Härlövs IF                      51:19 
   16 Mats Rosén               13 Hästveda OK                     53:42 
   17 Nils-Åke Nilsson         13 Härlövs IF                      55:04 
   18 Torbjörn Wingqvist       13 Ringsjö OK                      57:47 
   19 Nils-Gustav Svensson     13 OK Kompassen                    58:17 
   20 Burne Nilsson            13 OK Torfinn                      60:33 
   21 Håkan Brost              13 Malmö OK                        61:28 
   22 Allan Sunnergren         13 Hjärnarps GIF                   63:07 
   23 Gunnar Friberg           13 OK Kompassen                    64:53 
   24 Bengt Åberg              13 Frosta OK                       64:56 
   25 Jan Johansson            13 Andrarums IF                    65:54 

      Arne Gustavsson          13 Malmö OK                     ej start 
      Gunnar Sandström         13 Hjärnarps GIF                ej start 
      Sven-Erik Gunnarsson     13 Hästveda OK                  ej start 
      Ebbe Pehrsson            13 OK Silva                     ej start 
      Cak Nilsson              13 Hässleholms OK               ej start 



H55  (28)               4940 m                                   

    1 Knut Masseck             13 Ringsjö OK                      36:55 
    2 Erland Martinsson        13 OK Tyringe                      41:35 
    3 Bengt Bergman            13 Lunds OK                        42:18 
    4 Leif Karlsson            13 Frosta OK                       44:40 
    5 Harry Andersson          14 Markaryds FK                    45:52 
    6 Erling Larsson           13 Hässleholms OK                  46:41 
    7 Jan Larsson              13 Ringsjö OK                      46:42 
    8 Åke Olsson               13 Hässleholms OK                  47:26 
    9 Peeter-Jaan Kask         13 Lunds OK                        47:36 
   10 Öyvind Jensen            13 Hässleholms OK                  47:39 
   11 John Olandersson         13 Örkelljunga FK                  48:06 
   12 Roy Owesson              13 Helsingborgs SOK                48:09 
   13 Sven Andersson           13 Frosta OK                       50:30 
   14 Christer Jönsson         13 Lunds OK                        51:45 
   15 Håkan Jonsson            13 Hjärnarps GIF                   52:29 
   16 Bo Bülow                 13 Malmö OK                        53:34 
   17 Staffan Ersborg          13 Malmö OK                        53:40 
   18 Torsten Lindén           13 IS Kullen                       55:43 
   19 Bengt Åke Nilsson        13 OK Torfinn                      57:56 
   20 Rune Spetz               20 Nitta IF                        58:37 
   21 Bengt Johansson          13 OK Silva                        60:19 
   22 Jan Nilsson              13 FK Snapphanarna                 63:28 
   23 Christer Ljungquist      13 Lunds OK                        65:03 
   24 Arne Persson             13 Malmö OK                        70:01 

      Håkan Malmgren           13 Malmö OK                       Felst. 
      Björn Nordström          13 Hässleholms OK                 Felst. 
      Benkt Anderson           13 Lunds OK                     ej start 
      Christer Grönblad        13 Härlövs IF                   ej start 



H55 MOTION  (4)         4550 m                                   

    1 Christer Uddling         13 Örkelljunga FK                  42:56 
    2 Jörgen Britse            13 Härlövs IF                      52:05 
    3 Leif Stenström            7 OK Nackhe                       56:19 
    4 Allan Hammar             13 OK Kompassen                    69:54 



H50  (40)               5680 m                                   

    1 Leif Sandgren            13 Frosta OK                       40:44 
    2 Lars Lindborg            13 Tormestorps IF                  41:03 
    3 Bo-Anders Nilsson        13 Lunds OK                        41:39 
    4 Göran Johnsson           13 Ringsjö OK                      45:49 
    5 Bill Schölin             13 Örkelljunga FK                  47:30 
    6 Jussi Viitasaari            Himangan Urheilijat             48:01 
    7 Eric Tenland             13 Andrarums IF                    49:27 
    8 Agne Bengtsson           13 OK Kompassen                    49:32 
    9 Sven-Eric Ericson        13 Helsingborgs SOK                50:32 
   10 Jan Jönsson              13 Malmö OK                        52:42 
   11 Gert Olsson              13 OK Silva                        53:26 
   12 Lennart Martinsson       13 OK Tyringe                      55:57 
   13 Tommy Nimark             13 OK Origo                        56:21 
   14 Sven-Erik Mellby         13 Eslövs FK                       56:24 
   15 Torbjörn Lage            13 Helsingborgs SOK                56:30 
   16 Leif Malm                14 Markaryds FK                    57:16 
   17 Lars Persson             13 OK Kompassen                    57:27 
   18 Ingvar Schön             13 Andrarums IF                    57:40 
   19 Gert Olsson              13 Tockarps IK                     61:20 
   20 Bengt Ståhl              13 Hjärnarps GIF                   61:33 
   21 Kenth Sundgren           13 OK Silva                        66:24 
   22 Ulf Kristensson          13 Malmö OK                        68:33 
   23 Bengt Hansson            13 Andrarums IF                    71:00 
   24 Sven-Erik Persson        13 Frosta OK                       71:47 
   25 Rolf Nilsson             13 Andrarums IF                    71:50 
   26 Anders Yngve             13 OK Kontinent                    71:52 
   27 Göran Larsson I          13 OK Kompassen                    73:20 
   28 Roland Nilsson           13 OK Kompassen                    73:51 
   29 Rolf Gustafsson          13 Helsingborgs SOK                74:43 
   30 Ingmar Tykesson          13 Rävetofta OK                    76:46 
   31 Nils-Erik Bondesson      13 Frosta OK                       81:36 
   32 Kaare Hansson            13 Malmö OK                        90:34 

      Åke Persson              13 Hjärnarps GIF                  Felst. 
      Göran Svensson            7 Halmstad OK                  ej start 
      Mats Håkansson           13 Malmö OK                     ej start 
      Göran Von Rosen          13 Malmö OK                     ej start 
      Kim Pettersson           13 Hästveda OK                  ej start 
      Nils Nilsson             13 Pan-Kristianstad             ej start 
      Hans Larsson             13 Hässleholms OK               ej start 
      Henrik  Bengtsson        13 FK Snapphanarna              ej start 



H45  (14)               6100 m                                   

    1 Per Linse                13 Lunds OK                        43:51 
    2 Sven-Inge Svensson       13 Ringsjö OK                      44:27 
    3 Göran Lassing            13 Frosta OK                       50:44 
    4 Stellan Martinsson       13 OK Tyringe                      52:34 
    5 Ingmar Ekelöv            13 Ringsjö OK                      52:49 
    6 Arne Andersson           13 OK Tyringe                      56:41 
    7 Olle Enfors              13 Tockarps IK                     60:21 
    8 Lars-Göran Nilsson       13 OK Silva                        62:15 
    9 Lennart Bengtsson        13 Rävetofta OK                    64:51 
   10 Holger Sigbo             13 OK Kompassen                    64:53 
   11 Claes Linsefors          13 Lunds OK                       100:16 

      Johan Söderholm          13 OK Kompassen                   Felst. 
      Ulf Johansson             7 Halmstad OK                  ej start 
      Bo Fält                  13 OK Kompassen                 ej start 



H45 MOTION  (9)         4880 m                                   

    1 Lennart Tägtström         3 Domnarvets GoIF                 47:55 
    2 Lars-Göran Killander     13 Hästveda OK                     48:56 
    3 Sven Erik Persson        13 Ystads OK                       50:38 
    4 Jan-Erik Nilsson         13 Ystads OK                       51:04 
    5 Janne Rydh               13 Malmö OK                        54:35 
    6 Jan-Bertil Lundblad       7 OK Nackhe                       59:49 
    7 Uno Lundkvist            13 Malmö OK                        60:04 
    8 Jan Persson              13 Ystads OK                       67:25 
    9 Claes-Peter Haväng       13 Malmö OK                        69:21 



H40  (11)               6560 m                                   

    1 Åke Jönsson              13 Hässleholms OK                  42:58 
    2 Mats Brorsson            13 Tockarps IK                     45:31 
    3 Anders Jönsson           23 Finspångs AIK                   46:06 
    4 Lars Edenbrandt          13 Lunds OK                        50:54 
    5 Håkan Jönsson            13 OK Kontinent                    55:33 
    6 Sten Segerslätt          13 Rävetofta OK                    62:46 
    7 Leif Carlsson            13 OK Kontinent                    76:07 

      Lars Brodin              13 OK Kontinent                 ej start 
      Håkan Nyberg             13 OK Kontinent                 ej start 
      Roger Djupsjö               Halmstad Garnison IF         ej start 
      Håkan Johansson          13 Helsingborgs SOK             ej start 



H35  (2)                7130 m                                   

    1 Ola Andertoft            14 Markaryds FK                    66:29 

      Tomas Nilsson            13 Hässleholms OK               ej start 



H35 MOTION  (6)         5810 m                                   

    1 Reino Örn                14 Markaryds FK                    47:56 
    2 Håkan Wretström          14 SK Graal                        48:56 
    3 Thomas Johnsson          13 FK Göingarna                    74:02 
    4 Ingemar Nilsson          13 Andrarums IF                    92:06 

      Hans-Åke Lundqvist       13 OK Gynge                     ej start 
      Dan Olsson               13 OK Silva                     ej start 



H21  (18)               8070 m                                   

    1 Greger Berglund          15 IFK Lidingö SOK                 49:31 
    2 Rickard Ekman            17 OK Roslagen                     50:02 
    3 Björn Rydvall            19 Umeå OK                         52:34 
    4 Ronnie Ljunggren         13 OK Tyringe                      54:00 
    5 Mats Svensson            13 Hjärnarps GIF                   58:05 
    6 Mikael Nilsson           13 OK Torfinn                      58:29 
    7 Mattias Brantestad       14 Växjö OK                        58:39 
    8 Håkan Eriksson           13 Hästveda OK                     62:15 
    9 Tomas Olsson             13 Eslövs FK                       64:47 
   10 Jörgen Palm              13 Pan-Kristianstad                65:32 
   11 Magnus Jonasson          13 Malmö OK                        65:41 
   12 Stefan L Nilsson         13 Frosta OK                       67:50 
   13 Niklas Edvardsson        13 Hästveda OK                     74:00 
   14 Anders Ståhl             13 Hjärnarps GIF                   80:56 
   15 Nils Svensson            13 Härlövs IF                      82:29 

      Fredrik Ståhl            13 Hjärnarps GIF                ej start 
      Pär Andersson            13 Eslövs FK                    ej start 
      Bo-Arne Ohlsson          13 Eslövs FK                    ej start 



H21 MOTION  (3)         5810 m                                   

    1 Håkan Andersson          18 Säffle OK                       50:52 
    2 Joakim Rydh              13 Malmö OK                        64:54 

      Magnus Tägtström          3 Domnarvets GoIF              ej start 



H20  (4)                6560 m                                   

    1 Simon Yngve              13 OK Kontinent                    53:01 
    2 Martin Tägtström          3 Domnarvets GoIF                 53:16 
    3 Anders Svensson          13 Rävetofta OK                    55:29 
    4 Roland Persson           13 Hjärnarps GIF                   63:00 



H16  (8)                4870 m                                   

    1 Glenn Persson            13 Ystads OK                       36:32 
    2 Joel Bergkvist           13 Eslövs FK                       40:46 
    3 Magnus Jönsson           13 OK Kontinent                    41:16 
    4 Ralf Andersson           13 OK Tyringe                      44:17 
    5 Jonathan Lage            13 Helsingborgs SOK                50:19 
    6 Carl Johan Svensson      13 Ringsjö OK                      53:17 

      Rickard Nilsson          14 Markaryds FK                 ej start 
      Erik Alnervik            13 IS Kullen                    ej start 



H14  (15)               3900 m                                   

    1 Patrik Lindeberg         13 Ringsjö OK                      31:28 
    2 Robin Westesson          13 OK Kontinent                    31:55 
    3 Mattias Killander        13 Hästveda OK                     33:37 
    4 Eddie Persson            13 Ystads OK                       37:47 
    5 Samuel Yngve             13 OK Kontinent                    40:55 
    6 Magnus Johnsson          13 FK Göingarna                    41:08 
    7 Patrik Mårtensson        13 Andrarums IF                    45:39 
    8 Andreas Olsson           13 OK Silva                        46:01 
    9 Dennis Ljunggren         13 OK Tyringe                      48:52 
   10 Emil Svensson            13 Hjärnarps GIF                   52:15 
   11 Eric Wretström           14 SK Graal                        53:59 
   12 Christoffer Thell        13 Andrarums IF                    55:00 
   13 Patrik Carlsson          13 OK Kontinent                    60:09 

      Fredrik Jönsson          13 OK Kontinent                 ej start 
      Elias Molin              13 Andrarums IF                 ej start 



H12  (14)               2730 m                                   

    1 Marcus Andersson         13 Andrarums IF                    23:12 
    2 Simon Christoferson      13 Tormestorps IF                  23:16 
    3 Martin Lindeberg         13 Ringsjö OK                      24:03 
    4 Rikard Sjöholm           13 Ringsjö OK                      26:45 
    5 Dick Olsson              13 Ringsjö OK                      27:38 
    6 Felix Karlsson           13 Hässleholms OK                  28:03 
    7 Emil Westesson           13 OK Kontinent                    29:43 
    8 Daniel Örn               14 Markaryds FK                    33:45 
    9 Alexander Svensson       13 Ringsjö OK                      33:54 
   10 Björn Öhrstrand          13 Ystads OK                       33:57 
   11 Simon Johansson          13 OK Kompassen                    40:06 
   12 Kristof Remes            13 OK Silva                        41:05 
   13 Johan Larsson            13 Hässleholms OK                  42:12 

      Johan Lundqvist          13 OK Gynge                     ej start 



H10  (6)                2070 m                                   

    1 Johan Ekelöv             13 Ringsjö OK                      24:25 
    2 Niklas Olsson            13 Rävetofta OK                    28:00 
    3 Jakob Segerslätt         13 Rävetofta OK                    37:26 

      Hampus Mauritzon         13 Örkelljunga FK               ej start 
      Tobias Andersson         13 Örkelljunga FK               ej start 
      Kasper Carlsson          13 Hässleholms OK               ej start 



D75  (3)                2680 m                                   

    1 Lena Nordahl             13 Örkelljunga FK                  50:59 
    2 Gulli Åkesson            13 Helsingborgs SOK                53:00 
    3 Ulla-Stina Selmén        13 FK Snapphanarna                 62:47 



D70  (8)                2680 m                                   

    1 Inga-Lisa Hedström       13 Pan-Kristianstad                41:06 
    2 Marianne Ericsson         7 Laholms IF                      46:19 
    3 Ingrid Brorsson          13 Tockarps IK                     50:29 
    4 Aster Olsson             14 SK Graal                        54:35 
    5 Solvey Bergdahl          13 Helsingborgs SOK                56:11 
    6 Ulla Hjalmarsson         13 Hässleholms OK                  56:52 
    7 Edith Borg               13 Helsingborgs SOK                59:31 

      Elvy Jönsson             13 Helsingborgs SOK             ej start 



D65  (6)                3210 m                                   

    1 Gun Hansson              13 Andrarums IF                    35:24 
    2 Clarie Ek                13 Pan-Kristianstad                35:34 
    3 Elvy Holmqvist           13 Örkelljunga FK                  40:32 
    4 Harriette Nordkvist      13 IS Skanne                       50:15 
    5 Ingrid Elgebrant         13 Hjärnarps GIF                   53:26 

      Gunvor Göransson          7 Laholms IF                   ej start 



D60  (7)                3400 m                                   

    1 Inga-Britt Bengtsson     13 Pan-Kristianstad                36:40 
    2 Barbro Hugosson          13 Lunds OK                        41:44 
    3 Gudrun Olofsson          13 Hjärnarps GIF                   43:46 
    4 Karin Lindén             13 IS Kullen                       54:23 
    5 Kajsa Larsson             7 Halmstad OK                     57:29 
    6 Ingrid Hansson            7 Laholms IF                      57:53 

      Anita Nilsson            13 OK Torfinn                     Felst. 



D55  (15)               3450 m                                   

    1 Ulla-Britt Larsson       13 Ringsjö OK                      33:53 
    2 Gull Svensson            13 Tockarps IK                     34:34 
    3 Helen Andertoft          14 Markaryds FK                    34:59 
    4 Anncharlotte Jensen      13 Hässleholms OK                  36:48 
    5 Gullan Svensson          13 Hjärnarps GIF                   37:23 
    6 Siw Nilsson              13 OK Kompassen                    39:42 
    7 Karin Jakobsson          13 Eslövs FK                       42:58 
    8 Kerstin Spetz            20 Nitta IF                        44:39 
    9 Birgit Olsson            13 Malmö OK                        46:01 
   10 Torill Svendsen          13 Lunds OK                        46:31 
   11 Kerstin Nilsson          13 Tormestorps IF                  47:01 
   12 Lilian Härwell           13 Eslövs FK                       48:01 
   13 Lena Pehrsson            13 OK Silva                        52:08 
   14 Britt Olsson             14 SK Graal                        57:36 

      Gunilla Grönblad         13 Härlövs IF                   ej start 



D55 MOTION  (3)         2780 m                                   

    1 Marita Pusa              13 Malmö OK                        33:36 
    2 Karin Bengtsson          13 OK Kompassen                    44:06 
    3 Eva Åberg                13 Frosta OK                       55:04 



D50  (18)               3530 m                                   

    1 Karin Modig              13 Frosta OK                       34:06 
    2 Maj-Britt Byström        13 Rävetofta OK                    35:27 
    3 Inger Glans              13 OK Tyringe                      37:03 
    4 Karin Persson            13 OK Tyringe                      39:13 
    5 Barbro Martinsson        13 OK Tyringe                      40:06 
    6 Berit Schannong          13 Malmö OK                        40:52 
    7 Sonja Hammar             13 OK Kompassen                    42:38 
    8 Ingalill Persson         13 Hästveda OK                     42:44 
    9 Åsa Ståhl                13 Hjärnarps GIF                   43:13 
   10 Christina Nilsson        13 Andrarums IF                    43:55 
   11 Margareta Sjöberg        13 Lunds OK                        48:38 
   12 Karin Larsson            13 OK Kompassen                    49:25 
   13 Britt Bülow              13 Malmö OK                        49:50 
   14 Eva Petersen             13 OK Kompassen                    53:08 
   15 Britt Åkesson            13 Hässleholms OK                  67:12 
   16 Inga Ljungquist          13 Lunds OK                        85:36 

      Anki Benngård            13 Helsingborgs SOK             ej start 
      Barbro Håkansson         13 Härlövs IF                   ej start 



D45  (10)               4140 m                                   

    1 Lotta Linsefors          13 Lunds OK                        36:12 
    2 Gudrun Nilsson           13 Lunds OK                        41:54 
    3 Eva Tykesson             13 Rävetofta OK                    43:11 
    4 Karin Nilsson            13 Lunds OK                        44:43 
    5 Lisbeth Dahl             13 Helsingborgs SOK                46:52 
    6 Ann-Marie Nilsson        13 Ystads OK                       49:59 
    7 Elsie Bengtsson          13 Rävetofta OK                    57:10 
    8 Gunilla Svensson         13 Ringsjö OK                      63:54 
    9 Vanja Jinnemo            13 Hjärnarps GIF                   69:06 

      Marita Lennberger        13 FK Snapphanarna              ej start 



D45 MOTION  (5)         3550 m                                   

    1 Eva Rydh                 13 Malmö OK                        51:43 
    2 Eva Johansson            13 OK Kompassen                    65:50 
    3 Britta Frank             13 Frosta OK                       66:03 
    4 Ingrid Persson           13 OK Silva                        68:40 
    5 Lisbeth Nilsson          13 Ystads OK                       73:28 



D40  (14)               4180 m                                   

    1 Lotta Gertsson           13 Rävetofta OK                    33:14 
    2 Ann Nilsson              14 Markaryds FK                    33:21 
    3 Ingela Ekelöv            13 Ringsjö OK                      34:36 
    4 Anna Thorell-Jönsson     13 OK Kontinent                    36:12 
    5 Lena Olsson              13 Rävetofta OK                    40:51 
    6 Christina Segerslätt     13 Rävetofta OK                    45:35 
    7 Lollo Nyberg             13 OK Kontinent                    48:24 
    8 Britt Svensson           13 Hjärnarps GIF                   48:40 
    9 Lotta Hansson            13 OK Kontinent                    48:43 
   10 Eva Assarsson            13 Lunds OK                        51:14 
   11 Ingrid Lundblad          13 OK Origo                        52:47 
   12 Ingegerd Persson         13 Ystads OK                       63:38 

      Ing-Marie Andersson      13 Ystads OK                    ej start 
      Agneta Erfors            13 OK Torfinn                   ej start 



D35  (8)                4580 m                                   

    1 Britt-Marie Bengtsson    13 Pan-Kristianstad                44:00 
    2 Annika Engel             13 Hässleholms OK                  47:19 
    3 Ingrid Johansson          7 Laholms IF                      49:40 
    4 Lena Wikénius            13 Malmö OK                        56:53 
    5 Johanna Nordengren       13 Hjärnarps GIF                   57:34 
    6 Marita Schön             13 Andrarums IF                    59:39 
    7 Kerstin Falk             13 Eslövs FK                       66:34 

      Carina Törnqvist         13 Hässleholms OK               ej start 



D35 MOTION  (4)         3990 m                                   

    1 Christel Olsson          13 FK Åsen                         39:41 
    2 Kerstin Nilsson          13 Malmö OK                        59:34 
    3 Gudrun Nilsson           13 Andrarums IF                    68:56 
    4 Ingrid Bengtsson         13 Tormestorps IF                  69:36 



D21  (15)               4940 m                                   

    1 Ingela Håkansson         13 Malmö OK                        40:54 
    2 Maria Kristensson        13 Lunds OK                        42:58 
    3 Linda Ranbro             13 Malmö OK                        43:01 
    4 Ulrika Lindberg          13 Helsingborgs SOK                43:55 
    5 Camilla Brorsson         13 Tockarps IK                     44:34 
    6 Eva-Lotta Bengtsson      13 Rävetofta OK                    46:58 
    7 Marie Adolfsson          13 Örkelljunga FK                  47:02 
    8 Christine Persson        13 Ystads OK                       49:08 
    9 Maria Persson            13 OK Kompassen                    49:30 
   10 Marie Sandberg            7 Halmstad OK                     49:51 
   11 Christina Olsson         13 OK Silva                        50:20 
   12 Eva-Lena Jakobsson       13 Eslövs FK                       56:15 

      Linda Skog               13 Hjärnarps GIF                ej start 
      Carina Jönsson           23 Finspångs AIK                ej start 
      Sandra Yngve             13 OK Kontinent                 ej start 



D21 MOTION  (2)         4550 m                                   

    1 Jenny Vestin             13 Härlövs IF                      53:03 

      Ulrika Söderström        13 Härlövs IF                   ej start 



D18  (9)                4580 m                                   

    1 Merit Lassing            13 Frosta OK                       45:31 
    2 Marie Sigbo              13 OK Kompassen                    50:30 
    3 Ulrika Nilsson           13 Lunds OK                        53:08 
    4 Petra Svensson           13 Ringsjö OK                      53:57 
    5 Hanna Mellby             13 Eslövs FK                       55:19 
    6 Linda Jinnemo            13 Hjärnarps GIF                   61:07 

      Felicia Åkesson          13 Hässleholms OK                 Felst. 
      Hanna Larsson            13 IS Kullen                    ej start 
      Elin Håkansson           13 Härlövs IF                   ej start 



D16  (15)               3980 m                                   

    1 Sofia Killander          13 Hästveda OK                     35:08 
    2 Camilla Sigbo            13 OK Kompassen                    35:43 
    3 Anna Nilsson             13 FK Snapphanarna                 38:51 
    4 Sandra Johansson         13 OK Kompassen                    39:29 
    5 Linda Nilsson            13 Frosta OK                       42:26 
    6 Madeline Olsson          13 Ringsjö OK                      44:05 
    7 Linda Olsson             13 OK Tyringe                      44:31 
    8 Kersti Lassing           13 Frosta OK                       45:31 
    9 Pia-Maria Bondesson      13 Frosta OK                       46:06 
   10 Karna Thorsson           13 Malmö OK                        48:52 
   11 Lisa Hertting            13 IS Kullen                       49:26 
   12 Sabina Olsson            13 OK Silva                        51:30 
   13 Kajsa Karlsson           13 OK Kontinent                    56:00 
   14 Denise Nyberg            13 OK Kontinent                    62:48 
   15 Erika Nilsson            13 Andrarums IF                    72:46 



D14  (15)               3550 m                                   

    1 Emelie Bengtsson         13 Tormestorps IF                  34:43 
    2 Maria Edenbrandt         13 Malmö OK                        34:56 
    3 Marie Jinnemo            13 Hjärnarps GIF                   37:51 
    4 Pernilla Olsson          13 Rävetofta OK                    40:55 
    5 Desirée Segerslätt       13 Rävetofta OK                    40:57 
    6 Malin Lagerqvist         13 Ystads OK                       41:20 
    7 Johanna Johansson        13 Tormestorps IF                  43:40 
    8 Maria Jönsson            13 OK Kontinent                    44:45 
    9 Emmie Christoferson      13 Tormestorps IF                  47:17 
   10 Linda Linsefors          13 Lunds OK                        48:47 
   11 Agnes Söderlund          13 Tormestorps IF                  50:28 
   12 Emilia Lundgren          13 Ystads OK                       53:41 
   13 Mia Nilsson              13 Frosta OK                       80:47 

      My Hildingsson           13 Lunds OK                     ej start 
      Anna Brodin              13 OK Kontinent                 ej start 



D12  (16)               2730 m                                   

    1 Anna Olsson              13 OK Tyringe                      29:50 
    2 Angelika Larsson         13 Örkelljunga FK                  30:23 
    3 Matilda Olsson           13 Ringsjö OK                      32:28 
    4 Jenny Björk              13 Örkelljunga FK                  34:03 
    5 Linda Nilsson            13 Andrarums IF                    35:10 
    6 Ellen Jönsson            13 Hässleholms OK                  35:29 
    7 Anniken Björkstrand      13 Ystads OK                       35:56 
    8 Alice Petersson          13 Hjärnarps GIF                   36:42 
    9 Sandra Nilsson           13 FK Åsen                         40:01 
   10 Louise Fridholm          13 Ringsjö OK                      41:56 
   11 Elin Svensson            13 Hjärnarps GIF                   43:42 
   12 Matilda Jönsson          13 Örkelljunga FK                  47:51 
   13 Annika Paulsson          13 Ringsjö OK                      50:56 
   14 Frida Hildingsson        13 Lunds OK                        51:36 
   15 Caroline Johansson       13 Tormestorps IF                  71:55 

      Helena Brodin            13 OK Kontinent                 ej start 



D10  (9)                2070 m                                   

    1 Malin Törnqvist          13 Hässleholms OK                  27:49 
    2 Maja Söderlund           13 Tormestorps IF                  29:07 
    3 Sofia Björk              13 Örkelljunga FK                  33:16 
    4 Emma Sigbo               13 OK Kompassen                    36:52 
    5 Sanna Linsefors          13 Lunds OK                        37:49 
    6 Emelie Wretström         14 SK Graal                        37:57 
    7 Jonna Lundahl            13 Örkelljunga FK                  40:08 
    8 Frida Nilsson            13 Pan-Kristianstad                43:08 

      Anne-Sofie Larsson       13 Örkelljunga FK                 Felst. 



U4  (5)                 3550 m                                   

    1 Anders Paulsson          13 Ringsjö OK                      39:05 
    2 Kalle Wendel             13 Ystads OK                       70:49 
    3 Erik Lundh               13 OK Kontinent                    90:56 

      Anna Trulsson            13 OK Kontinent                 ej start 
      Joel Jönsson             13 Hässleholms OK               ej start 



U3  (10)                2730 m                                   

    1 Marielle Nilsson         13 Andrarums IF                    41:51 
    2 Johannes Hedin           13 Ringsjö OK                      46:46 
    3 Vicky Persson            13 Ystads OK                       55:59 
    4 Madeleine Erlandsson     13 Ringsjö OK                      94:13 
    5 Johanna Petersson        13 Ringsjö OK                      94:15 

      Louise Cassel             7 Halmstad OK                  ej start 
      Nicklas Molin            13 Andrarums IF                 ej start 
      Emma Nilsson             13 Andrarums IF                 ej start 
      Henrik Lundqvist         13 OK Gynge                     ej start 
      Nathalie Lundgren        13 Ystads OK                    ej start 



U2  (12)                2070 m                                   

    1 Torgil Lassing           13 Frosta OK                       19:50 
    2 Mathias Thell            13 Andrarums IF                    25:57 
    3 Ambjörn Lassing          13 Frosta OK                       28:26 
    4 Daniel Nilsson           13 Andrarums IF                    31:23 
    5 Alexander Åberg          13 OK Tyringe                      35:39 
    6 Emelie Olsson            13 OK Kompassen                    39:14 
    7 Elin Petersen            13 OK Kompassen                    40:31 
    8 Simon Månsson            13 Örkelljunga FK                  41:08 
    9 Jimmie Lundahl           13 Örkelljunga FK                  41:20 

      Jesper Lundh             13 OK Kontinent                   Felst. 
      Cecilia Gustavsson       13 Andrarums IF                 ej start 
      Sara Thorén              13 Andrarums IF                 ej start 



U1  (4)                 1860 m                                   

    1 Fredrik Nilsson          13 Örkelljunga FK                  18:17 
    2 Daniel Karlsson          13 OK Tyringe                      27:04 
    3 Evelina Bengtsson        13 OK Tyringe                      27:06 

      Jesper Christiansson     13 Andrarums IF                 ej start 



INSKOLNING  (6)         1860 m                                   

      André Nilsson            13 FK Åsen                         Godk. 
      Henrik Nilsson           13 Örkelljunga FK                  Godk. 
      Adam Wretström           14 SK Graal                        Godk. 
      Anette Larsson           13 Örkelljunga FK                  Godk. 

      Emmelie Nilsson          13 Örkelljunga FK               ej start 
      Simon Olssin             13 Ringsjö OK                   ej start 



Öppen 1  (3)            2070 m                                   

    1 Mathias Andersson        13 Andrarums IF                    34:16 
    2 Ann-Kristin Olsson       13 Ringsjö OK                      35:02 
    3 Helle Ragnarsson         13 OK Kompassen                    38:45 



Öppen 2  (9)            3380 m                                   

    1 Curt Hjalmarsson         13 Hässleholms OK                  35:38 
    2 Jenny Olsson             13 Andrarums IF                    44:37 
    3 Johan Persson            13 OK Silva                        44:43 
    4 Desirée Andersson        13 Andrarums IF                    44:45 
    5 Jessica Johansson        13 FK Åsen                         53:36 
    6 Kerstin Nilsson          13 Hästveda OK                     54:54 
    7 Dennis Olsson            13 Ringsjö OK                      57:32 
    8 Emil Olsson              13 Frosta OK                       60:34 
    9 Desirée Olsson           13 Frosta OK                       72:18 



Öppen 3  (4)            4620 m                                   

    1 Heidi Jarecki               Madison, Wisonsin               75:08 
    2 Kjerstin Lindkvist          Klubblös                        83:32 
    3 Claes Lindkvist             Klubblös                        83:37 
    4 Gun Bondesson            13 Frosta OK                      115:13 



Öppen 4  (15)           2780 m                                   

    1 Lina Jörnhagen           13 OK Silva                        28:45 
    2 Sabina Hansson           13 OK Silva                        28:59 
    3 Mats Hildingsson         13 Lunds OK                        36:00 
    4 Rolf Folkesson           13 FK Göingarna                    39:20 
    5 Inger Erlandsson         13 Ringsjö OK                      39:35 
    6 Marianne Hellstrand      13 OK Tyringe                      40:19 
    7 Marie Svensson           13 Rävetofta OK                    41:58 
    8 Gisela Petersson         13 Ringsjö OK                      42:48 
    9 Karin Malmgren           13 Hjärnarps GIF                   44:13 
   10 Mona Gustafsson          14 Markaryds FK                    44:30 
   11 Patrik Svensson          13 Lunds OK                        45:50 
   12 Brita Olofsson           13 FK Göingarna                    49:01 
   13 Lena Bohman              13 OK Kompassen                    69:36 

      Ulla Folkesson           13 FK Göingarna                 ullföljt 
      Lena Ohlsson             13 Lunds OK                     ej start 



Öppen 5  (14)           3990 m                                   

    1 Roger Nilsson            13 FK Åsen                         39:41 
    2 Sven-Erik Jönsson        13 OK Tyringe                      42:45 
    3 Ebbe Malm                14 Markaryds FK                    42:54 
    4 Kjell Westerlund         13 Malmö OK                        49:32 
    5 Gunnar Persson           13 Tormestorps IF                  51:28 
    6 Torsten Nilsson          13 Hästveda OK                     51:43 
    7 Gösta Svensson           13 Rävetofta OK                    53:37 
    8 Bo Olsson                13 OK Torfinn                      59:13 
    9 Roland Eriksson          13 Hästveda OK                     61:39 
   10 Kurt Franksson           13 Örkelljunga FK                  63:41 
   11 Birgitta Persson         13 Hässleholms OK                  67:10 
   12 Inger Jensen                KFIU                            81:18 

      Ove Hansson              13 Malmö OK                       Felst. 
      Lars Jörnhagen           13 OK Silva                       Felst. 



Öppen 6  (7)            5550 m                                   

    1 Ken Ragnarsson           13 OK Kompassen                    38:41 
    2 Enar Magnusson           13 IS Skanne                       51:24 
    3 Kjell Burman             13 Tormestorps IF                  66:38 
    4 Johnny Malmgren          13 Hjärnarps GIF                   89:58 
    5 Jan Greger Persson       13 OK Silva                        90:33 
    6 Lennart Andersson        13 FK Åsen                         93:43 

      Per Sjögren                 Klubblös                       Felst. 



Öppen 7  (17)           3210 m                                   

    1 Ingvar Persson           13 OK Tyringe                      34:28 
    2 Roger Olsson             13 Andrarums IF                    34:57 
    3 Nils Mårtensson          13 Andrarums IF                    36:07 
    4 Lotta Ekberg             13 Helsingborgs SOK                36:44 
    5 Jessica Lage             13 Helsingborgs SOK                40:51 
    6 Rune Nilsson             13 Frosta OK                       43:57 
    7 Karin Strand             13 Hässleholms OK                  46:16 
    8 Mary Ottosson             7 Laholms IF                      46:43 
    9 Arvid Olsson             13 Frosta OK                       58:35 
   10 Karin Jönsson             7 Falkenbergs OK                  58:56 
   11 Rolf Nilsson             13 Frosta OK                       59:06 
   12 Anna Assarsson           13 Lunds OK                        60:33 
   13 Agneta Bengtsson         13 Rävetofta OK                    67:13 
   14 Vitalis Andersson        13 Helsingborgs SOK                68:51 
   15 Viggo Kristiansson       13 Tockarps IK                     69:24 
   16 Nils Sjöholm             13 Helsingborgs SOK                69:39 

      Hasse Ottosson            7 Laholms IF                     Felst. 



Öppen 8  (17)           4940 m                                   

    1 Göran Johansson          13 OK Tyringe                      38:11 
    2 Ewa Persson              13 OK Torfinn                      40:18 
    3 Per Gunnarsson           13 OK Tyringe                      41:48 
    4 Roland Offrell           13 Frosta OK                       42:15 
    5 Bertil Erlandsson        13 Ringsjö OK                      43:43 
    6 Kristofer Nilsson        13 Hästveda OK                     47:02 
    7 Lars Karlsson            13 Ringsjö OK                      49:28 
    8 Lennart Svensson         13 Ringsjö OK                      51:35 
    9 Hans-Bertil Persson      13 OK Kompassen                    51:46 
   10 Hans Svensson               Klubblös                        52:11 
   11 Sten Åke Kvist           13 IS Kullen                       59:58 
   12 Maurite Rahnsto             Tetra Pak                       60:01 
   13 Marie-Helén Svensson     13 OK Kompassen                    60:20 
   14 Lena Tebring             13 OK Kompassen                    63:16 
   15 Dan Nilsson              13 Rävetofta OK                    63:36 

      Thomas Falkman           13 OK Torfinn                     Felst. 
      Anders Ekblad            13 Frosta OK                    ej start 



Öppen 9  (13)           7130 m                                   

    1 Geir Törnqvist           13 Hässleholms OK                  49:55 
    2 Joakim Önnemar            3 Vb OL                           51:11 
    3 Gustav Jonsson           20 OK Skogshjortarna               52:36 
    4 Matts Tenland            13 Andrarums IF                    56:41 
    5 Fredrik Hjort            13 Lunds OK                        60:04 
    6 Ingemar Carlsson         10 VK Uvarna                       62:28 
    7 Stefan Nilsson           13 Andrarums IF                    64:09 
    8 Martin Kriblad           13 Hjärnarps GIF                   64:49 
    9 Börje Åkesson            13 Frosta OK                       74:16 
   10 Johan Mårtensson         13 Andrarums IF                    77:05 
   11 Susanna Bondesson        13 Rävetofta OK                    89:12 
   12 Ulf Steiner              13 Lunds OK                       107:20 

      Susanna Bondesson        13 Rävetofta OK                 ej start 



Öppen 10  (12)          1860 m                                   

    1 Isabelle Christoferson   13 Tormestorps IF                  17:13 
    2 Gustaf Oxenstierna       13 Ringsjö OK                      23:50 
    3 Pierre Aupex             13 Ringsjö OK                      23:52 
    4 Kristian Oxenstierna     13 Ringsjö OK                      24:20 
    5 Inger Fridholm           13 Ringsjö OK                      27:18 
    6 Henrik Ekström           14 Markaryds FK                    30:43 
    7 Anton Bergkvist          13 Eslövs FK                       32:14 
    8 Robin Nilsson            13 Frosta OK                       35:14 
    9 Magnus Johansson         13 Rävetofta OK                    37:05 
   10 Hampus Törnqvist         13 Hässleholms OK                  40:36 
   11 Simon Engel              13 Hässleholms OK                  40:39 

      Hillevi Nordengren       13 Hjärnarps GIF                  Felst.